Hot om attentat mot Sverige – Säpo bekräftar

2023 02 08

Säkerhetspolisen (Säpo)  ser en ökning av antalet attentatshot mot Sverige.

Det uppger myndigheten i ett pressmeddelande.

– Den senaste tidens händelseutveckling med hot som riktas mot Sverige och svenska intressen är allvarlig och påverkar Sveriges säkerhet. Säkerhetspolisen ser en ökning av antalet attentatshot i underrättelseflödet, framhåller Säpo.

Utvecklingen innebär att Sverige bedöms stå i större fokus än tidigare för våldsbejakande islamism globalt.

– Säkerhetspolisen samverkar nära partners nationellt och internationellt i vårt arbete att skydda den nationella säkerheten och bedömer löpande hotet. Situationen efter den senaste tidens händelser är problematisk, skriver myndigheten.

Koranbränningen utlösande faktor

En utlösande faktor till den ökade hotbilden är koranbränningen som skedde utanför Turkiets ambassad i Stockholm.

– Reaktionerna efter bland annat koranbränningen i januari har varit omfattande, skriver Säpo.

Säkerhetspolisen bedömer att aktionen varit hotdrivande och att säkerhetsläget i Sverige har försämrats som en del av detta.

– Detta ska ses i ljuset av det försämrade säkerhetsläget i omvärlden och händelser som den internationellt uppmärksammade LVU-kampanjen som riktas mot den svenska socialtjänsten, uppger myndigheten.

Följer utvecklingen

Säpo understryker att de följer utvecklingen noga.

– Säkerhetspolisen hanterar löpande information om attentatshot som riktas mot Sverige och svenska intressen utomlands och agerar för att avvärja och förhindra dessa, understryker myndigheten.

Säpo har inte fattat beslut om någon förändring av terrorhotnivån. Den är dock fortsatt på en förhöjd nivå, en trea på en femgradig skala.

– Terrorhotnivån baseras på en långsiktig bedömning, vilket innebär att om utvecklingen fortsätter över tid kan en höjning av terrorhotnivån komma att ske, framhåller Säkerhetspolisen.

Foto: Säpo

Text: Redaktionen


1 februari 2026

EXPERTER: Köp ny mobil snabbt – blir snart rekorddyrt

2026 02 01

Mobiltelefoner kan snart rusa i pris.

Mobiltelefoner kan snart bli betydligt dyrare än vad vi är vana vid.

Detsamma gäller surfplattor och datorer, varnar experter.

”Köp hellre för tidigt än för sent”

Priserna på mobiler och annan konsumentelektronik har redan börjat stiga, och framöver kan en riktig prischock vänta.

Det beror på att priserna på minne ökar, vilket i sin tur beror på AI-utvecklingen, rapporterar TV4.

De få tillverkare som finns är fullt fokuserade på att tillverka minneskretsar åt AI-jättarna.

– Microsoft, Google, Elon Musk med sitt X, Chatgpt och några till bygger stora datacenter för att förbättra sina tjänster och det gör att alla minneskretsar går dit just nu, säger Mattias Inghe, testredaktör på PC för Alla och M3, till kanalen.

Priset på minne riskerar att dubblas.

Det kan i sin tur leda till att teknikprylar blir 10-20 procent dyrare, enligt experten.

Han uppmanar inte folk att panikhandla, men tycker ändå att man ska slå till snabbt om man ändå vet vad man vill köpa.

– Den som tänkte köpa en laptop eller mobil: Gör det hellre för tidigt än för sent. Börja nu under våren att titta på vad du kan få tag på, säger Mattias Inghe till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Regim terrorstämplar Sveriges militär

”Omöjligt att inte höja priserna”

Det har kommit flera larm om att mobiler, surfplattor, datorer och andra teknikprylar riskerar att rusa i pris.

Enligt analysföretaget Trendforce har det redan blivit 8 till 10 procent dyrare att tillverka telefoner, har CNN rapporterat.

Störst kan effekten bli på billiga Android-telefoner, eftersom billiga produkter vanligtvis har mindre marginaler, enligt kanalen.

– Det kommer att vara nästan omöjligt för dem att inte höja priserna, säger Nabila Popal, forskningschef vid International Data Corporation, till kanalen.

Företag kan också komma att skjuta upp telefonlanseringar för att fokusera på dyra modeller som kan vara mer lönsamma, menar hon.

I Sverige hade priserna på ram-minne i december 2025 ökat med 220 procent under de tre senaste månaderna, visade siffror från Prisjakt, rapporterade Expressen.

LÄS OCKSÅ: Del av Storbritannien kan bli självständig - öppnar för folkomröstning

Foto: S. Buissinne

Text: Redkationen


6 oktober 2025

UPPGIFTER: Enormt svenskt paket på gång – kan innehålla “Meteor”

2026 02 02

Nya uppgifter pekar på att ett stort svenskt stödpaket är nära förestående.

Sverige är ett av de länder som har stöttat Ukraina allra mest under kriget mot Ryssland.

På söndagen kommer uppgifter om att Sverige förbereder ett enormt nytt stödpaket till Ukraina.

Enligt uppgifterna finns det diskussioner om att Sverige skulle kunna skicka såväl Gripen-plan som Meteor-robotar, rapporterar Ukrainska Pravda.

Nytt paket på gång

Sveriges försvarsminister Pål Jonson (M) har haft diskussioner med den ukrainska regeringen.

Enligt det ukrainska försvarsdepartementet förbereds just nu “ett av de största paketen” hittills.

– Den svenska sidan förbereder ett omfattande stödpaket, vilket kommer att inkludera luftvärnssystem och radarstationer tillverkade av Saab samt bidrag till den ukrainska försvarsindustrin i form av ytterligare system för elektronisk krigföring och drönare, inklusive drönare för långdistansattacker.

Kan innehålla “Meteor”

Sverige uppges även vara i diskussioner med Ukraina om att överföra Gripen-plan och Meteor-robotar.

– Parallellt arbetar parterna på att påskynda den gemensamma produktionen av ukrainska säkerhetslösningar på svensk mark.

Läs mer: ”Snart” – Ryssland ger jättebesked om Ukraina

Det är Meteor

Meteor är en avancerad radarstyrd jaktrobot med räckvidd “bortom det visuella området” som Saab beskriver som “överlägsen andra robotar av samma typ”.

– Den kan bekämpa luftmål autonomt, dag som natt, i alla väderförhållanden och till och med i miljöer med kraftig elektronisk krigföring, framhåller Saab.

Stort samarbete

Länderna som har arbetat tillsammans för att utveckla roboten är Sverige, Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Italien och Spanien.

– Ett störningsresistent zonrör och en dödlig spränggranatstridsdel med splitterverkan samverkar för att ge en hög bekämpningssannolikhet mot en mängd olika typer av mål, fortsätter Saab.

Läs mer: Regim terrorstämplar Sveriges militär

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen