SVERIGE: Hot om attentat mot socialtjänsten

2022 11 24

I sociala medier har det återigen börjat spridas desinformation om att svensk socialtjänst kidnappar barn.

Nyligen delades även en video där upphovsmakarna uppmanar till attentat mot socialtjänsten, rapporterar SVT Nyheter.

Videon har fått socialtjänsten i Göteborg att reagera.

Förvaltningsdirektörerna för de fyra socialförvaltningarna i Göteborg har gjort ett utskick till sina medarbetare där man bland annat meddelar att händelsen är polisanmäld, uppger SVT

– Att hota stadens socialtjänst är ett hot mot demokratin” och att ”Vi står bakom svensk lagstiftning, socialtjänstens arbete, inte minst i Göteborg och uttrycker med kraft vårt stöd till alla som arbetar inom socialförvaltningarna i Göteborg, står det i utskicket.

”Jätteallvarligt”

Ing-Marie Larsson, avdelningschef för socialförvaltningen Nordost i Göteborg, kallar händelsen för ”ett hot mot demokratin”

– Jag skulle säga att det är jätteallvarligt. Det är ett hot mot demokratin, säger hon till tv-kanalen.

Bakgrund

En omfattande desinformationskampanj mot svenska myndigheter tog fart i början av februari. Bland annat anklagades socialtjänsten och kommuner för att kidnappa muslimska barn. Desinformationen fick stor spridning på nätet.

Enligt Myndigheten för psykologiskt försvar (MPF) kunde desinformationskampanjen knytas till våldsbejakande islamistiska organisationer.

– Det rör sig om kanaler med upp till 17 miljoner följare, spridningen är potentiellt större än den svenska befolkningen, sa Mikael Tofvesson, operativchef på MPF, till SVT.

I materialet som spreds på nätet fanns bland annat falska filmer där gråtande barn berättar att de har blivit kidnappade från sina föräldrar av svenska myndigheter.

Filmerna fick snabbt stor spridning i sociala medier och figurerade i arabisktalande kanaler med miljontals följare.

Påverkanskampanjen fick dåvarande socialminister Lena Hallengren (S) att reagera. 

– Enskilda som läser dessa inlägg kan lätt få intrycket att socialtjänstens personal är illasinnad och vill framför allt nyanlända och muslimer illa. Det finns därmed risk att personer som verkligen skulle behöva söka kontakt med socialtjänsten avstår från att göra det och därmed inte får det stöd och hjälp som man behöver, skrev hon i ett inlägg på Facebook.

Foto: S. Rodgersson

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin gömmer sig i skogen

2025 11 11

Putin uppges gömma sig i skogen.

Rysslands diktator Vladimir Putin tycks bli allt mer orolig över sin egen säkerhet.

Nu kommer uppgifter om att Putin gömmer sig i skogen – omgiven av 14 luftvärnssystem.

Putin gömmer sig

En granskning visar att Putin har låtit bygga minst tre identiska kontor på helt olika platser för att det ska bli svårare att räkna ut var han befinner sig, rapporterar Moscow Times.

Kontoren är nästan likadana, men analyser av tusentals olika officiella videor visar på detaljskillnader som avslöjar att det rör sig om olika platser. Enligt granskningen så finns det små skillnader bland annat i hur dörrhandtagen är utformade.

Undersökningen från granskningsgruppen Systema visar att de tre nästan identiska kontoren ligger i Novo-Ogarjovo utanför Moskva, i Sotji samt i en skog utanför Valdaj som ligger mellan Moskva och Sankt Petersburg.

Kreml försöker också skapa förvirring genom att lämna felaktiga uppgifter om var olika möten har ägt rum, enligt granskningen.

LÄS OCKSÅ: MAGA rasar mot Trump

I skogen – omgiven av luftvärnssystem

Den senaste tiden har Putin dock nästan uteslutande befunnit sig på kontoret i skogen i Valdaj, visar undersökningen.

Mellan januari och september 2025 har 29 av 30 offentliga och filmade framträdanden spelats in på kontoret i Valdaj.

Det är ingen slump – kontoret i skogen i Valdaj är det mest skyddade, rapporterar tidningen.

Det är omgivet av inte mindre än 14 luftvärnssystem, har BBC rapporterat.

Orolig för säkerheten

Vladimir Putin tycks alltså bli allt mer försiktig vad gäller den egna säkerheten.

Enligt statsvetaren Konstantin Gaase har Putin troligtvis slutat använda kontoret i Sotji av rädsla för ukrainska drönarattacker. Det kontoret ligger på en ganska öppen plats.

– När du bygger dig en bostad så att du kan se både berget och havet är det inte bara du som ser havet, utan du syns även lite från havet, säger statsvetaren, enligt tidningen.

– Det är mycket lättare att sätta in luftvärnssystem runt Valdaj, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Akut åtgärd i Ryssland - första gången under kriget

Foto: A. Vradenburg resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


11 november 2025

UPPGIFTER: Risk för nytt krig – hemliga dokument läckta

2025 11 11

Venezuela förbereder sig för en amerikansk invasion.

Det visar läckta dokument som Reuters tagit del av.

Enligt dokumenten ska den venezuelanska militären bedriva ett gerillaliknande motstånd i händelse av en amerikansk luft- eller markattack.

Dokumenten visar att det sydamerikanska landet förbereder sig för en fullskalig invasion.

– Den gerillaliknande taktiken skulle innebära att små militära grupper utför sabotage och annan gerillataktik på över 280 platser, uppger källor för Reuters.

Anklagar diktator

USA:s presidenten Donald Trump har öppnat för en militär operation i Venezuela efter att hans militär slagit ut flera fartyg, som enligt Vita huset kopplas till venezuelanska drogkarteller.

Trumpadministrationen har också utfärdat en belöning på 50 miljoner dollar för information som leder till gripandet av Venezuelas diktator Nicolás Maduro.

Maduro misstänks för narkotikasmuggling. Enligt det amerikanska jutitiedepartementet använder diktatorn terrororganisationer för att smuggla in droger i USA.

LÄS MER: Trump varnar för ”ekonomisk katastrof”

Världens största hangarfartyg har anlänt

Spänningarna mellan USA och Venezuela har ökat ytterligare under tisdagskvällen. Världens största hangarfartyg, USS Gerald R. Ford, har anlänt till den amerikanska flottans ansvarsområde Southern Command, vilket utgörs av Karibien och Latinamerika.

Ombord finns en besättning på över 4 000 personer samt medföljande örlogsfartyg, ett antal attackhelikoptrar och stridsflygplan.

Sveriges tidigare utrikes- och statsminister Carl Bildt är övertygad om att USA kommer attackera.

– Allt talar för att Trump kommer att genomföra attacker inne i Venezuela. Han har ju gett CIA fullmakt att genomföra någon typ av operationer så sannolikt pågår någonting redan, sade Bildt i SVT:s Morgonstudio.

En storskalig amerikansk invasion bedömer Bildt som ossanolik.

– Jag tror inte att han [Trump] går till någon stor invasion, det vågar han inte, det blir för besvärligt. Men alldeles uppenbart, av inrikespolitiska och andra skäl så kommer han att vidta någonting mot Venezuela, sedan får vi se vad det får för konsekvenser.

LÄS OCKSÅ: MAGA rasar mot Trump 

Foto: US Navy

Text: Redaktionen