29 december 2025

VASALOPPET: Hot om aktion uppmärksammas

2023 03 05

Idag, söndag, startar det klassiska Vasaloppet.

Tävlingen, som har en speciell plats i hjärtat hos många i svenska folket, är en nio mil lång skidtävling för såväl elitåkare som vanliga motionärer.

Längdåkarna startar i Berga By i Sälen och går i mål i Mora. Tävlingen har funnits i drygt 100 år och är varje år en stor folkfest. 

Men i år hotas arrangemanget av sabotage. 

Uppmärksammat på Twitter 

Det är på sociala medier som hotet uppmärksammas.

I Twitterflödet skildrar mängder med människor hur de följer loppet framför tv:n, ofta med frukost och kaffe på soffbordet. 

– Vasaloppet, fantastisk tv och markerar slutet på vintern och början på våren, skriver till exempel en användare. 

"Vasaloppet hotas" 

Men det är inte bara hejarop och morgonmys som lyfts fram i flödet. Flera användare har nu uppmärksammat hur miljöaktivistgruppen Greenpeace hotar att förstöra loppet med någon form av sabotage. 

– Vasaloppet för herrarna hotas. Klimataktivister från Greenpeace kritiserar tävlingens samarbete med oljebolaget Preem – och hintar om eventuella aktioner under loppets gång, twittrar användaren Albin Hellström med ett tusental följare, och hänvisar till en artikel i Aftonbladet.

Blandade åsikter 

Albin Hellström är inte ensam om att ha fått nys om nyheten. 

– Vasaloppet pågår för fullt. Minusgrader och gott om snö. Vasaloppet oroas över att  miljöterrorister skall sabotera tävlingen, twittrar en annan upprörd användare.

Miljöorganisationen får dock även stöd. 

– Svårt att inte hålla med Greenpeace här. Så stark ansiktsätarleopardpartietaura över Vasaloppets samarbete med Preem, framhåller opinionskontot “Fruktansvärda fel på regnet” med nästan 10 000 följare.

"Använder greenwashing"

På sin hemsida skriver Greenpeace att Vasaloppet används för greenwashing och anklagar oljebolaget Preem för att ljuga om att bidra till ett arbete som gynnar klimatet.

– Sanningen är att deras produkter i allra högsta grad bidrar till den globala uppvärmning som direkt hotar Vasaloppets överlevnad, framhåller organisationen.

Snön smälter: "Måste få ett slut"

Greenpeace menar att utsläppen från Preem alltså bidrar till att den snö som Vasaloppet är beroende av riskerar att försvinna,. då snötäcket på norra halvklotet minskar.

– Mitt i en brinnande klimatkris. Detta måste få ett slut, uttrycker organisationen.

På sin hemsida har man satt upp ett mål om att få in 50 000 underskrifter för att tvinga Preem att lämna Vasaloppet.

Över 15 000 deltagare

Miljoner människor över hela världen följer Vasaloppet på tv varje år. 

I deltar 15 800 deltagare. 

Den genomsnittliga sluttiden för samtliga som deltagit i tävlingen sedan 1922 är knappt åtta timmar.

Arkivfoto: Vasaloppet

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 26

Ryskt raseri mot Putin

2026 09 30

Ryska militärbloggare har fått nog av Vladimir Putins retorik om kriget i Ukraina.

Putin har upprepade tillfällen påstått att de ukrainska försvarslinjerna är nära att kollapsa och att Ryssland närmar sig en seger.

Samtidigt avancerar ukrainska trupper på slagfältet. I östra Ukraina har den ukrainska militären befriat fem samhällen i en motoffensiv norr om staden Lyman.

Nu rasar ryska militärbloggare mot Putins segerretorik, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Den ultranationalistiska ryske militärbloggaren Dva Mayora är en av flera som kritiserar Putinregimen.

– Militärbloggaren hävdar att ryska tjänstemän kommer få svårt att förklara situationen för allmänheten eftersom ryska medier ständigt fyller artikelutrymmet med triumferande retorik om ukrainska försvarslinjer på gränsen till kollaps, rapporterar ISW.

Ukraina utnyttjar situationen 

Starshe Edy är en annan rysk militärbloggare som riktar hård kritik. Han hävdar att Putinregimens beskrivning av kriget och den ukrainska offensiven i öst har försvårat för den ryska militären.

– Militärbloggaren hävdar att ukrainska styrkor har kunnat utnyttja det faktum att rysk militär personal inte rapporterar ukrainska framsteg till högre befäl, skriver ISW.

Tankesmedjan beskriver en trend där ryska militärbloggare blivit alltmer kritiska till Putinregimen och Kremlkontrollerade mediers beskrivning av kriget.

– Överdrivna påståenden om ryska framryckningar på slagfältet från befälhavare på slagfältet till högre befäl hindrar operativ planering och möjliggör ukrainska framryckningar, uppger ISW.

Läs mer: ”Anslut till Ryssland” – Belarus vädjar till USA

51 kvadratkilometer

Ukrainas tredje armékår ligger bakom den framgångsrika motoffensiven i östra delen av landet. Befälhavaren Andriy Biletskyj uppger att hans trupper har lyckats återta 51 kvadratkilometer under operationens tredje fas.

Läs också: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen