3 augusti 2026

Hot mot USA – “Blir ett eldinferno”

2023 12 25

Huthirebellerna riktar nu tydliga hot mot USA.

Det råder fortsatt enorma osäkerheter kring Röda havet där mängder av fartyg färdas dagligen.

Flera stycken, däribland norska skepp, har blivit attackerade i drönarattacker på sistone.

Huthirebellerna från Jemen framhåller under söndagen att en robot från ett amerikanskt stridsfartyg har exploderat nära ett gabonesiskt fartyg.

I samband med det riktar man hot mot USA, rapporterar Reuters.

“Blir ett eldinferno”

En ledare bland Huthirebellerna, Abdel-Malek al-Houthi, varnar för att man kommer att attackera amerikanska krigsfartyg om rebellerna blir till måltavlor för amerikanerna.

Talesmannen Mohammed Abdul-Salam förklarar att ödesdigra konsekvenser är att vänta ifall en sådan utveckling sker.

– Röda havet blir ett eldinferno om USA och deras allierade fortsätter sina trakasserier. Länderna runt Röda havet bör inse farorna som hotar deras nationella säkerhet, säger han.

Svar på beslut

USA har varit ledande i att bilda en internationell koalition för att skydda handelssjöfarten som går genom Röda havet.

Huthirebellerna svarar på beslutet genom att förtydliga att under vissa omständigheter så är man redo att attackera amerikanska fartyg.

Det råder fortsatt enorm oro i regionen och flera globala handelsaktörer har ändrat rutterna för sina skepp.

Skjutit ner drönare

USA framhåller att man har skjutit ner flera drönare i de södra delarna av Röda havet som kom från Huthi-kontrollerade regioner i Jemen.

– Attackerna är de 14:e och 15:e attackerna mot kommersiell sjöfart utförda av Houthi-militanter sedan den 17 oktober, meddelar det amerikanska militärstyret enligt The Guardian.

USA framhåller att man har kontinuerlig kommunikation med skeppen i regionen.

“Bör förvänta sig”

USA har riktat kritik mot Iran i samband med Huthirebellernas framfart och involvering i gruppens aktioner.

Samtidigt har Iran menat att problemen kommer att fortsätta.

– Med fortsättningen av dessa brott bör Amerika och dess allierade förvänta sig framväxten av nya motståndsstyrkor och stängning av andra vattenvägar, menar iranska representanter.

Foto: J. Valery

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen