“Hoppa av regeringen” – skarpt krav på egna partiet

2023 10 20

Regeringssamarbetet skakas av interna krav på att ett parti ska gå i opposition.

Det är inte första gången som partiet är föremål för kritik inifrån med anledning av samarbetskonstellationen mellan Liberalerna, Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna.

Uppmaningen: bryt samarbetet

Nu kräver Liberalernas toppnamn och kommunalrådet Jennie Claesson i Uppsala att partiet bryter samarbetet och lämnar regeringen.

– Makten är inte överordnad allt. Det finns möjlighet att få igenom mer liberal politik i opposition, även om regeringsmakten ger oss mer handlingsfrihet, säger Jennie Claesson till Upsala Nya Tidning.

Det blev droppen

Jennie Claesson var kritisk till att samarbeta med SD redan från början.

Hon är emot förslagen om visitationszoner, anmälningsplikt, minskat bistånd och ett begränsat mottagande av kvotflyktingar.

Men när regeringen i sin budgetpresentation meddelade att pengar kapas till studieförbunden var det droppen.

Det är som att vi bär fram våra grundläggande liberala värderingar till offeraltaret och Sverigedemokraterna applåderar. Varför ska man rösta på oss? säger Jennie Claesson.

25 liberaler i upprop

I augusti enades 25 liberala kommunpolitiker från olika platser i Sverige om ett upprop riktat mot Liberalerna på nationell nivå.

Inför vägvalet var det många diskussioner om partiets ”röda linjer” som skulle vara okränkbara när de bröt mot liberala grundprinciper. Dessa linjer skulle vara en sorts garant för att ett samarbete med SD skulle kunna accepteras i partiet, framhöll politikerna i NU, Liberalernas egen tidning.

Företrädarna framhöll vidare att de anser att de röda linjerna numera är icke-existerande.

Har försvarat

Partiledaren Johan Pehrson (L) har vid flera tillfällen försvarat Tidöavtalet och samarbetet med Sverigedemokraterna.

Vi har fått igenom mängder av viktiga åtgärder för att öka friheten, sade Pehrson exempelvis till SVT förra året.

Han betonade samtidigt att avtalet innehåller “både söta och salta och en del sura saker”.

Foto: Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen