Höjd ersättning för riksdagspolitikerna

2023 03 07

Alla ledamöter i riksdagen får klirr i kassan.

Detta efter ett beslut av riksdagens arvodesnämnd, meddelar Sveriges riksdag i ett pressmeddelande.

"Beaktat löneökningar"

Ledamöternas arvoden höjs nu med 1 500 kronor, vilket innebär en total ersättning på 73 000 kronor i månaden.

Beslutet fattas retroaktivt och gäller därmed från 1 januari 2023.

– I de överväganden som legat till grund för beslutet har nämnden beaktat de löneökningar som ägt rum under 2022 och det osäkra ekonomiska läget, framhåller riksdagen.

Aldrig semester

Riksdagsledamöternas ersättning kallas inte för lön, utan arvode.

Detta eftersom ledamöterna aldrig har riktig paus från sitt uppdrag.

– Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester, informerar riksdagen på sin hemsida.

En ledamot som väljer att avgå före pensionsåldern på 65 år, efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring, har rätt till inkomstgaranti.

Tre i nämnden

Nämnden består av tre personer som fattat beslutet:

- Jonas Malmberg: svensk jurist och justitieråd i Högsta domstolen

- Peter Egardt: ämbetsman och verkställande direktör

- Barbro Holmberg: tidigare generaldirektör på Migrationsverket och Sveriges migrationsminister mellan 2003 och 2006.

Över en miljon om året

Förra året sammanställde SVT:s Uppdrag granskning partiledarnas löner.

De flesta av dem tjänar över en miljon året. 

Högst på listan var Ulf Kristersson (M) samt dåvarande statsminister Magdalena Andersson (M) som tillsammans tjänade med en fyra miljoner kronor varje år.

Tre redovisade inte sidoinkomst

Alla riksdagsledamöter i Sverige är enligt lag skyldiga att redovisa större aktieinnehav, sidoinkomster och styrelseuppdrag.

Trots det hade tre partiledare, Ulf Kristersson (M), Ebba Busch (KD) och Jimmie Åkesson (SD) vid tillfället inte redovisat sina sidoinkomster.

– Alla inkomster ska vara redovisade så att det är möjligt att få en korrekt bild av var inkomsterna kommer ifrån, sade korruptionsexpertern Louise Brown till SVT vid tillfället.

Såg risk för korruption

Hon varnade för att en minskad insyn i partiledarnas ekonomi kan få negativa konsekvenser – i värsta fall riskerar det att leda till korruption. 

– Särskilt i samband med att inkomster inte redovisas. Det blir omöjligt att identifiera eventuell otillbörlig påverkan som kan kopplas till ersättningar från olika intressen, framhöll Louise Brown.

Läs mer och se hela listan över 2022 års partiledarnas löner här: Så mycket tjänar partiledarna

Foto: Anders Löwdin Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


Storbritannien och Frankrike har släppt bomber

2026 01 04

Storbritannien och Frankrike har bombat ett land i Mellanöstern.

Storbritannien och Frankrike har genomfört en gemensam flygattack mot en misstänkt islamistisk militant anläggning i norra Syrien.

Detta i vad försvarsmyndigheterna beskriver som ett led i kampen mot en möjlig återuppgång av Islamiska staten, rapporterar Reuters.

Gemensam luftoperation

På lördagskvällen genomförde Storbritanniens och Frankrikes flygvapen en gemensam operation mot en underjordisk anläggning i bergen norr om Palmyra i centrala Syrien.

Anläggningen tros tidigare ha använts av den islamistiska extremistgruppen Islamiska staten för att lagra vapen och sprängämnen.

Enligt försvarsministeriet i London användes precisionstyrda Paveway IV‑bomber för att slå mot flera tillfartstunnlar till den misstänkta vapendepån, och de första bedömningarna tyder på att målet träffades framgångsrikt.

LÄS MER: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

”Står axel‑vid‑axel”

Storbritanniens försvarsminister, John Healey, underströk operationens syfte i ett officiellt uttalande.

– Denna aktion visar vår ledarskapsförmåga och vår beslutsamhet att stå axel vid axel med våra allierade för att förhindra en återuppståndelse av Daesh och deras farliga, våldsamma ideologier i Mellanöstern.

Ministern tackade också de militära styrkor som deltog i operationen för deras professionalism och mod, och betonade att attacken genomfördes utan risk för civilbefolkningen i området.

– Den här insatsen, för att stoppa farliga terrorister som hotar vårt sätt att leva, visar att våra väpnade styrkor alltid är redo att agera – både för att hålla Storbritannien säkert hemma och starkt utomlands, säger han.

Enligt brittiska regeringskällor har området runt målet varit obebott, och alla flygplan har återvänt säkert efter uppdraget.

USA bombar IS‑mål

Samtidigt har USA intensifierat sin egen kamp mot Islamiska staten.

För några veckor sedan svarade de amerikanska styrkorna på en dödlig IS‑attack mot amerikansk personal i Syrien genom att slå ut över 70 mål kopplade till IS runt om i centrala Syrien.

USA:s militära ledning beskrev insatsen som en ”mycket allvarlig vedergällning” efter att flera amerikanska soldater och en civilt anställd tolk dödats i en attack nära Palmyra i december.

LÄS MER: Skräckregim erkänner – de som protesterar har rätt

Foto: Sgt M Ammons USAF-U.S. Department of Defense 

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 04

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen