JUST NU: Högsta inflationen på över 30 år – priserna stiger snabbt

2022 07 14

Inflationen i juni parkerade på 8,5 procent.

Det visar en färsk mätning från Statistiska centralbyrån, SCB, rapporterar Sveriges Radio.

Siffran är högre än Riksbankens prognos – som hade förutspått att den skulle landa på 8 procent.

De nya siffrorna innebär att inflationstakten är den högsta sedan juli 1991.

Uppgång med 1,2 procent

SCB:s uppgifter om inflationen innebär också en uppgång med 1,2 procent jämfört med maj.

Månaden innan låg nämligen inflationstakten på 7,2 procent.

– Prishöjningar på livsmedel, el och drivmedel var det som påverkade inflationen mest, säger Sofie Öhman, prisstatistiker på SCB, i ett pressmeddelande.

Rysslands krig mot Ukraina nämns också som en påverkansfaktor till uppgången.

Kaffe 50 procent dyrare

Enligt SCB fortsätter även prisökningarna bland livsmedel.

Främst är det kött, mjölk, ost, ägg samt bröd och andra spannmålsprodukter som drabbas värst av de höga priserna. 

Även kaffe blir allt dyrare – enligt SCB har priserna på kaffe stigit med otroliga 50 procent på ett år.

Paketresor toppar prisökningen

Andra priser som gick upp under juni var för elen, paketresor, möbler och hushållsvaror.

Just paketresor toppar prisökningen – 30,8 procent dyrare har det blivit att boka den typen av resor jämfört med maj.

Restaurang- och hotellbesök tillhör också kategorin som upplever prisökningar, skriver SCB.

Däremot har priserna sjunkit på kläder, vilket dock är normalt under sommaren.

Stiger även i USA

Igår meddelades att inflationen stiger även i USA.

Även där var den högre än vad man hade trott: 9,1 procent. 

En konsekvens kan bli en historisk höjning av räntan, erfar Bloomberg.

– USA har varit lite för Europa och Sverige, säger Susanne Spector, chefsanalytiker på Nordea, till SR.

“Större ökningar framför oss”

Hon utvecklar sitt resonemang.

– Har vi tittat på vad som har hänt i USA för tre månader sedan så följer Sverige efter. Det är också en signal att vi kan ha större ökningar framför oss än vad som ligger i prognosen idag.

Största förändringarna

Nedan ser du vilka varor och tjänster som ökat och minskat mest sedan förra månaden. Siffrorna anges i procent.

  1. Paketresor +30,8
  2. Drivmedel +10,4
  3. Kostnader för fordon utöver bilar och drivmedel +10,3 
  4. El +6,6
  5. Livsmedel +2,0
  6. Inventarier +1,7
  7. Bilar +1,4
  8. Restauranger och logi +1,4
  9. Kläder -2,9

Källa: SCB

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


14nov2025

JUST NU: Volvos flopp – kunder kompenseras med 16 000 kronor

2025 11 14

Volvo backar nu från en omtalad satsning på två av sina modeller.

Det handlar om modellerna Volvo EX90 och ES90, där utrustningen nu ändras för de nyproducerade bilarna.

Biltillverkaren har tidigare meddelat att modellerna ska utrustas med en lidarsensor.

En satsning som Volvo själva hyllat.

– Lidar är en fantastisk sensor och nästa steg i utvecklingen. Vi tror att lidar behövs för att kunna göra autonom körning på ett säkert sätt, sa Volvo Cars säkerhetsansvarige Martin Magnusson, till Vi Bilägare i samband med att Volvo EX90 lanserades.

Nu tas den bort

Men nu vänder biltillverkaren i frågan, och sensorn tas nu bort från modellerna.

Och anledning ska vara att Volvo inte får tag på komponenter i tillräckligt stor utsträckning.

– På grund av en oväntad komponentbrist kommer din bil att levereras utan denna teknik. Detta innebär också att bilen kommer att få en uppdaterad design med en mer slank och aerodynamisk taklinje, skriver Volvo Cars i ett brev till de kunder som har en liggande beställning, uppger tidningen Auto Motor & Sport.

Kunderna får kompensation

De kunder som väntar på en leverans av någon av de två modellerna kommer kompenseras med ett prisavdrag på 16 000 kronor.

Volvo kommer att ta kontakt och meddela berörda kunder, uppger biltillverkaren.

Den svenska biltillverkaren har dock redan levererat många bilar med lidarsensorn, men de kunderna berörs inte av det nya beskedet.

– Vi planerar att fortsätta rulla ut mjukvaruuppdateringar för förbättring och nya funktioner för alla våra EX90 och ES90, inklusive de som är utrustade med en lidar, säger Volvo Cars presschef Magnus Holst, till Vi Bilägare.

LÄS OCKSÅ: Över hälften har samma fel – vanligaste missen i bilbesiktningen

Volvo stäms

Lidarsensorerna har levererats till Volvo av det amerikanska företaget Luminar.

Företaget har tidigare haft stora ekonomiska bekymmer.

Efter Volvos besked har Luminar lämnat in en stämningsansökan för avtalsbrott mot den svenska biltillverkaren.

Leveranserna har pausats i väntan på en lösning i konflikten.

LÄS MER: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt

Foto: Volvo

Text: Redaktionen


JUST NU: Viktigt läkemedel slutar säljas – “nödsituation” i Sverige

2025 11 14

Ett läkemedel som beskrivs som oerhört viktigt inom vården kommer att försvinna från Sverige.

Varje år uppgår missbrukets samhällsekonomiska kostnad till omkring 150 miljarder kronor i Sverige, enligt en tidigare utredning från regeringen.

Frågan är av både ekonomiska och hälomässiga skäl av stor betydelse för hela landet. Under fjolåret avled 424 personer i Sverige till följd av narkotikarelaterade dödsfall, visar statistik från Folkhälsomyndigheten.

Och nu utropas nödläge inom den svenska missbruksvården.

Anledning är att läkemedlet Subutex, som är det absolut viktigaste mot opiodberoende, kommer att försvinna helt, rapporterar Aftonbladet.

– Det här blir ju en nödsituation. Vi måste prioritera om helt och snabbt pröva ut alternativ för patienterna, säger Joar Guterstam, forskare och beroendeläkare på Karolinska Institutet, till tidningen.

Lämnar plötsligt marknaden

Skälet till att läkemedlet försvinner är att tillverkaren Indivior helt kommer att lämna den svenska marknaden.

Ett avslut kan ske redan inom några veckor. Nödläget förvärras av att det inte finns något likvärdigt läkemedel i Sverige.

– Jag blev väldigt förvånad, det här är en typ av behandling som ökat ganska mycket och är det senaste preparatet som har godkänts. Plötsligt försvinner det, säger Joar Guterstam.

LÄS MER: ”Snart 100 butiker” – lågprisutmanare växer i raketfart

Minskar begäret

Subutex är en injektionsvätska som används vid beroende av opiatdroger, som exempelvis heroin eller morfin.

– Det aktiva innehållsämnet i Subutex binder till opiatreceptorer i hjärnan och minskar avvänjningssymptom för en opioidberoende patient. Subutex minskar även begäret efter opioider, förklarar Fass på sin hemsida.

Läkemedlet innehåller buprenorfin som också kan vara godkänt för att behandla andra sjukdomar.

– För en del blir det en mycket tuff resa, säger Joar Guterstam till Sveriges Radio om säljstoppet.

LÄS MER: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten

Foto: Etatics Inc

Text: Redaktionen