JUST NU: Högsta inflationen på över 30 år – priserna stiger snabbt

2022 07 14

Inflationen i juni parkerade på 8,5 procent.

Det visar en färsk mätning från Statistiska centralbyrån, SCB, rapporterar Sveriges Radio.

Siffran är högre än Riksbankens prognos – som hade förutspått att den skulle landa på 8 procent.

De nya siffrorna innebär att inflationstakten är den högsta sedan juli 1991.

Uppgång med 1,2 procent

SCB:s uppgifter om inflationen innebär också en uppgång med 1,2 procent jämfört med maj.

Månaden innan låg nämligen inflationstakten på 7,2 procent.

– Prishöjningar på livsmedel, el och drivmedel var det som påverkade inflationen mest, säger Sofie Öhman, prisstatistiker på SCB, i ett pressmeddelande.

Rysslands krig mot Ukraina nämns också som en påverkansfaktor till uppgången.

Kaffe 50 procent dyrare

Enligt SCB fortsätter även prisökningarna bland livsmedel.

Främst är det kött, mjölk, ost, ägg samt bröd och andra spannmålsprodukter som drabbas värst av de höga priserna. 

Även kaffe blir allt dyrare – enligt SCB har priserna på kaffe stigit med otroliga 50 procent på ett år.

Paketresor toppar prisökningen

Andra priser som gick upp under juni var för elen, paketresor, möbler och hushållsvaror.

Just paketresor toppar prisökningen – 30,8 procent dyrare har det blivit att boka den typen av resor jämfört med maj.

Restaurang- och hotellbesök tillhör också kategorin som upplever prisökningar, skriver SCB.

Däremot har priserna sjunkit på kläder, vilket dock är normalt under sommaren.

Stiger även i USA

Igår meddelades att inflationen stiger även i USA.

Även där var den högre än vad man hade trott: 9,1 procent. 

En konsekvens kan bli en historisk höjning av räntan, erfar Bloomberg.

– USA har varit lite för Europa och Sverige, säger Susanne Spector, chefsanalytiker på Nordea, till SR.

“Större ökningar framför oss”

Hon utvecklar sitt resonemang.

– Har vi tittat på vad som har hänt i USA för tre månader sedan så följer Sverige efter. Det är också en signal att vi kan ha större ökningar framför oss än vad som ligger i prognosen idag.

Största förändringarna

Nedan ser du vilka varor och tjänster som ökat och minskat mest sedan förra månaden. Siffrorna anges i procent.

  1. Paketresor +30,8
  2. Drivmedel +10,4
  3. Kostnader för fordon utöver bilar och drivmedel +10,3 
  4. El +6,6
  5. Livsmedel +2,0
  6. Inventarier +1,7
  7. Bilar +1,4
  8. Restauranger och logi +1,4
  9. Kläder -2,9

Källa: SCB

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


”3 700 kronor varje månad” – glädjebesked för alla hushåll

2025 12 03

Svenska hushåll går mot ljusare ekonomiska tider.

Det fastslår Länsförsäkringar i en färsk analys av den ekonomiska utvecklingen.

Nästa år väntas alla hushåll få mer i plånboken, enligt prognosen. 

Störst ekonomisk förbättring får barnfamiljer, som kan räkna med cirka 3 700 kronor mer i plånboken varje månad.

– Vi går mot bättre tider 2026 vilket öppnar upp för både ökad konsumtion och sparande. Alla kommer få mer i plånboken, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

– Barnfamiljerna seglar upp som de stora vinnarna. En typisk tvåbarnsfamilj får ett rejält privatekonomiskt lyft med mer pengar i plånboken. Det gör att man kan unna sig lite extra i vardagen men också lägga undan pengar till sparande som rustar familjens ekonomiska trygghet, fortsätter Westerberg.

Stora skillnader

Länsförsäkringars prognos bygger på flera faktorer. Finanspolitiska stimulanser som sänkt skatt på arbetsinkomster, högre reallöneökningar och lägre bolåneräntor  ligger bakom ökningen.

Hur stor månadsökningen blir varierar mellan olika grupper. Höginkomsttagare kan räkna med cirka 2 700 kronor mer i plånboken varje månad, medan låginkomsttagare och pensionärer får ett tillskott på omkring 600 kronor per månad.

– Sänkta skatter spelar en avgörande roll för hushållens återhämtning, och tillsammans med reallöneökningar hjälper de till att återställa många hushålls köpkraft från de senaste årens inflationssmällar. Samtidigt är det tydligt att de finanspolitiska stimulanserna gynnar vissa grupper mer och att plånbokseffekterna kommer bli mer begränsade för låginkomsttagare och pensionärer, säger Stefan Westerberg. 

LÄS MER: ”Erbjuder falska lån” – Finansinspektionen varnar för 38 aktörer

FAKTA: Plånbokseffekter 2026

Barnfamiljen (två vuxna och barn)

+3650 kr

Höginkomsttagaren

+2721 kr

Låginkomsttagaren

+620 kr

Pensionären

+623 kr

Källa: Länsförsäkringar

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma 

Foto: hl56

Text: Redaktionen


03dec25

JUST NU: Tiotusentals svenskar kan få pengar tillbaka

2025 12 03

Konsumentombudsmannen (KO) ha fattat ett mycket ovanligt beslut.

För första gången på 10 år har KO lämnat in en grupptalan till Allmänna reklamationsnämnd.

Grupptalan omfattar 50 000 svenska konsumenter som tecknat leasingavtal med Den Norske Bank, DNB.

KO kräver att konsumenterna ska få pengar tillbaka, eftersom de har betalat för mycket.

Bakgrunden är att leasingavtalen har marknadsförts som ett ”tryggt alternativ” med en fast månadskostnad. Sedan kom räntehöjningarna och det visade sig att den fasta månadskostnaden inte alls var fast.

”Rätt att få tillbaka”

DNB har använt ett prisjusteringsvillkor i avtalet för att öka priset i takt med att räntorna steg, vilket kom som en chock för kunderna. Konsumenter som ville bryta avtalet fick beskedet att det skulle kosta 40 procent av resterande obetalda leasingmånader.

– Patent- och marknadsdomstolen har slagit fast att prisjusteringsvillkoret är oskäligt. KO menar, med stöd av bland annat EU-domstolens praxis, att villkoret även är ogiltigt och att konsumenterna därför har rätt att få tillbaka det de betalat för mycket, framhåller KO.

LÄS MER: Bakslag för hushållen – bank flaggar för räntehöjning

”Miljardbelopp”

Enligt KO har banken överdebiterat konsumenterna med miljardbelopp.

– Priset är den viktigaste uppgiften när ett avtal ingås. I DNB:s fall har konsumenten, enligt domstolen, ”inte ens kunnat uppskatta hur månadsavgiften kan komma att förändras”. Konsumenterna har med andra ord inte haft en aning om vad det kostade att hyra bilen av DNB, säger Pär Magnusson, processråd vid KO.

– Eftersom villkoret är ogiltigt och DNB inte frivilligt återbetalat den förhöjda hyran vänder sig KO nu till ARN med krav på återbetalning, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Lyxbilar har slocknat över hela Ryssland 

Foto: Windows

Text: Redaktionen