Högriskområde i sju län – EU har varnat husdjursägare

2023 11 28

Från och med måndag 27 november klassas kommuner i hela sju svenska län som högriskområde.

Det bekräftar Jordbruksverket idag.

Beslutet är fattat med anledning av att länen i fråga är särskilt utsatta för fågelinfluensa – och nu gäller särskilda regler i berörda områden.

"Håll hunden kopplad säger jag"

I första hand påverkar beslutet fåglar i fångenskap.

Alla kommersiella besättningar med fjäderfän måste hålla sina fåglar inomhus.

Hobbyfåglar måste förvaras inhägnade för att skyddas mot direkt eller indirekt kontakt med vilda fåglar.

Jordbruksverkets beslut kommer efter att EU tidigare under året uppmanat husdjursägare i Sverige att hålla sina djur inomhus – eller koppla dem när man går ut.

En minst lika kraftig varning kom från Björn Olsen, professor i infektionssjukdomar vi Uppsala universitet, efter att viruset börjat smitta däggdjur.

– Håll hunden kopplad säger jag rakt upp och ned. Ta in katterna. För katter och hundar kan drabbas av det här viruset och speciellt om de stöter på döda eller halvdöda fåglar och biter i dem, framhöll han till TV4.

– Det finns rapporter om både hundar och katter som smittats.

Ökar i flera länder

Utbrott av fågelinfluensa ökar nu i flera europeiska länder, enligt Jordbruksverket.

Vilka kommuner som nu klassas som högriskområden är baserat på historisk data som visar var i landet som smittspridningen generellt är högre.

 Vi gör det här som en ytterligare förebyggande åtgärd för att skydda tamfåglar från smittan. Viruset överlever extra bra nu när temperaturen sjunker och vilda fåglar som utgör en reservoar för fågelinfluensaviruset rör sig över landet vilket ökar risken, säger Kristina Fontel, smittskyddshandläggare på Jordbruksverket, i ett pressmeddelande.

Berörda län och kommuner

Följande län och kommuner berörs av högriskområdet. Utöver förvaring gäller även särskilda regler för försäljning av ägg, kött och andra produkter.

- Blekinge län - Samtliga kommuner

- Gotlands län - Gotlands kommun

- Hallands län - Kommunerna: Falkenberg, Halmstad, Kungsbacka, Varberg och Laholm

- Kalmar län - Kommunerna: Kalmar, Mörbylånga, Borgholm, Mönsterås, Torsås, Oskarshamn och Västervik.

- Skåne län - Samtliga kommuner

- Västra Götalands län - Kommunerna: Essunga, Färgelanda, Grästorp, Götene, Hjo, Lidköping, Mariestad, Mellerud, Skara, Skövde, Tidaholm, Töreboda, Vara, Vårgårda och Vänersborg.

- Östergötlands län - Kommunerna: Mjölby, Vadstena, Ödeshög, Linköping, Motala och Norrköping.

LÄS MER: Fågelinfluensan sprider sig – här är symtomen hos husdjur

Foto: J. Street

Text: Redaktionen


9 jul 26

Läskjätte rasar – kunderna flyr

2026 07 09

En läskfavorit störtdyker.

Pepsis kunder köper färre flaskor läsk.

Detta då hushållens pressade ekonomi får konsumenterna att dra ner på spontanköp, rapporterar CNBC.

Kunderna väljer bort 

Den amerikanska läskjätten PepsiCo möter en tuffare marknad när konsumenterna blivit mer försiktiga med sina pengar.

Stigande drivmedelspriser har gjort att många kunder håller hårdare i plånboken, vilket påverkar försäljningen av bland annat Pepsi-flaskor.

– Konsumetnerna är mer pressade än vad vi hade räknat med, och det beror främst på bensinpriserna, säger PepsiCos vd Ramon Laguarta under ett konferenssamtal med investerare.

Särskilt tydligt syns förändringen vid bensinstationer och närbutiker, där många tidigare gjort spontana köp av drycker och snacks.

När bensinen blivit dyrare väljer fler kunder att avstå från en extra läsk eller köpa billigare alternativ.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Färre läskflaskor säljs 

Trots att PepsiCo ökade sin totala omsättning under kvartalet visar siffrorna att dryckesförsäljningen i Nordamerika har fått det svårare.

Volymen för företagets drycker minskade med 4 procent jämfört med samma period året innan.

Det visar att kunderna köper färre enheter, även om företaget fortfarande tjänar pengar på sina produkter.

PepsiCo har tidigare försökt locka tillbaka prismedvetna kunder genom att sänka priserna på flera produkter.

Företaget har bland annat erbjudit billigare förpackningar och kampanjer för att göra det lättare för kunderna att fortsätta köpa deras varor.

Försöker vinna tillbaka kunderna

PepsiCo arbetar nu tillsammans med butiker och bensinstationer för att hitta sätt att få tillbaka kunderna.

Ett av företagets försök är mindre och billigare förpackningar samt kombinationserbjudanden med mat och dryck.

– Kommer det att förändras under de kommande månaderna? Det beror helt på bensinpriserna. Det är alltså tydligt att det är något som ligger utanför vår kontroll, säger Laguarta.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Foto: C Wollborg

Text: Redaktionen


10 juli 2026

Åska och skyfall drar in över Sverige

2026 07 10

Vädret svänger ofta snabbt under den svenska sommaren.

Efter höga temperaturer och sol i stora delar av landet i slutet av juni, har början av juli bjudit på mer varierat väder.

Regn och åska har dragit över Sverige i omgångar. Till helgen är det dags igen.

SMHI går ut med en varning i fyra län inför lördagen.

– Kraftiga regn- eller åskskurar kan ge stora regnmängder på kort tid, varnar väderinstitutet inför helgen.

Fyra län pekas ut

SMHI:s varning omfattar fyra län i de västra delarna av landet. Det är i norra Värmland, nordvästra Dalarna, sydligaste Jämtland och delar av nordvästra Gävleborgs län som det väntas komma mest regn.

Totalt handlar det om mellan 30 och 50 millimeter regn som kan falla under kort tid.

Varningen gäller mellan klockan 12.00 och 21.00 på lördag.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, råder SMHI.

Påverkar vägarna

Påverkan väntas också på vägarna i området.

– Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna, framhåller SMHI.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Svalar luft i hela landet

Den kallare luften väntas dra in över större delen av landet under helgen. Anledningen är en kallfront som drar in västerifrån, som bildats över Norra ishavet.

– På lördag får Norrland även skurar, som på söndag flyttar sig söderut ner över Svealand och Götaland, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Stekhet marknad – många vill köpa bostad i Spanien

Vänder igen nästa vecka

Efter helgen ser vädret ut att vända igen.

Varmare temperaturer väntas i större delen av Sverige.

– Under början av nästa vecka kommer högtrycksryggen tillbaka och i samband med det strömmar varmare luft åter in från sydväst som ser ut att även kunna nå Norrlands kustlandskap, framhåller väderinstitutet.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen