USA: Historisk fångst från rymden – första gången någonsin

2022 09 01

Det nya James Webb-teleskopet fortsätter att leverera häpnadsväckande bilder.

James Webb-teleskopet lämnade jorden i samband med årsskiftet i vintras.

Det har ofta beskrivits som Hubbles arvtagare.

Tidigare i somras rapporterades om hur astronomer grät av lycka över de otroliga bilder från yttre rymden som teleskopet levererade.

Bland annat meddelade Nasa att man sett vattenånga 1 000 ljusår från jorden.

Nästa spektakulära fångst

Nu är det dags för James Webb-teleskopets nästa spektakulära fångst, bekräftar Nasa i ett pressmeddelande idag.

Det gäller planeten HIP 65426 b.

Planeten är den första utanför vårt eget solsystem som fångats på bild av det nya teleskopet.

– Detta är verkligen ett historiskt ögonblick för astronomi, säger Sasha Hinkley, professor och astronom vid University of Exeter, till The Guardian. 

Kan upptäcka väder

Enligt Hinkley har man nu förutsättningar att upptäcka närvaro av väder på planeter i andra solsystem.

– James Webb kommer att öppna dörren till en helt ny klass av planeter som har varit helt utom räckhåll för oss, och genom att observera dem på ett brett spektrum av våglängder kan vi studera deras kompositioner på ett mycket mer djupgående sätt.

Ung och obeboelig planet

Planeten i fråga är ung – 10-20 miljoner år.

Åtminstone i jämförelse med vår egen jord som funnits i 4,5 miljarder år.

Däremot är det med sina 1 300 grader betydligt varmare på HIP 65426 b och den är sex till tio gånger så stor som Jupiter.

Exoplaneten är dessutom en så kallad gasjätte vilket innebär att det inte finns någon stenyta.

Därmed går det inte att bo på planeten, framhäver Nasa i sitt pressmeddelande, även om det skulle bli svårt att resa dit då den ligger 385 ljusår bort från jorden.

Banar väg för okända fynd

James Webbs föregångare Hubble har tidigare lyckats ta direkta bilder på exoplaneter i rymden.

De nya bilderna anses dock vara ett gigantiskt steg framåt för vidare forskning på området.

Hoppet har tänts för att hitta planeter som man ännu inte känner till existerar.

– Jag tror att det som är mest spännande är att vi bara har börjat. Det kommer många fler bilder av exoplaneter som kommer att forma vår övergripande förståelse av deras fysik, kemi och formation. Vi kan till och med upptäcka tidigare okända planeter också, säger Aarynn Carter, postdoktor vid University of California och som varit med och analyserat bilderna, till Nasas hemsida.

Se de nya bilderna på HIP 65426 b via Nasas hemsida genom att klicka här.

LÄS MER: Otroliga fynd i universum med Nasas nya teleskop

Foto: J. Thomas

Text: Redaktionen


Många hushåll har fått fel information om elpriset

2025 11 08

Råd om att använda el när priset är som lägst kan bli dyrt.

Nya effekttariffer träder i kraft nästa år, vilket innebär att kostnaden istället styrs av hur mycket el som används samtidigt.

Om flera apparater går på samma gång, som laddning av bilen och matlagning, kan räkningen bli hög trots lågt elpris, rapporterar DN.

Effektavgifter förändrar regler

Under de senaste åren har svenska hushåll ofta uppmanats att använda el när spotpriserna är låga, ofta mitt på dagen.

Men från årsskiftet införs effekttariffer, en typ av elnätsavgift som baseras på hur mycket el som används samtidigt, inte bara på totalförbrukningen.

Det betyder att även om elen verkar billig kan kostnaden bli hög om flera saker körs samtidigt, till exempel laddning av bilen, tvättmaskin, diskmaskin och matlagning.

LÄS MER: “Kan kosta över 4 500 kronor” – viktig uppmaning till bolånetagare

Råden är missvisande

Det är framför allt hushåll som laddar elbilar hemma som kan få obehagliga överraskningar på elräkningen.

Hittills är det främst villakunder hos Ellevio som redan har berörts, men fler elnätsbolag väntas införa liknande avgifter under hösten, och år 2027 ska systemet gälla för alla.

Många hushåll har följt råden att ladda bilen när elpriset är som lägst, men upplevt höga räkningar som ett resultat.

– Detta är obegripligt, att man ska straffas för att man laddar elbilen när priset är som lägst. Det är ologiskt att man inte använder elen när det är stor överskottsproduktion mitt på dagen, säger Roland Müller-Suur som är kund hos Ellevio, till DN.

Villaägarnas Riksförbund kallar systemet “ett dyrt experiment” menar att det inte är rimligt att förvänta sig att genomsnittliga hushåll ska ha ständig kontroll över sin effektförbrukning.

Undvik dyra elräkningar

För att hålla kostnaderna nere bör hushåll sprida ut användningen av el över dygnet och undvika att flera stora apparater går samtidigt.

Smarta timers, automatiska styrsystem, nattladdning och kombination med solceller eller husbatteri kan hjälpa, men kräver planering och teknik.

– Elmarknaden är komplicerad just nu. Priserna kan vara låga samtidigt som effektavgifterna är höga. Det är svårt att fatta beslut, och dessutom är effekttarifferna uppbyggda på olika sätt, säger Thomas Björkström, talesperson på Konsumenternas Elmarknadsbyrå.

LÄS MER: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: Svenska kraftnät resp C. Patterson

Text: Redaktionen


Ryssland i krisläge – “ny front” från asiatiskt land

2025 11 08

Ryssland reagerar på ett grannlands växande band till Nato.

Azerbajdzjans närmande till Nato väcker oro i Moskva och skapar spänningar i södra Kaukasus, ett område Ryssland länge betraktat som sin bakgård, rapporterar Newsweek.

Band till Nato stärks

Azerbajdzjans president Ilham Aliyev har träffat en Nato-delegation för att diskutera militär modernisering och hur landets försvar kan anpassas till alliansens standarder.

– Moderniseringen av landets armé kommer att fortsätta, säger han efter mötet och menar att samarbetet med Nato är en del av den strategin.

Samarbetet mellan Azerbajdzjan och Nato är inte nytt – landet gick redan 1994 med i programmet Partnership for Peace, men de senaste månadernas intensifiering väcker nya geopolitiska frågor.

LÄS MER: Natochefen varnar Putin – ”Det får aldrig hända”

Moskva varnar

Reaktionerna i Moskva har varit starka.

Ryska militäranalytiker menar att utvecklingen hotar landets säkerhet och inflytande i regionen.

– Natos närvaro i södra Kaukasus skulle innebära att Kaspiska havet inte längre är ett hav av fred. Hoten – både terroristiska och militära – kommer öka kraftigt. Därför kräver Bakus agerande ett lämpligt svar från Moskva, säger Konstantin Sivkov, militärexpert, till den ryska tidningen Vzglyad.

Ryssland fruktar att Azerbajdzjans växande samarbete med väst kan leda till att Nato får fotfäste vid dess södra gräns, något som Kreml beskriver som en ”ny front”.

Flera ryska kommentatorer varnar för att Azerbajdzjan på sikt kan ersätta sovjettidens militära struktur med Nato-modeller och börja köpa västerländska vapen.

Oroligheterna förstärks av ett fredsavtal mellan Azerbajdzjan och Armenien, undertecknat i Washington i augusti.

Kraftig balansgång

Trots spänningarna vill Azerbajdzjan undvika en öppen konfrontation med Moskva.

Landet är en viktig handelspartner för Ryssland och kontrollerar en nyckelrutt i det internationella nord-sydliga transportnätet mellan Ryssland och Iran.

Men Baku stärker samtidigt banden till väst för att minska sitt beroende av Kreml.

– Azerbajdzjan ser sig självt som en betydande regional makt som står starkare när det är fritt från Kremls politiska bojor. Och det finns inte mycket Ryssland kan göra åt det, säger Emil Avdaliani, expert på internationella relationer.

LÄS MER: Nytt Tomahawk-besked – direkt från Zelenskyj

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen