JUST NU: Historisk opinionssiffra – aldrig skett förr
2026 07 22
En historisk opinionssiffra visar sig på onsdagen.
Med mindre än två månader till valet börjar det så smått brinna i knutarna för partierna att locka till sig röster. Deadline och valdagen infaller i år söndagen den 13 september.
För ett parti tycks det vara särskilt bråttom.
Liberalerna, som länge haft uppförsbacke i opinionen, når idag ett stöd på blott 1,8 procentenheter, enligt en ny undersökning från Novus.
Det är den lägsta siffran för partiet – någonsin.
– L har inte lyckats positionera sig i denna kamp om väljarna alls. Dels är förtroendet för Mohamsson (Simona Mohamsson, partiledare, red. anm.) alldeles för svagt, dels är de politiska utspelen väldigt kortsiktiga, och det är svårt att se en tydlig ideologisk röd tråd som är större än enskilda sakfrågor, framhåller Torbjörn Sjöström, ordförande Novus, i en kommentar.
Går över till C
Enligt Torbjörn Sjöström är det framför allt Centerpartiet som lockat över sympatisörer från Liberalerna.
– Även SD vinner lite på L:s nedgång. Dessa två väljarflöden är talande för L:s kris. De som har problem med SD och vill ha lite mer marknadsliberal politik lockas av C, medan de som inte har problem med SD väljer att rösta på SD, menar opinionschefen.
Däremot är mätningen av större belåtenhet för Moderaterna. Ett välkommet besked för Ulf Kristersson, som tidigare idag tvingades konstatera att han ligger tio procentenheter efter Magdalena Andersson (S) i en färsk förtroendemätning.
Läs också: Bakslag för regeringen Kristersson – inte hänt på ett år
– Positiva nyheter för M nu i sommarsemestern, de är det parti som ökar näst mest jämfört med juni, att skjutningarna gått ned och rapporteringen kring att den organiserade brottsligheten minskar är sannolikt den största förklaringen bakom detta, men sannolikt den politik som lättar kostnaden lite för medborgarna. De har lyckats få igenom en del positiva saker nu precis innan valet, kommenterar Torbjörn Sjöström.
Största tappet står Vänsterpartiet för (-1,1 procent). Här går väljarna främst till S och MP, enligt Sjöström.
– Vad som ligger bakom detta är nog flerdelat. MP:s uppgång på bekostnad av V handlar sannolikt om värmen i Europa, bränder och andra väderfenomen, samt att USA och Ryssland båda påminner om världens beroende av fossila bränslen.
Andra läser: Trump drar tillbaka anklagelser
Hela mätningen
Text: Redaktionen


