4 mars 2026

Historisk nedskjutning – stridsflyg störtar

2026 03 04

Israel går ut med ett besked om nya attacker mot Iran.

Beskedet kommer från den israeliska militären, IDF.

– De väpnade styrkorna har inlett en omfattande attack mot mål från det iranska terroristregimen i Teheran, uppger IDF i ett uttalande på Telegram.

Historisk nedskjutning

I attacken ska bland annat ett iranskt stridsflygplan skjutits ned över huvudstaden.

Det är första gången någonsin som ett stridsflyg av modellen F-35, som Israel använder, skjuter ner ett annat stridsflygplan i strid, enligt IDF. Enligt The Jerusalem Post handlar det om den israeliska modellen F-35I.

Det nedskjutna planet var ett jaktplan av modellen Yak-130.

Första gången sedan 1985

Det är inte första gången som det israeliska flygvapnet sköt ner ett fiendeplan. Men det var länge sedan sist.

Förra gången var för över 40 år sedan.

– Senast det israeliska flygvapnet sköt ner ett flygplan var den 24 november 1985, under ett luftslag över Libanon, rapporterar Dagbladet, med hänvisning till israeliska kanal 12.

LÄS OCKSÅ: USA kan tvingas backa – missilerna snart slut

Sverige skickar nödteam

Under förmiddagen kom också beskedet att Sverige skickat ett team till Riyadh, Saudiarabiens huvudstad, rapporterar TV4.

De ska hjälpa svenskar som finns i regionen.

Planen är att hjälp också ska skickas till Abu Dhabi i Förenade Arabemiraten.

– Så fort det är möjligt att ta sig dit för att kunna hjälpa till på plats. Både för att samordna reguljära flygtransporter när det väl kommer igång, men också för att hjälpa människor som vill ta sig ut på annat sätt, via markvägen, säger statsminister Ulf Kristersson, till kanalen.

Danmarks besked

Från Sveriges grannland Danmark kommer besked att det inte finns några planer på att evakuera danska medborgare i Mellanöstern för tillfället.

– Det finns ingen chans till det. Det finns fortfarande möjligheter att ta sig hem, och igår kom danskar hem från Oman, från Emiraten, och det kommer fler plan idag, säger utrikesministern Lars Løkke Rasmussen, till TV2.

– Utmaningen är att det finns luftrum som är stängt, men det finns kommersiella flygbolag som flyger, så vår uppgift är att hjälpa de många danskar som behöver hjälp att ta sig hem.

LÄS MER: Har inte hänt sedan 2005 – Trump under enorm press

Arkivfoto: IDF Spokespersons Unit

Text: Redaktionen


Jätteras mellan Sverige och USA

2026 04 21

Sveriges export till USA störtdyker.

Under 2025 sjönk exporten med 9,2 procent jämfört med föregående år.

Det visar en färsk undersökning från Länsförsäkringar, rapporterar DN.

Nedgången markerar en historisk vändpunkt.

– 2025 blev året då USA gick från att driva till att dämpa svensk export. Det för exporten negativt påverkande smörgåsbordet med tullar, ökad geopolitisk osäkerhet och en svagare dollar drog ned exporten till USA, säger Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg till tidningen.

Tullarna pekas ut

Efter USA:s president Donald Trumps kraftiga tullhöjningar i april 2025 har svensk varuexport haft en nedåtgående trend.

– Sveriges samlade varuimport har sjunkit något sedan tullarna infördes, fastslår Kommerskollegium i en analys.

Den minskade exporten till USA ligger bakom nedgången. Svensk export till andra länder är relativt oförändrad.

Allvarligt för flera län

Att exporten minskar till USA är extra allvarligt för regioner som är beroende av en stor exportvolym till den amerikanska marknaden. 

– Effekterna blir särskilt tydliga i län där USA utgör en stor andel av exporten. I Västra Götaland, Uppsala och Västernorrland väger USA tungt som exportmarknad, vilket gör att minskad export slår hårt mot ekonomin i dessa län, säger Alexandra Stråberg till DN. 

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas 

Varnar för läkemedelsbranschen

Alexandra Stråberg har tidigare fastslagit att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, sade hon i somras.

LÄS OCKSÅ: Ukrainskt genombrott – första gången någonsin

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


”Helvetet” har kommit till Ryssland

2026 04 20

Hamnen i ryska Tuapse står i lågor. 

Detta efter en massiv ukrainsk drönarattack mot oljeraffinaderiet i staden, som ligger vid Svarta havet drygt tio mil söder om Krasnodar.

– Stora lågor sågs slå ut från området samtidigt som rapporter om att minst två lagringstankar brann vid raffinaderiet, uppger Kyiv Independent.

Flera invånare rapporterar om explosioner och på nätet cirkulerar bilder och filmer från platsen.

– Förväxla det inte med helvetet, framhåller en användare på X.

Nav för exporten

Oljeraffinaderiet i Tuapse, som är ett nav för den ryska oljeexporten, är en anläggning som tillhör jätten Rosneft och är ett av de tio största raffinaderierna i Ryssland.

Hela tolv miljoner ton råolja kan raffineras per år i anläggningen, enligt den ukrainska tidningen.

Syftet med denna och liknande attacker är att slå mot Rysslands viktigaste inkomstkälla, i synnerhet i takt med att Irankriget fått oljepriserna att skjuta i höjden.

Enligt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har ukrainska attacker mot den ryska oljan resulterat i förlorade oljeintäkter på minst 2,3 miljarder dollar för Ryssland.

Och den siffran gäller enbart mars månad.

– Jag är tacksam mot alla våra krigare för deras precision. Vi kommer att fortsätta detta arbete i april, sade Zelenskyj i helgen enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: Trump: Världen brukade skratta åt oss

40 procent av kapaciteten

Nattens drönarattack, som brukligt inte kommenterats av den ukrainska militären, mot Tuapse är den andra inom enbart ett par dagar. 

Förra månaden rapporterades att drygt 40 procent av Rysslands potentiella oljeexport satts på spel, till följd av ukrainska långdistansattacker och beslagtaganden av fartyg inom den ryska skuggflottan.

Den senaste tidens ökade oljepriser har emellertid varit goda nyheter för Ryssland.

Förra veckan uppgraderade Internationella valutafonden, IMF, sin prognos för Rysslands tillväxt med 0,3 procent. 

Uppskattningen just nu är att Rysslands ekonomi kommer att växa med 1,1 procent under 2026.

LÄS MER: USA och Ukraina överens – premiärministern bekräftar

Foto: Exilnova_plus/Sociala medier

Text: Redaktionen