Historisk förändring i SVT ikväll

2025 08 31

En historisk förändring kommer att ske i SVT ikväll.

SVT genomför ofta förändringar som ibland väcker starka känslor hos tittarna.

På söndagskvällen sker ännu en förändring som lär väcka reaktioner – och som kritiseras av SVT:s personal.

Stor förändring ikväll

SVT har beslutat att sluta livesända med hallåor, rapporterar DN.

Redan tidigare har man tagit bort bildhallåor, och ikväll är sista gången man kommer att höra en livesänd rösthallåa.

Från och med imorgon blir hallåorna istället förinspelade.

Anna von Rosen blir den sista livesända rösthallåan. Hon är kritisk och säger att hon har svårt att förstå SVT:s beslut.

– Enligt förklaringen på SVT:s intranät görs det för att frigöra resurser och effektivisera. Det var samma argument när bildhallåorna försvann, säger hon till tidningen.

Finns nackdelar

Bildhallåorna försvann redan 2012, men återvände tillfälligt 2020 under pandemin.

– Det känns självklart att visa våra tittare att vi finns nu i tuffa tider när önskan om sällskap dagtid har efterfrågats, sade Ritza Papaconstantinou, som var tillfällig hallåa under pandemin, enligt SVT.

Sedan har bildhallåorna försvunnit igen.

Och nu ska alltså även de livesända rösthallåorna försvinna och ersättas av förinspelade programpresentationer.

Anna von Rosen säger att det finns nackdelar med beslutet, bland annat för att man inte kan anpassa sig efter kortsiktiga förändringar.

– Om en sportsändning går över tiden så att tablån måste förskjutas eller ett program får ett sent byte av en gäst. Det gör att vi inte alltid kan formulera oss så som vi skulle önska, säger hon till tidningen.

Förändringar på SVT väcker känslor

Anna von Rosen gör sin allra sista insats som livehallåa klockan 22.50 ikväll, när hon presenterar programmet ”Alone Norge” i SVT1.

Förändringar på SVT väcker ibland starka reaktioner bland tittarna.

När Anne Lagercrantz tillsattes som vd för SVT 2024 gick hon ut och sade att SVT1 kommer att försvinna som huvudtjänst, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Senare har hon klargjort att SVT1 sannolikt kommer att finnas kvar under lång tid framöver. Men på sikt kommer kanalen ”kanske” att läggas ned, har hon sagt till Expressen.

– Redan nu når vi fler med våra nyheter digitalt än via tablå-tv. SVT1 och SVT2 kommer bli mindre viktiga och på lång sikt kanske läggas ner, sade hon till tidningen.

Foto: Clement M

Text: Redaktionen


25 feb 2026

Byt butik – direkt uppmaning till hela svenska folket

2026 02 26

Om en dryg månad, den 1 april, sänks matmomsen från 12 till 6 procent.

Men många har ifrågasatt om det verkligen kommer att leda till billigare mat i butikerna.

Pensionärernas riksorganisation, PRO, som granskat matpriser i 30 år, är en av grupperna som tillhör skeptikerna.

– Det finns en betydande risk att matjättarna inte alls sänker priserna, och tar för sig av den lägre momsen i form av vinst. Där vill vi inte hamna, har PRO:s ordförande Åsa Lindestam tidigare sagt.

Uppmaningen: byt butik

Nu varnar regeringen via civil- och konsumentminister Erik Slottner matjättarna för ett sådant scenario.

– Se nu till att sänkningen kommer konsumenterna till del, för ni har ögonen på er nu. Om ni inte låter sänkningen komma konsumenterna till del kommer det skada ert varumärke, säger ministern på en pressträff under onsdagen.

Erik Slottner har även en direkt uppmaning till svenska folket: byt butik till den som de facto sänker priserna.

– Om en vara är billigare i en butik, välj den butiken, uppmanar ministern.

LÄS OCKSÅ: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

Inget samband hittills

Enligt Konjunkturinstitutet, som bevakat matpriserna sedan det blev klart att momsen skulle sänkas, syns inte några spår av prishöjningar till följd av skatteförändringen.

En liten ökning på 0,1 procent kunde dock noteras i januari, enligt oberoende Matpriskollen.

Det är dock en missvisande liten siffra, menar undersökningsföretaget. Genomsnittet “döljer dramatiska prishöjningar på enskilda vardagsvaror”, framhåller organisationen i en ny granskning.

– Det handlar om prishöjningar som konsumenten märker direkt vid hyllan. Det är oroande att så många artiklar blivit så mycket dyrare, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen, i en kommentar.

Willys var enligt samma mätning den matkedja som höjde priserna mest av alla i januari.

LÄS MER: Svenska matpriser överraskar – ”nu vänder det”

Foto: Ica-Gruppen resp Willys, City Gross och Coop

Text: Redaktionen


26 feb 2026

Chockbeskedet: “Blir slutet för Trump”

2026 02 26

Talmannen i representanthuset, republikanen Mike Johnson, fruktar “slutet på Donalds Trumps presidentskap”.

Om Republikanerna förlorar mellanårsvalet i USA är det “i realiteten över” för Trump som president.

Det säger Mike Johnson knappt ett dygn efter Trumps rekordlånga State of the Union-tal till kongressen igår, rapporterar The Mirror som hänvisar till en intervju med Newsmax.

Tidningen beskriver varningen som “chockerande”.

– Han behöver alla fyra åren, inte bara två, för att fixa röran, säger talmannen.

– Och det är vad vi behöver. Om vi förlorar mellanårsvalet, Gud förbjude, om vi förlorar majoriteten i representanthuset, skulle det i realiteten innebära slutet för Trumps presidentskap.

"Ska förklara för folket"

Med “röran” syftar Mike Johnson på tidigare president Joe Bidens politik under föregående mandatperiod.

– Så vi måste fortsätta med detta, och jag tror att vi är glada att få sätta våra kandidater på plats för att förklara allt detta för folket, tillägger talmannen.

Trump: Vi är hetast i världen

Mellanårsvalet i USA äger rum i november. I Trumps tal under natten till igår uttryckte presidenten sin övertygelse om att landet är på rätt väg.

– Vår nation är tillbaka. Större, bättre och starkare än någonsin, sade republikanen bland annat.

– Nyss var vi ett dött land, nu är vi det hetaste landet i världen.

Trumps narrativ återspeglas inte nödvändigtvis bland amerikanska folket. Två opinionsmätningar från Ipsos och Yougov som släpptes strax före det stora talet visade att hälften av amerikanerna anser att ekonomin försämrats sedan Trump klev in i Vita huset, rapporterar TV2.

En dryg tredjedel anser att den blivit bättre.

LÄS MER: ”Trumps väljare kommer bli rasande”

Ekonomin avgör

Enligt Lotta Mejlhede, USA-korrespondent på den danska kanalen, finns det en fråga för Trump som är mer avgörande än någon annan.

– Vardagsekonomin. Om han ska vinna är det ekonomin som måste vända. Det är den stora akilleshälen, säger hon.

LÄS MER: Trump hotar: jag kan göra hemska saker mot er

Foto: Gage Skidmore resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen