JUST NU: Hennes man ska avrättas – kräver möte med ministern

2022 05 11

Iran har meddelat att den svensk-iranske forskaren Ahmadreza Djalali ska avrättas den 21 maj.

Djalali greps av den iranska underrättelsetjänsten under en konferensresa till landet 2016 och har varit fängslad i diktaturen sedan dess. Året efter gripandet meddelade Iran att han döms till döden.

Den tidigare forskaren i katastrofmedicin vid Karolinska institutet anklagas för spioneri.

Domen kommer att verkställas

Under gårdagen meddelade Iran att landet inte kommer att gå med på ett fångutbyte med Sverige.

– Djalali har dömts till döden på flera anklagelser och domen är slutgiltig. Domen kommer att verkställas, sa Zabihollah Khodaian, talesperson för det iranska rättsväsendet, enligt nyhetsbyrån Reuters.

Känner sig ignorerad

Ahmadreza Djalalis fru Vida Mehrannia anser att den svenska regeringen har ignorerat hennes krav. Hon kräver ett personligt möte med utrikesminister Ann Linde (S). Hennes förhoppning är att Sverige ska kunna nå en diplomatisk lösning innan domen verkställs.

– Det krävs omedelbar handling i min makes fall nu. Jag vet inte varför de har ignorerat mig, varför de inte vill lösa min makes problem. Han är oskyldig. Det är ofattbart, säger Vida Mehrannia till SvD.

Fick beskedet via medier

Vida Mehrannia berättar att hon fick beskedet om datumet för hennes mans avrättning via medier.

Hon medger att hon varit i kontakt med regeringen, men anser att Sverige inte gör tillräckligt.

”Vill inte lösa problemet”

– De har sagt att de har tagit upp vårt fall på den högsta nivån. Men inget händer. Jag förstår inte vad de har gjort de här sex åren. Vi är under hemsk press, säger hon till tidningen och tillägger:

– Stressen är enorm. Det är som en mardröm. Jag är så rädd att något ska hända min make. Vad ska jag göra nu? I sex år har jag kämpat, men inget händer. Sverige vill inte lösa problemet.          

Öppet brev till regeringen

Vida Mehrannia har skrivit ett öppet brev till regeringen.

– Jag vädjar till dig, minister Ann Linde, att lyssna på oss och träffa mig personligen. Min vädjan är brådskande, skriver hon i brevet.

I brevet nämner hon även att datumet för hennes mans avrättning fastställdes samma dag som rättegången mot Hamid Noury avslutades i Sverige.

Den 60-årige iraniern misstänks för folkrättsbrott och mord. Tiotals personer har pekat ut honom som delaktig i avrättningarna av tusentals politiska fångar i Iran 1988, rapporterar Aftonbladet.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


Chokladtillverkare går i konkurs

2025 02 04

Chokladtillverkaren Choki AB går i konkurs.

På måndagen kommer ett nytt konkursbesked.

Den här gången är det chokladtillverkaren Choki - som bland annat låg bakom Huski-chokladen - som tvingas tacka för sig.

Det rapporterar Breakit.

Går i konkurs

Huski har uppmärksammats efter att ha nått sponsringsavtal med bland annat fotbollsklubben Hammarby, och har även synts på Formel 1-bilar.

Choki har dock kämpat med vad som beskrivs som “blygsamma intäkter” samtidigt som kostnaderna för sponsringsavtalen har varit stora.

År 2022 gjorde Choki enligt Breakit ett förlustresultat på 114 miljoner kronor.

“Avvecklar verksamheten”

Under våren 2024 gick dotterbolaget Choki Sweden AB i konkurs - och nu sker det samma med moderbolaget.

– Styrelsen har under verksamhetsåret arbetat med att avveckla verksamheten. Under denna process har flera konflikter uppstått med sponsorer och sponsoravtalet, framgår i ett dokument som Breakit fått tag på.

Enligt den senaste årsredovisningen gjorde Choki AB ett förlustresultat på 79 miljoner.

Konkurserna minskar

De senaste åren har präglats av många konkurser i en rad olika branscher.

En ny rapport från kreditinformationsföretaget UC visar dock att antalet företagskonkurser minskade med 19 procent i januari jämfört med samma period föregående år.

“Tecken på ljusning”

UC förklarar.

– Efter ett år av berg- och dalbana gällande företagskonkurser noteras nu tecken på ljusning. UC noterar en minskning av konkurser inom byggsektorn, där antalet konkurser minskade med 15 procent. 

– Inom detaljhandeln minskade konkurserna med 8 procent. Hotell- och restaurangbranschen visade också en minskning av konkurser med 18 procent.

– Det är glädjande att vi nu ser tecken på ljusning, men det är för tidigt att säga om vi har nått en brytpunkt, säger Vlasta Valan, Data scientist på UC.

Näringslivet hoppas på att ytterligare räntesänkningar från Riksbanken ska få fart på konjunkturen igen och att svenska konsumenter ska våga spendera mer pengar.

Foto: T. Bykovets

Text: Redaktionen


Skatteverket inför avgift – hundratusentals riskerar betalningskrav

2025 02 05

Hundratusentals svenskar riskerar att behöva betala extra till Skatteverket.

Detta på grund av att myndigheten inför en ränta som påförs från och med den 13 februari i år, det vill säga redan nästa vecka.

Räntan ligger på 2,5 procent och adderas på summan för den som ska betala kvarskatt på över 30 000 kronor.

Och det är det en hel del som ska.

– Den som har sålt bostad eller värdepapper med vinst får ofta kvarskatt, liksom den som har inkomster från uthyrning, säger Alem Resulovic, sektionschef på Skatteverket.

Går att undvika

Enligt siffror från Svensk Mäklarstatistik säljs omkring 100 000 bostadsrätter och 50 000 villor varje år.

Men även personer som har lön eller pension från flera utbetalare behöver också ofta betala kvarskatt.

Anledningen är att det enbart är huvudutbetalaren som drar skatt efter den så kallade skattetabellen medan övriga utbetalare ska dra 30 procent.

– För att undvika kvarskatt går det att be en utbetalare dra mer i skatt eller att ansöka om jämkning hos oss på Skatteverket. På skatteverket.se finns hjälp för att räkna ut din skatt, säger Emelie Köhn, deklarationssamordnare på Skatteverket.

Då är deadline

Skatteverket framhåller att den som fått besked om stor kvarskatt det här året kan göra en extra skatteinbetalning senast den 12 februari.

Då kommer man att undvika den ränta som alltså påförs dagen därpå.

Absolut sista dag att betala kvarskatten är för den stora majoriteten 14 juli eller 12 september. Exakt vilket datum som gäller för dig kommer du att kunna se på slutskattebeskedet.

Två uppmaningar

Myndigheten går sammanfattningsvis ut med följande två uppmaningar för att undvika kostnadsräntan om man räknar med att behöva betala kvarskatt på över 30 000 kronor:

  • Betala in den del av beloppet som överstiger 30 000 kronor så att betalningen är bokförd på ditt skattekonto senast 12 februari.
  • Betala in resterande belopp så att det är bokfört på ditt skattekonto senast 5 maj.

Foto: Magnus D Skatteverket

Text: Redaktionen