Hemlig operation i Sverige – utländsk specialstyrka deltog

2024 10 19

En utländsk specialstyrka uppges ha deltagit i en hemlig operation på svensk mark.

Ärendet handlar om en rysk man som beskrivs som farlig.

Mannen är 41 år gammal och har stått på Säpos radar ända sedan han tog sig till Sverige.

Han bedöms vara farlig för både Sveriges och andra länders säkerhet.

Nu har en utländsk specialstyrka fört ut mannen ur Sverige, rapporterar TV4.

Bedöms som farlig

Mannen är sedan tidigare misstänkt för terrorbrott i Ryssland, som har begärt att han utlämnas.

Han greps av Säpo utanför Stockholm i juni, och Säpo uppgav endast att man hade agerat på uppdrag av en utländsk myndighet.

41-åringen kunde inte utlämnas till Ryssland, men fick stanna kvar i Säpos förvar.

– Han togs i särskild förvar, vilket Säkerhetspolisen kan göra när man bedömer att vissa personer inte ska vara lösa. Från att han greps och fram tills nu har han alltså varit frihetsberövad, säger Mats Ljungqvist, senior åklagare på Riksenheten för säkerhetsmål, till TV4.

Mannen var dock även misstänkt för terrorbrott i Belgien, och en process inleddes för att överlämna honom.

Det skedde i en hemlig operation under gårdagen.

Stort hemlighetsmakeri

Flera myndigheter ska ha varit delaktiga i en hemlig operation där mannen överlämnades till belgiska myndigheter.

En belgisk specialenhet kom till Sverige och ledde operationen, i samarbete med svenska myndigheter, enligt kanalen.

– Det kom hit en belgisk specialstyrka som hanterade själva överlämnandet, säger Mats Ljungqvist.

Han vill dock inte gå in på vilka svenska myndigheter som deltog i den hemliga insatsen då mannen överlämnades.

Operationen ska alltså ha ägt rum under gårdagen.

Överlämnandet ska ha skett under stort hemlighetsmakeri, rapporterar Aftonbladet.

Och nu har mannen alltså flugits till Belgien, där han är misstänkt för terrorbrott.

Foto: DreamPixer

Text: Redaktionen


JUST NU: USA varnar för attacker mot ”symboliska mål”

2025 06 08

USA varnar för stora attacker mot symboliska mål.

Det geopolitiska läget i världen fortsätter att vara spänt.

Det handlar inte minst om kriget mellan Ryssland och Ukraina, som tog en ny vändning när Ukraina genomförde sin stora attack mot ryska flygbaser förra helgen.

Nu varnar amerikanska experter för attacker mot mål med stort symbolvärde.

”Kommer att bli enormt”

Amerikanska tjänstemän som uttalar sig anonymt säger att Rysslands hämnd för attackerna mot flygbaserna ännu inte har kommit, rapporterar Reuters.

Trots intensiva attacker mot Kyiv på fredagen, som det ryska försvarsministeriet beskrev som ett svar på ukrainska ”terrorhandlingar”, anser de amerikanska tjänstemännen att Rysslands stora vedergällning fortfarande återstår – och att den kommer att bli stor.

Diplomatkällor säger till nyhetsbyrån att man förväntar sig stora attacker mot symboliska ukrainska mål.

– Det kommer att bli enormt, våldsamt och obevekligt, säger en högt uppsatt västerländsk diplomat till nyhetsbyrån.

– Men ukrainarna är modiga människor, tillägger diplomaten.

Symboliska mål

Vilken typ av ”symboliska” ukrainska mål Ryssland tänker slå till mot är oklart.

Flera källor tror att det kommer att röra sig om regeringsbyggnader. Ryssland har som mål att skicka en mycket tydlig signal till Kyiv, enligt källor.

Rysslandsexperten Michael Kofman, som är verksam vid Carnegie Endowment for International Peace, tror att Ryssland kommer att slå till mot den ukrainska säkerhetstjänsten SBU.

Detta eftersom SBU spelade en viktig roll i Ukrainas spektakulära attack mot ryska flygbaser förra helgen.

– Mest troligt kommer de att försöka hämnas mot SBU:s högkvarter eller andra regionala underrättelsetjänstbyggnader, säger Kofman, enligt nyhetsbyrån.

USA uppskattar att 20 ryska stridsflygplan slogs ut i den ukrainska attacken förra helgen, medan Zelenskyj uppgav att det var dubbelt så många.

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump skickar 2 000 soldater

2025 06 08

President Donald Trump skickar 2 000 man ur Nationalgardet.

Stora protester har utbrutit i Los Angeles.

Konfrontationer har ägt rum mellan demonstranter och federala agenter som verkställer migrationsåtgärder, rapporterar CNBC News.

Nu sätter Donald Trump in Nationalgardet.

Stora protester

2 000 medlemmar av Nationalgardet skickas till Los Angeles som svar på protesterna, uppger Vita huset.

Sammandrabbningar har uppstått i samband med att migrationsmyndigheten ICE utfört räder.

– Under de senaste dagarna har våldsamma mobbar attackerat ICE-tjänstemän och federala brottsbekämpande agenter som utför grundläggande utvisningsoperationer i Los Angeles, Kalifornien, säger Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt, enligt kanalen.

Protesterna i Los Angeles har lett till mer än 100 gripanden.

Enligt Leavitt väljer Trump att ta kontroll över en del av Kaliforniens nationalgarde, vilket presidenten under vissa omständigheter har befogenhet att göra.

Kaliforniens guvernör Gavin Newsom riktar dock hård kritik mot Trump.

Trump rasar mot guvernören

Gavin Newsom menar att Trumps agerande är ”avsiktligt provocerande”, och tror att det kommer att leda till ökade spänningar.

– Myndigheterna i Los Angeles kan få tillgång till hjälp från brottsbekämpande myndigheter med ett ögonblicks varsel. Vi har nära samarbete med staden och kommunen, och det finns för närvarande inget ouppfyllt behov, hävdar Newsom på X.

– Detta är fel uppdrag och kommer att urholka allmänhetens förtroende, tillägger han.

Vita huset fortsätter dock på sin linje.

Försvarsminister Pete Hegseth har till och med hotat med att skicka marinsoldater till Los Angeles.

– Om våldet fortsätter kommer aktivt tjänstgörande marinsoldater i Camp Pendleton också att mobiliseras – de är i högsta beredskap, uppger Pete Hegseth på X.

President Donald Trump anklagar Kaliforniens guvernör för att inte klara av sitt jobb.

– Om guvernör Gavin Newscum i Kalifornien och borgmästare Karen Bass i Los Angeles inte kan göra sina jobb, vilket alla vet att de inte kan, då kommer den federala regeringen att ingripa och lösa problemet, UPPLOPP OCH PLUNNARE, på det sätt som det borde lösas!!! skriver Trump i ett inlägg på Truth Social.

Arkivfoto: U.S. Air National Guard photo by Tech. Sgt. Lucretia Cunningham, Flickr resp White House Official Photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder

Text: Redkationen