Hemköp lanserar ny tjänst – “Vill premiera kunderna”

2024 09 24

Hemköp presenterar en ny tjänst på tisdagseftermiddagen.

Alla Hemköps kunder kommer nu få chansen att få ett betalkort med tillhörande app för att kunna hålla koll på matbudgeten och samla bonuspoäng.

Tjänsten går under namnet “Matkonto” och lanseras för att belöna lojala kunder.

Det framhåller Hemköp i ett pressmeddelande.

Ökar ordentligt

Hemköp förklarar att kunderna med “Matkonto” samlar 25 procent mer poäng i Klubb Hemköp varje gång de handlar i någon av Hemköps butiker.

– Det gör att de snabbare når nästa bonuscheck eller förmånssteg, meddelar Hemköp.

– Matkonto är ett betalkort kopplat till en användarvänlig app där kunden kan följa matinköpen och dessutom enkelt sätta in pengar via Swish.

Kan vara två personer

Hemköp förklarar vidare att man kan vara två personer anslutna på samma kort.

– Två personer kan vara anslutna till samma Matkonto vilket gör att de tillsammans kan göra inköp, samla poäng, sätta in pengar och följa hushållets totala inköp. 

– Kortet, som är ett debet Mastercard, kan användas överallt – både i Sverige och utomlands. Matkonto fungerar även med Apple Pay.

“Vill premiera kunderna”

Johan Dahl, Affärsutvecklingschef Hemköpskedjan, förklarar hur han ser på beslutet.

– Vi ser Matkonto som ett bra sätt att premiera våra mest lojala kunder. Genom att använda kortet på Hemköp och Hemköp.se belönas kunden med 25 procent extra bonuspoäng. Dessutom gör appen det enkelt att följa matinköpen över tid, säger han om den nya satsningen.

Så fungerar det

Kortet laddas med pengar genom Swish och Hemköp understryker att det går både att sätta in och ta ut pengar med Swish.

De första sex månaderna är kostnadsfria, därefter kostar kortet 20 kr per mån, 30 kr per mån för två användare.

– Kunden laddar ner Matkontoappen från App Store och ansöker därefter om Matkonto. Ansökan tar max 2 minuter. Kunden behöver vara medlem i Klubb Hemköp för att kunna ansöka om Matkonto och för att samla poäng, fortsätter matkedjan.

Foto: Hemköp Axfood

Text: Redaktionen


14 maj 26

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 06 16

En rad kommuner har gått ut med liknande varningar på sistone.

Liknande typer av bedrägeriförsök pågår just nu i flera kommuner.

I bland annat Göteborg, Gagnef, Surahammar och Huddinge försöker bedragare lura intet ont anande människor.

Därför har kommunerna gått ut med varningar – och det gäller att se upp för såväl telefonsamtal som dörrknackningar.

Liknande varningar

Gemensamt för kommunernas varningar är att de handlar om bedragare som erbjuder sig att genomföra någon typ av tjänst i hemmet.

Det kan handla om spolning och undersökning av avloppsrör, tjänster från hemtjänsten eller återvinning.

– De utger sig för att agera på uppdrag av Kretslopp och vatten, varnar Göteborgs stad.

– De kontaktar villaägare via telefon och erbjuder spolning och undersökning av avloppsrören. Allt detta är felaktigt. 

Lägg på direkt

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

Kretslopp och vatten anlitar inte enligt Göteborgs stad företag som ringer upp privatpersoner för att sälja sådana tjänster. 

– Om vi behöver utföra arbeten i ett område informerar vi alltid berörda kunder genom andra kanaler såsom Kivra och brev. Våra medarbetare legitimerar sig alltid vid besök. 

Läs mer: Galen rusning till apotek – “Folk har rest med flygplan”

Utger sig komma från hemtjänsten

Surahammars kommun har fått information om att personer som utger sig för att vara från hemtjänsten har knackat på hos äldre personer i kommunen. 

De riktar tre tydliga uppmaningar till folk som känner sig osäkra:

- Be personen visa sin legitimation

- Kontakta en anhörig eller granne

- Ring hemtjänsten eller kommunen för att kontrollera uppgifterna

Se upp

Även Huddinge kommun har gått ut med en varning.

Där handlar det om bedragare som utger sig att komma från SRV återvinning.

– De påstår att de hittat felsorterat avfall på återvinningscentralen, med personuppgifter på. Aktören kräver därmed fullbetalning för en påstådd straffavgift. 

Läs mer: Ryskt bombplan har kraschat

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


15 juni 2026

Dessa sms stoppas – från och med 1 augusti

2026 06 15

Från och med i sommar kan det bli betydligt tystare i mobilen.

Den 1 augusti införs nämligen en ny lag som kommer att stoppa en större del av störande telefonsamtal och meddelanden som plingar i folks telefoner.

Operatörerna kommer då att bli skyldiga att blockera samtal och sms från bedragare innan de ens får möjlighet att komma fram. Förslaget lades fram av regeringen i mars och röstades igenom i riksdagen förra veckan.

Vi ser mycket positivt på den nya lagstiftningen. Den ger oss tydligare verktyg och större flexibilitet för att möta en snabbt föränderlig brottsutveckling, säger Jesper Simons, enhetschef på Post- och telestyrelsen, PTS, i en kommentar.

Hjälper pensionärer

Det är främst äldre personer som fallit offer för vilseledande och lögnaktiga samtal de senaste åren. För tre år sedan uppskattades bedragare totalt ha kammat hem över 700 miljoner kronor på lurendrejerierna. Drygt 29 000 polisanmälningar gjordes samma år. 

Det måste få ett slut, betonade äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) när förslaget lades på bordet i våras.

– Jag accepterar inte att äldre, de som byggt vårt land, jagas av kriminella som livnär sig på lögner och bedrägerier. Det är inte värdigt Sverige. Därför går vi nu fram med skarpa lagförslag som stoppar bluff­samtal och bedrägeri-sms redan innan de når fram.  

ANDRA LÄSER: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Efterfrågat

Enligt PTS ska bedömningen för vilka samtal och sms som stoppas baseras på avvikande trafikmönster och “andra tekniska indikatorer”. Det handlar alltså inte om innehållet.

Myndigheten har länge efterfrågat effektiva verktyg för att stävja bedrägerierna och ser den nya lagen som ett viktigt steg på vägen.

Regleringen ger operatörerna större tydlighet att agera redan vid misstanke om bedrägerier, vilket vi har efterfrågat, säger Jesper Simons. 

Den stora utmaningen har varit att stoppa sms:en. Enligt PTS kan det dröja till i början på nästa år innan de mest effektiva verktygen är på plats.

 – Det här är en viktig åtgärd i PTS fortsatta arbete för att aktivt motverka bedrägerier, men det är inte en heltäckande lösning. Privatpersoner och företag behöver fortsatt vara uppmärksamma och försiktiga, säger Jesper Simons.

ANDRA LÄSER: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Foto T. Samuel

Text: Redaktionen