Helt nytt betyg kan införas i skolan

2025 05 14

Framöver ska elevers närvaro, regelefterlevnad och framför allt hur elever bemöter varandra påverka slutbetyget.

Det föreslår Kristdemokraterna.

Regeringspartiet vill inför ordningsbetyg i skolan.

– Skolans fostrande uppdrag är viktigt. Elever behöver få lära att ta ansvar och att respekt inte först och främst är något man kräver av andra, utan något man visar varandra, skriver KD.:s utbildningspolitiske talesperson Mathias Bengtsson och Christian Carlsson (KD), ordförande för socialutskottet, på Aftonbladet Debatt.

KD-politikerna anser att den svenska skolan lider av en ”djup värderingskris”.

– Det är hög tid att skolan börjar värdera förmågan att följa skolans ordningsregler och att behandla de andra barnen med respekt på samma sätt som vi värderar förmågan att läsa, skriva och räkna.

Får stöd

KD får stöd av regeringskollegan Liberalerna

L har länge drivit frågan om att införa ordningsbetyg och har även föreslagit ett ordningskontrakt för elever.

Moderaterna och Sverigedemokraterna har i sin tur öppnat för skriftliga ordningsomdömen i högstadiet och gymnasiet.

Kritiska röster

Delar av lärarkåren ställer sig dock kritiska till åtgärderna.

– Jag blir uppriktigt förundrad över politikers övertro på dokumentation. Tror man på fullaste allvar att ordningsbetyg kommer att ha någon som helst effekt på eleverna som har det som svårast? skriver läraren och debattören Maria Wiman i tidningen Vi Lärare.

– Och är det inte märkligt att samma politiker som är så ofantligt bekymrade över lärares dokumentationsbörda är så oerhört ivriga att införa mer dokumentation? fortsätter Wiman.

Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet är också emot förslaget.

Det största oppositionspartiet S vill däremot se ett vinstförbud för privatskolor och ökad statlig reglering och finansiering av skolan.

– Alla barn i Sverige ska kunna gå i en bra skola, oavsett var man bor och oavsett vilka föräldrar man har. Det kräver att vi tar tillbaka kontrollen över skolan. Vi socialdemokrater vill se en ny riktning för Sverige; där det råder ordning och reda i skolan, där lärare och rektorer har tid och förutsättningar att göra sitt jobb och där alla elever får en inte bara tillräcklig, utan också riktigt bra undervisning, säger partiledare Magdalena Andersson i ett uttalande.

Foto: J. Thomas

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera ryska helikoptrar totalförstörda

2025 06 28

Ukraina har enligt uppgifter förstört ryska helikoptrar.

Det är inte länge sedan Ukraina lyckades skada och förstöra flera ryska bombplan i en välplanerad attack.

Nu kommer uppgifter om att landets säkerhetstjänst har förstört flera ryska helikoptrar.

Detta med hjälp av drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Helikoptrar totalförstörda

Drönare från Ukrainas säkerhetstjänst SBU slog till mot det militära flygfältet Kirovske på den ockuperade delen av Krym natten till lördagen, uppger SBU.

Totalt ska tre ryska helikoptrar ha träffats.

Attacken förstörde attackhelikoptrarna Mi-8, Mi-26 och Mi-28 samt ett Pantsyr-S1 självgående luftvärnsrobot- och vapensystem, enligt SBU:s uppgifter.

Även flygplan

I takt med att Ryssland intensifierar flygattackerna mot Ukraina och antalet civila dödsoffer stiger, har Ukraina också trappat upp sina drönarattacker på ryskt territorium och ockuperade områden.

Så sent som igår slog ukrainska drönare till mot fyra Su-34 stridsflygplan på Marinovka-flygfältet i ryska Volgograd Oblast, enligt militären.

Kemiska vapen

Samtidigt kommer uppgifter om att ryska soldater fortsätter att använda sig av kemiska vapen vid frontlinjen i Ukraina.

– Ryssland fortsätter att använda kemiska vapen mot ukrainska styrkor och civila i direkt strid med konventionen om kemiska vapen (CWC), som Ryssland har undertecknat, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Förbjudna ämnen

Det ukrainska centret för strategisk kommunikation och informationssäkerhet rapporterade den 27 juni att ukrainska styrkor registrerade 888 fall av ryska styrkor som använde kemiska vapen i maj 2025, inklusive i granater.

– Organisationen för förbud mot kemiska vapen (OPCW) publicerade den 26 juni en rapport som bekräftar att tester av miljöprover tyder på att ryska styrkor använde en FPV-drönare utrustad med granater som innehöll ämnen som är förbjudna i modern krigföring enligt CWC, mot ukrainska styrkor nära den administrativa gränsen för Donetsk-Dnipropetrovsk Oblast i juni 2025.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


Tusentals svenskar lever i rädsla – uppmanas söka hjälp

2025 06 28

Tusentals svenskar är rädda helt i onödan.

Många människor lider av irrationella rädslor.

Det kallas för fobier, och många är så allvarligt drabbade att det begränsar deras vardag.

Att bota en fobi anses dock inte vara så svårt – även om det kan kännas så.

Här är de vanligaste fobierna

Det finns några fobier som är vanligare än andra, rapporterar GP.

Runt fem procent av Sveriges befolkning lider av någon fobi.

Vanligast är att ha fobi för smitta, att flyga, blod och sprutor, och trånga utrymmen, uppger psykologen Jeremy Ray som är verksam vid Göteborgs Universitet, enligt tidningen.

En fobi är någonting mer än bara vanlig rädsla. Fobier påverkar människors liv på riktigt.

Rädslan beskrivs som irrationell.

– Det är inte rimligt hur rädd man blir och man är medveten om att det är orimligt. Det kan finnas en logik i att vara rädd men inte så mycket, säger Jeremy Ray till tidningen.

Social ångest vanligt

Vissa fobier har större påverkan på vardagslivet än andra.

Psykologen Fingal Bruhn sade till SR att den vanligaste fobin, eller i alla fall den fobi som han behandlar flest människor för, är en form av ångest inför sociala situationer.

– Den vanligaste fobin som vi behandlar, det är faktiskt social fobi, eller social ångest som vi också kallar det. Och det kan vara väldigt begränsande, sade Fingal Bruhn till radiokanalen förra året.

Social fobi kan påverka ens liv i mycket hög utsträckning, eftersom man då har fobi för något som man inte kan undvika.

– På något sätt så är det lite paradoxalt med de här djurfobierna, som till exempel spindlar och ormar, att vi kan vara extremt rädda för dem, alltså väldigt stark fobi, men det behöver inte nödvändigtvis begränsa oss så himla mycket i vardagen, beroende på var vi bor och vad vi har för intressen, säger han.

Social fobi kan däremot vara väldigt begränsande.

Det kan dock hjälpa att utsätta sig för sin fobi lite i taget för att successivt bli av med rädslan.

Går att bota

Social fobi kan vara extra svårt, men även andra fobier kan ha stor påverkan på vardagen.

Vanliga fobier är bland annat höjdskräck, torgskräck, cellskräck och hypokondri, alltså rädslan för att drabbas av en allvarlig sjukdom.

Fobier är dock ganska lätta att bota genom bland annat KBT, säger Jeremy Ray till GP.

– Det är en av de mest framgångsrika och lättaste behandlingsformerna. Det är lätt att få hjälp att bli botad, säger han till tidningen.

Foto: Alexandra Gorn

Text: Redaktionen