24 oktober 2025

Helomvändning av bensinmackarna

2023 10 09

Nyheterna om skenande drivmedelspriser har avlöst varandra den senaste tiden.

Under flera veckors tid har prishöjningarna för bensin- och diesel varit återkommande.

Så sent som i mitten av september låg dieselpriserna på 26,31 kronor per liter – den högsta noteringen på hela året.

Samtidigt har även bensinpriset legat stadigt en bit över 20 kronor per liter.

För blott ett par veckor sedan kostade en liter bensin 21,69 kronor enligt de rekommenderade priserna på bemannade stationer.

Men nu sker en helomvändning på bensinmackarna som inte synts på ett bra tag.

– Efter att priserna höjts rejält under en tid sänks idag bensinpriset och hamnar nu under 20 kronor, rapporterar Sveriges Radio.

19,89 kronor

Det nya bensinpriset fastställs idag till 19,89 kronor per liter.

Sänkningen är på 20 öre, enligt SR.

Även dieseln minskar i pris och går ner 30 öre.

Nytt pris idag är med andra ord 24,56 kronor per liter för diesel.

– De här priserna gäller alltså bemannade stationer, förtydligar radiokanalen i sitt inslag.

Oljepriset sjunker

Prisökningen som ägde rum i augusti och september förklarades av den globala prisökningen på olja.

I början av september kostade ett fat Nordsjöolja 88,50 dollar – den högsta notering sedan november 2022.

Idag, den 9 oktober, ligger motsvarande pris på 86,75 dollar per fat, enligt Dagens industri.

Då sker en större minskning

Mycket tyder på att det kommer att dröja till början av nästa år innan bilägare kommer att uppleva en noterbar minskning av bensin- och dieselpriset.

Vid årsskiftet genomför regeringen och SD sänkningen av reduktionsplikten.

Inblandningen av biodrivmedel i både bensin och diesel kommer att sänkas till sex procent.

– Det utgör en sänkning med 34 procentenheter för diesel respektive 6,5 procentenheter för bensin, jämfört med om reduktionsplikten behållits på beslutad nivå för 2024, uppger Tidöpartierna i en artikel som publicerats i DN.

Enligt regeringen och SD:s beräkningar kan sänkningen resultera i att det blir ungefär 5,50 kronor billigare per liter diesel inklusive moms att tanka redan 2024.

För 2025 och 2026  beräknas dieselpriset bli över 6 respektive 7 kronor lägre.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


25 november 2025

JUST NU: Trump ställer ultimatum – då träffar han Zelenskyj

2025 11 25

Donald Trump ställer ett ultimatum.

Ukraina har uttryckt förhoppningar om att president Volodymyr Zelenskyj snart ska kunna träffa president Trump för att diskutera fredsplanen.

Men Trump ställer ett ultimatum.

Trumps ultimatum

Donald Trump uttrycker sig mycket optimistiskt om utsikterna för ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Samtidigt ställer han ett ultimatum:

Han är bara redo att träffa Zelenskyj – och Putin – när fredsuppgörelsen är klar eller nästan klar.

– Jag ser fram emot att förhoppningsvis träffa president Zelenskyj och president Putin snart, men ENDAST när överenskommelsen om att avsluta detta krig är SLUTGILTIG eller i sitt slutskede, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social.

Ukraina har tidigare uppgett att man hoppas på att få till ett möte mellan Zelenskyj och Trump de kommande dagarna – men Trump kräver alltså att fredsuppgörelsen i så fall ska vara klar eller nästan klar.

LÄS OCKSÅ: Flygplan förstörda - enorm prestigeförlust för Putin

”Fåtal punkter återstår”

Trump är emellertid väldigt optimistisk och menar att stora framsteg har gjorts.

– Under den senaste veckan har mitt team gjort enorma framsteg när det gäller att avsluta kriget mellan Ryssland och Ukraina (ett krig som ALDRIG skulle ha börjat om jag vore president!), skriver Trump i inlägget.

Enligt den amerikanska presidenten börjar man närma sig en överenskommelse.

– Den ursprungliga fredsplanen med 28 punkter, som utarbetades av USA, har finjusterats med ytterligare input från båda sidor, och det finns bara ett fåtal återstående punkter där man inte är överens, uppger Donald Trump.

Witkoff träffar Putin

Nästa steg är att Trumps särskilda sändebud, Steve Witkoff, ska resa till Moskva och träffa Rysslands diktator Vladimir Putin, meddelar han.

Samtidigt ska USA:s arméminister Dan Driscoll träffa den ukrainska sidan.

– Jag kommer att informeras om alla framsteg som gjorts, tillsammans med vicepresident JD Vance, utrikesminister Marco Rubio, krigsminister Pete Hegseth och Vita husets stabschef Susie Wiles, skriver Donald Trump.

LÄS OCKSÅ: "Enorma framsteg" i fredsförhandlingarna

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


25nov25

JUST NU: Partiledardebatt i ny tv-kanal

2025 11 25

Den nystartade tv-kanalen 100 procent fortsätter att satsa stort på svensk politik.  

Nu meddelar kanalen att man planerar att anordna en partiledardebatt under nästa års valrörelse.

– Vi vill ha en partiledardebatt, säger Marie Söderqvist, vd och ansvarig utgivare för 100 procent, till SR.

Söderqvist är osäker på om samtliga partiledare kommer att medverka. 

– Vi är inte helt säkra på om vi kommer få hit hela fältet, men vi kommer köra på med de partiledare som kommer.

”Kärnan är rörlig bild”

Bakom den nya tv-kanalen står även högerdebattören och youtubern Henrik Jönsson.

Tillsammans med en redaktion på tio medarbetare ambitionen att producera olika former av rörligt material.

–  Kärnan i verksamheten är rörlig bild och det vi gör är betydligt mer avancerat än att man ställer sig framför en green screen och pratar. Sedan kompletteras det innehållet med mer traditionella publiceringar i form av krönikor och nyheter, säger han till DN.

Både Jönsson och Söderqvist betonar att kanalen på sikt ska bära sina egna kostnader. I nuläget behöver dock 100 procent hjälp i form av donationer. Tittare erbjuds att bidra med 1 249 kronor.

– Tre dagar efter lanseringen har vi 3 000 frivilligt betalande kunder, vilket är 3 000 fler än vad SVT har. Till sommaren siktar vi på att ha 10 000, säger Söderqvist till tidningen.

LÄS MER: TVÅ DAGAR KVAR: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige 

Kritiska mot SVT

Både Jönson och Söderqvist är uttalade kritiker av public service och har en slagsida åt höger i politiken.

Henrik Jönson hymlar inte med att 100 procent kommer att stödja högersidan i valet 2026.

– Jag kan inte tala för alla här men jag personligen tycker att det vore betydligt mindre dåligt om högern kunde sitta kvar vid regeringsmakten än att vi får en dystopisk rödgrön regering igen, har han sagt till Expressen.

LÄS OCKSÅ: Tidöparti kräver: Mer pengar till asylsökande

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen