Hela Norrland vill bli av med Reinfeldt

2024 09 02

Nu kommer ett mycket tungt besked för Fredrik Reinfeldt.

Den tidigare statsministern har som bekant under den senaste tiden varit verksam som ordförande för Svenska fotbollförbundet.

Hans ledarskap har dock ifrågasatts från flera olika håll.

Nu kommer besked om att samtliga fotbollsdistrikt i Norrland vill se någon annan ta över.

Det rapporterar Fotbollskanalen.

Bekräftar saken

Svenska fotbollförbundets valberedning har ringt runt för att se hur stödet ser ut för Reinfeldt.

Norrbottens FF:s ordförande Robert Lindström bekräftar att de norrländska distrikten vill se en annan ordförande.

– Frågan från valberedningen kom upp, om hur vi ser på hans ledarskap och liknande. Vi hade ett möte inom landsdelen i mitten av augusti och då fick varje distrikt säga vad de tyckte. Då landade vi enhälligt i det här beslutet, säger han till Fotbollskanalen.

“Det behöver vi”

Lindström tar upp två tidigare ordförande som exempel på vad som behövs inom förbundet.

– De som tidigare varit ordförande, som Lars-Åke Lagrell och Karl-Erik Nilsson, har haft en lidelse för fotbollen. Det är det vi behöver. Vi är Sveriges största idrottsförbund och folkrörelse.

Inte bara Norrland

Det är inte bara i Norrland som man är kritisk till Reinfeldt.

Stockholmsklubben Hammarby har i ett årsmöte röstat igenom att man kommer att verka för att Reinfeldt ska avsättas, rapporterar SVT.

– Att Hammarby IF Fotbollförening, minst en gång per år fram tills avsedd effekt åstadkommits, ska verka för att Fredrik Reinfeldt avsätts som ordförande för Svenska fotbollförbundet, framgår i motionen.

Sedan ett tillägg

Sedan kom ett tillägg till motionen som ytterligare understryker saken.

– Att HIF FF inte bara årligen utan vid varje givet tillfälle ska verka för en egen eller annan lämplig kandidat. Efter votering låg det i de höjda korten att detta tilläggsyrkande bifölls.

Många supportrar har även yttrat kritik mot Reinfeldt som de anser för svensk fotboll i fel riktning.

Foto: P. Knutsson

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Skattesmäll väntar 200 000 svenskar nästa år

2025 12 10

En mängd svenskar riskerar en tydlig skattehöjning från 2026.

När reglerna för investeringssparkonto görs om 2026 väntar både skattelättnader och en betydande skattehöjning.

Runt 200 000 svenskar riskerar att hamna på fel sida gränsen och kan vänta sig en skattesmäll.

Dyrt ovanför gränsen

Från och med 2026 fördubblas det skattefria sparandet på ISK och kapitalförsäkring till 300 000 kronor, samtidigt som schablonskatten höjs till 1,065 procent efter att statslåneräntan skenat upp till 2,55 procent.

Det innebär att skatten stiger från 890 kronor till 1 065 kronor per 100 000 kronor, en ökning med 175 kronor.

För alla som ligger under 300 000 kronor blir skatten däremot noll.

– Skatten på ISK stiger nästa år, men samtidigt blir ett större sparbelopp helt skattefritt. Det gör att många faktiskt får lägre skatt, trots höjningen av schablonräntan, uppger Nordnet i en analys av förändringen.

Det skattefria utrymmet gäller per person och omfattar hela sparandet i både ISK och kapitalförsäkring.

Men effekten slår mycket olika beroende på kapitalnivå.

– För större kapital innebär det en tydlig skatteökning inför nästa år, meddelar Nordnet.

LÄS MER: Transportstyrelsen uppmanar bilister och fotgängare – gäller en månad framåt

Stora kapital straffas

Enligt Länsförsäkringars beräkningar landar brytpunkten där skatten blir oförändrad jämfört med 2025 på strax över en miljon kronor i sparande.

Under detta belopp minskar skatten, över det stiger den.

För dem som har stora kapital – en miljon kronor och mer – blir ökningen tydlig.

– När det kommer till att ha en miljon på ett investeringssparkonto (ISK), så är det omkring 200 000 svenskar som har det. Enligt Finansliv hade ungefär 9 400 personer 10 miljoner kronor eller mer på sina sparkonton, uppger Zmarta.

Det är just dessa som riskerar en märkbar skattesmäll när de nya reglerna träder i kraft.

– Brytgränsen där skatten blir oförändrad ligger strax över en miljon kronor. För kapital över den nivån stiger skatten, och för lägre kapital sjunker den tack vare det höjda grundavdraget, konstaterar Länsförsäkringar i sina kalkyler.

LÄS MER: Rusta överraskar – pangbesked från lågpriskedjan

Foto: Skatteverket

Text: Redaktionen


10dec2025

Glädjebesked från Swedbank – gäller från och med 2026

2025 12 11

Storbanken Swedbank går ut med ett glädjande besked till svenska hushåll.

Under flera år har bostadsmarknaden gått trögt.

Stigande låneräntor och hög inflation har bromsat svenskarnas möjligheter att köpa bostad.

Men en vändning kan vara i sikte.

– Efter några år av ekonomiskt stålbad ser hushållen ut att gå mot ljusare tider, säger Arturo Arques som är privatekonom på Swedbank och Sparbankerna, i ett uttalande.

– Många har fått det bättre under 2024 och 2025 och med regeringens skattesänkningar på både inkomster och livsmedel 2026 finns det anledning för hushållen att se på framtiden med tillförsikt.

Möjligheten ökar

Efter flera kämpiga år för bostadsmarknaden kommer nu ett glädjande besked från storbanken Swedbank.

Under det tredje kvartalet 2025 har lägre bostadspriser och lägre bolåneräntor ökat hushållens möjligheter att köpa en bostad, enligt Swedbanks Boindex.

Swedbanks sammanvägda Boindex för småhus och bostadsrätter steg under årets tredje kvartal från 111 till 114, uppger banken.

– Det innebär att den som köper en bostad idag behöver i genomsnitt lägga 26 procent av disponibel inkomst på boendeutgifter. För småhus respektive bostadsrätter ligger Boindex på 113 respektive 118.

LÄS MER: Rusta överraskar – pangbesked från lågpriskedjan

Stigande bostadspriser

Svenskarnas ökade möjligheter till bostadsköp väntas också få en positiv påverkan på bostadspriserna framöver.

– Tack vare lägre bostadspriser och lägre bolåneräntor ökar nu hushållens möjligheter att köpa en bostad, säger Arturo Arques.

– Med lägre inkomstskatter, lägre moms på livsmedel och högre inkomster finns det mycket som talar för högre bostadspriser under 2026.

Köp av bostadsrätt och underhållsskuld

För den som funderar på att köpa en bostadsrätt finns det mer än inköpspriset att ta hänsyn till, bland annat bostadsrättsföreningens underhållsskuld och sparbehov.

– Kunskap om underhållsskuld och sparbehov kan också användas för att jämföra priset på bostadsrätter i olika föreningar och öka möjligheterna till en lyckad bostadsrättsaffär. Men det är tyvärr få som har den kunskapen, säger Arturo Arques.

LÄS OCKSÅ: “Fick mig att glömma min telefon” – Google storsatsar på ny produkt

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen