23 juni 2026

SVERIGE: Haveri hos Swish

2022 10 09

Användare av betalappen Swish rapporterar om stora störningar.

Omkring 13-tiden på fredagseftermiddagen uppstod problemen.

Swish kraschade och appens användare har inga möjligheter att skicka eller ta emot pengar.

– Just nu har vi ett driftstopp i Swish och inga Swish-betalningar kan genomföras, skriver företaget på sin hemsida enligt flera svenska medier.

Arbetar febrilt

Personalen hos betaljätten jobbar nu på högvarv för att komma tillrätta med besvären.

– Vi arbetar för fullt med att lösa problemet och uppdaterar vår hemsida när statusen ändrats, framhåller Swish.

Uppmanar att kontakta banken

Runt klockan 15 hade företaget fortfarande inte kommunicerat någon lösning.

Man uppmanar även användare att kontakta sin bank om man har frågor som rör transaktioner som kan ha drabbats.

8 miljoner användare

Haveriet drabbar en enormt stor del av svenska folket.

Hela 8 miljoner svenskar använder sig av betalfunktionen, som funnits tillgänglig sedan 2012, enligt företagets hemsida.

Varnar för bluffsamtal

På sin webbplats varnar även Swish för att det fortfarande förekommer SMS och bluffsamtal från personer som uppger sig ringa från Swish säkerhetsavdelning.

En varning som utfärdades redan i maj.

– Vi på Swish ringer aldrig upp eller SMS:ar privatanvändare. Om detta sker, lägg på samtalet och polisanmäl händelsen.

Äldre drabbas

Det är framför allt äldre personer som har drabbats av bedragare.

– Det börjar med ett samtal där bedragaren påstår att lånet som man begärde har blivit beviljat eller godkänt, framhöll Swish i ett pressmeddelande i maj.

Försöker höja maxbelopp

Bedragarna försöker även få mottagarna att höja maxbeloppet för vad som är möjligt att swisha.

– Detta samtal följs upp med ett andra samtal där bedragaren påstår sig arbeta på en bank och att det pågår ett bedrägeri och man måste logga in på en gång för att få stopp på detta. Men innan man loggar in så ska ma höja sin gräns för Swish till 150 000 kronor.

Foto: Swish

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen