JUST NU: Hatstorm mot piloter efter SAS-strejken

2022 07 05

Pilotfacket får utstå mycket hårda ord från besvikna resenärer.

Igår förverkligades hotet då parterna inte kom överens – och SAS-piloterna gick ut i strejk.

Ett besked som påverkar 30 000 passagerare och mellan 200 och 250 flygplan varje dag.

– Detta är riktigt dåliga nyheter för våra kunder, sade flygbolagets vd Anko van der Werff till VG.

900 piloter

Drygt 900 piloter omfattas av strejken och flera resenärer har strandats på flygplatser – både hemma i Sverige och ute i Europa. 

Antingen för att de inte kommer iväg på sina resor, eller för att de inte kommer hem från sina semestrar.

Hatstorm på Facebook

Nu haglar ilskna kommentarer mot pilotfackets sida på Facebook, rapporterar Aftonbladet.

– Ni i pilotföreningen är nog Sveriges minst omtyckta människor just nu, skriver en upprörd användare.

Krossade semesterdrömmar

Många är mycket arga och besvikna över den strejk som nu påverkar enorma mängder resenärer.

– Om målet är att skada familjer som äntligen kan genomföra en efterlängtad resa så är det mitt i prick, skriver en annan arg skribent.

Facket: “Tvingade oss i strejk”

Piloterna själva menar dock att ilskan över förstörda semestrar borde riktas mot SAS istället.

– De väljer att tvinga ut oss i strejk, det är helt oförståeligt. Nu har vi hamnat i en absurd situation där vi strejkar för försämrade villkor, säger Martin Lindgren, ordförande för pilotfacket, till Aftonbladet.

Ett krav sticker ut

Bland kraven från facket sticker ett ut. Det handlar om att mer än 500 piloter som sparkades under pandemin ska få tillbaka sina jobb – utan att tvingas söka nya tjänster i andra SAS-bolag. 

Enligt Martin Lindgren skulle det senare innebära sämre villkor.

– Vi har länge varit utsatta för att man säger upp lojala medarbetare och sen anställer piloter i brevlådeföretag och kringgår kollektivavtal och förpliktelser mot anställda, säger han till tidningen.

Anklagar piloterna: “Strejkkultur”

För tillfället är det oklart hur länge strejken kan väntas pågå. SAS blöder kraftigt ekonomiskt. 

Enligt Karin Nyman, kommunikationschef på företaget, förlorar man upp till 150 miljoner varje dag. Hon är mycket kritisk till Svensk Pilotförening som hon menar har en “strejkkultur”.

– Piloterna är en privilegierad grupp som kräver mer än alla andra. Nu riskerar man allas arbetsplats med strejken, säger hon.

Ansökt om konkursskydd i USA

SAS meddelade i förmiddags att man kommer att ansöka om skydd mot konkurs i USA, rapporterar Dagens Nyheter.

– Det här är ett konkursskydd, men det här handlar inte om konkurs, utan om finansiell rekonstruktion. Hade vi ansökt om det i andra länder hade vi kunnat få större svårigheter med att bedriva verksamheten. Nu kommer vi kunna fortsätta bedriva verksamheten och betala löner till våra anställda, samtidigt som vi sköter den finansiella rekonstruktionen, säger Anko van der Werff enligt tidningen.

Foto: SAS

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen