07 aug 26

Hätskt ryskt hot – ”då kommer kaoset upphöra”

2024 04 02

Ryssland planerar fortfarande att erövra Ukrainas huvudstad Kyiv.

Det uppger den ryske parlamentsledamoten Andrey Kartapolov när han kommenterar de senaste ukrainska drönarattackerna på ryskt territorium.

Kartapolov – som är ordförande för försvarskommittén i det ryska underhuset, duman – framhåller att ”kaoset kommer upphöra” när Ryssland lyckas med sitt mål. 

– När vi tar Kyiv kommer kaoset att upphöra, säger Kartapolov i en intervju med ryska medier.

Vidare anklagar den högt uppsatta politikern Ukraina för att ligga bakom ”avskyvärda terrorattacker”.

– Vi har att göra med en mycket vidrig fiende som inte slåss med traditionella metoder, säger Kartapolov och tillägger:

– Terrorister är alltid svårare att hantera än en vanlig fiende. Men vi kommer att klara det.

Slår till mot oljeraffinaderier

Kartapolovs hätska utspel är ett svar på de senaste veckornas drönarattacker på ryskt territorium.

Ukraina har genomfört regelbundna attacker mot ryska oljeraffinaderier och andra industrianläggningar, till exempel vapenfabriker.

Kan ha orsakat stor skada

Den ryska ledningen har inte kommenterat hur stora förluster drönarattackerna har orsakat.

Västerländska medier har dock granskat förlustsiffrorna. 

Enligt nyhetsbyrån Bloomberg kan 12 procent av den ryska raffinaderikapaciteten ha förstörts.

Reuters gör en liknande bedömning.

– Attacker under årets tre första månader har resulterat i att den ryska oljeraffineringskapaciteten har minskat med 370 500 fat olja per dag, rapporterar nyhetsbyrån.

På tisdagen uppger Reuters dessutom att Ukraina beskjutit oljeraffinaderiet Taneco i östra Ryssland.

– Bilder från platsen visar att raffinaderiets primära produktionsenhet har skadats. Enheten producerar mer än 150 000 fat olja per dag, uppger nyhetsbyrån.

Ryssland hävdar i sin tur att attacken misslyckades, men medger att en ”mindre brand” uppstått efter att det ryska luftförsvaret skjutit ner en inkommande drönare.

– Vi arbetar för att minimera effekten av ukrainska drönarattacker, säger Kremls talesperson Dmitrij Peskov efter tisdagens attack mot oljeraffinaderiet.

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Vänsterpartiet dumpas

2026 10 08

Ett styre bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Centerpartiet med stöd från Vänsterpartiet.

Så har den styrande koalitionen sett ut i Region Stockholm de senaste fyra åren.

Nu sker en tvärvändning.

Socialdemokraterna dumpar Vänsterpartiet för att istället försöka nå en oväntad majoritet bestående av S, MP, C, KD och L.

–  Sedan valdagen har det förts konstruktiva samtal mellan flera olika partier. Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Kristdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna har nu inlett förhandlingar för ett robust majoritetsstyre som kan ta ansvar för Region Stockholm under den kommande mandatperioden, framhåller S i Region Stockholm i ett uttalande.

M: "Historiskt svek av KD och L"

Som motivering anger S att Stockholm "behöver ett styre som tar ansvar för ekonomin, sjukvården och kollektivtrafiken”.

Vänsterpartiet har hittills inte kommenterat beskedet från Socialdemokraterna och de övriga partierna.

Det har däremot Moderaterna gjort.

Och de är inte glada. Gruppledaren Axel Conradi (M) kallar det för ett “historiskt svek mot väljarna” om L och KD om de “fullbordar sin vänstersväng”.

– KD och L lovade väljarna att stoppa Socialdemokraterna. Nu erbjuder de sig att bli deras stödhjul, säger han till lokaltidningen Mitt i.

Läs mer: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Fick rekordmånga röster

Centerpartiets gruppledare Michaela Haga har uttalat sig om den nya konstellationen.

– Det är glädjande att vi nu har fem partier i mitten som är redo att sätta sig ner och inleda fördjupade samtal om hur vi gemensamt kan ta ansvar för och utveckla Region Stockholm, framhåller hon till samma lokaltidning.

I Stockholms regionval fick Vänsterpartiet 11,9 procent avv rösterna, vilket var partiets högsta siffra någonsin i såväl Region Stockholm som ett tidigare landsting. V får därmed 18 av 149 stolar i kommunfullmäktige.

– Det är ett tydligt besked från väljarna: de vill ha mer vänsterpolitik, inte mindre. Vi kommer alltid att prioritera en behovsstyrd vård före dyra marknadslösningar och vill fortsätta jobba för en billig och stark kollektivtrafik, sade Anna Sehlin (V), förstanamn på Vänsterpartiets lista i regionvalet, i ett uttalande efter valet.

Läs mer: Coop-butik läggs ner – efter 107 år

Text: Redaktionen