JUST NU: Hårt kritiserat flyktingbeslut verkställs i kväll

2022 06 14

I kväll väntas det första flygplanet med flyktingar som sökt asyl i Storbritannien lyfta mot Rwanda där deras asyl istället kommer att prövas.

Sju asylsökande kommer att placeras på planet och skickas från Storbritannien till Rwanda, erfar Sky News.

Beslutet är en del av den brittiska regeringens nya migrationspolitisk.

Syftet är att avskräcka människor från att ta sig till Storbritannien, till exempel med båtar över Engelska kanalen, vilket blivit allt vanligare.

Regeringen ser även den nya taktiken som ett verktyg i striden mot den utbreda människohandel i Europa, som inte minst drabbar Storbritannien. 

”En skam för Storbritannien”

Kritiken mot landets nya flyktingpolicy är hård.

Ledare för Engelska kyrkan har kallat beslutet för ”en skam för Storbritannien”, rapporterar Sky News.

– Skammen är vår. Vårt kristna arv borde inspirera oss att behandla asylsökande med medkänsla och rättvisa, som vi har gjort i århundraden, skriver 23 biskopar i ett öppet brev till The Times.

Slår tillbaka

Storbritanniens utrikesminister Liz Truss slår tillbaka.

Hon kallar regeringens politik för ”fullständigt laglig” och ”fullständigt moraliskt”, enligt Sky News.

Hon hävdar även att strategin är effektiv och att den är välfungerande.

Ett påstående som inte delas av Labours Lucy Powell, Storbritanniens skuggminister för digital, kultur, media och idrott.

Kritiserar kostnaden

– Vi anser att den här policyn är ogenomförbar. Den är otroligt dyr. Det kommer att kosta över en miljon pund för varje flykting som regeringen lyckas eller misslyckas att transportera till Rwanda. Och vi tycker att det är oetiskt – och det är ganska obrittiskt faktiskt, säger hon till Sky News och tillägger:

– Vi har varit kända i världen som en fristad för dem som verkligen flyr från förföljelser och krig. Det har varit en del av bilden av vårt land i årtionden.

Försökt stoppa utvisningarna

Flera människorättsorganisationer har försökt stoppa utvisningarna på juridisk väg. De har pekat på risker för flyktingarna som skickas till Rwanda. I flera individuella fall har de lyckats.

Trots det förväntas flygplanet lyfta i kväll.  

– Det som är riktigt viktigt är att vi etablerar principen och börjar bryta affärsmodellen för dessa avskyvärda människosmugglare, betonar Liz Truss i intervjun med Sky News.

Foto: Boris Johnson

Text: Redaktionen


07 april 26

Jättebesked för svenska kronan

2026 04 08

Kronan kan vara på väg att stärkas rejält.

Under 2025 stärktes kronan rejält. På senare tid har ”kronrallyt” dock tappat fart.

Men det är långt ifrån över, menar Bank of America – som förutspår att den svenska valutan kommer att stärkas ytterligare.

Tror på stark krona

Kronan kommer att stärkas mot euron och dollarn till slutet av 2026.

Den bedömningen gör Bank of America, rapporterar EFN.

Enligt bankens bedömning kommer kronan fortsätta stärkas under hela det återstående året.

Prognosen gör gällande att en euro kommer att kosta 10,5 kronor i slutet av 2026.

Dollarn kommer att kosta 8,40 kronor i slutet av året, enligt banken.

– Svenska kronan har varit den bäst presterande valutan bland G10-länderna i år, men vi tror inte att dess uppgång är över. Vi räknar med gynnsamma utvecklingar både i och utanför hemmaplan, skriver banken, enligt kanalen.

Starkare än euroområdet

Banken spår också att Sverige kommer att ha en starkare tillväxt än länderna i euroområdet.

Bland annat kommer EU:s stora försvarssatsningar att gynna svensk ekonomi.

– På hemmaplan förväntar vi oss en starkare tillväxt i Sverige jämfört med euroområdet, givet Sveriges svagare utgångsläge, högre räntekänslighet och en mer konsumtionsinriktade finanspolitik, skriver banken, enligt kanalen.

Bank of America tror också att svenska Riksbanken kommer att vara mer ”hökaktig” än ECB och prioritera att hålla inflationen låg.

Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 1,75 procent i sitt senaste räntebesked.

Samtidigt framhöll man tydligt att penningpolitiken kommer att anpassas om inflations- och konjunkturutsikterna kräver det.

LÄS OCKSÅ: Pensionärer lockas med rabatt - banken varnar

Två scenarier för räntan

I uttalandet i samband med räntebeskedet uppgav Riksbanken att det å ena sidan finns ett scenario där man kan tvingas höja räntan, till följd av effekterna av kriget i Mellanöstern.

– Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, skrev Riksbanken i sitt uttalande.

Men det finns också ett scenario där man kan behöva sänka räntan.

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet, enligt Riksbanken.

LÄS OCKSÅ: Sveriges bästa sparkonton utsedda - flera har sänkt

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


8 april 2026

Populär aktie mot fritt fall – 250 000 svenskar äger den

2026 04 08

En populär aktie kan falla med motsvarande 30-50 procent.

Försvarsaktien Saab, som innehas av drygt 250 000 svenskar, har gått upp kraftigt de senaste åren.

I dagsläget är den värd över 600 kronor.

Men nu varnas det för att aktien kan falla med flera hundra kronor.

Kan falla rejält

Saab-aktien har ökat i värde från 200 till 600 kronor på bara några år.

Men aktien vilar på en ostadig grund och riskerar att falla kraftigt på kort tid, enligt en analys från DI.

Uppgången har drivits på av indexfonder som köper oavsett pris, och enligt tidningen har fonderna köpt utifrån felaktiga data.

Indexleverantörer redovisar free float, alltså andelen akter som är tillgängliga för fri handel, till 69 procent, men enligt tidningen bör siffran ligga på 44 procent.

Det gör att fonder köper mer än de egentligen borde, och priset pressas upp. Aktien har drivits upp av inflöden och om dessa avtar finns det få naturliga köpare.

– Under mars 2026 har indexfonderna fortsatt att öka sitt ägande i Saab. Frågan som övriga aktieägare i Saab bör ställa sig är vilket aktiepris som krävs för att det ska dyka upp eventuella dippköpare – om fondflödena avtar och aktien vänder ned, skriver tidningen i analysen och tillägger:

– Risken är att den nivån är flera hundra kronor ned. 

Flera hundra kronor

Den populära försvarsaktien riskerar nu att rasa i värde, enligt tidningen.

Den kan rasa med flera hundra kronor, eller runt 30-50 procent.

Saab-aktien har ökat i popularitet efter att kriget i Ukraina bröt ut, och har sedan dess tredubblats i värde.

Men nu förutspås aktien alltså rasa eftersom fonderna har köpt utifrån felaktiga data.

Om den populära aktien rasar så kan det påverka många svenska småsparare.

I mars föll Saab-aktien tungt efter en sänkt rekommendation från Bank of America, rapporterar EFN. Och nu finns alltså risken att aktien fortsätter rasa rejält.

Det är också en tidsfråga innan så kallade blankare kastar sig över aktien, rapporterar Börskollen. Det kan också bidra till att aktien faller.

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen