FINSKT UTSPEL: ”Svenskar är hycklare”

2023 03 31

Svenskar som klagar på att Finland går före Sverige in i Nato är hycklare.

Det anser den finländske politikern Jussi Halla-aho som representerar Sannfinländarna – Sverigedemokraternas systerparti i Finland.

Svenskar som utrycker sin besvikelse över att Finland inte väntar in Sverige i Natoprocessen beskriver Jussi Halla-aho som hycklare.

– Ingen tycker att det är en bra situation att Sverige inte kommer med. Det här handlar inte om att hämnas på Sverige, men det finns starka tvivel om att Sverige skulle vänta på Finland om situationen var den omvända, säger han till SvD.

Vidare konstaterar politikern att Sverige borde vara glada över att Finland närmar sig ett medlemskap.

– Att Finland går med, även ensamt, kommer att vara bra för Finlands nationella säkerhet men också för Sveriges.

Medlemmar om några dagar

Sent på torsdagskvällen godkände det turkiska parlamentet Finlands Natoansökan. Det innebär att samtliga 30 Natomedlemmar har ratificerat den finska ansökan.

Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan ska nu endast godkänna parlamentets lagförslag om Finlands Natomedlemskap. Sedan är Sveriges grannland en fullvärdig medlem av försvarsalliansen.

”Några få dagar”

Enligt Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg kommer Finland att gå med i Nato om några enstaka dagar.

– De kommer att bli medlemmar om några få dagar, säger han i ett uttalande enligt Reuters.

Stoltenberg pratade även om Sveriges möjligheter att få sin ansökan ratificerad av Turkiet och Ungern i närtid. 

Enligt Natochefen är förhoppningen att Sverige ”går med så snart som möjligt”.

– Jag ser också fram emot att välkomna Sverige som fullvärdig medlem så snart som möjligt, säger han.

Nytt besked från utrikesministern

Utrikesminister Tobias Billström (M) kommenterade den svenska Natoprocessen under gårdagen.

Han konstaterade att han inte längre är ”helt övertygad” om att Sverige blir medlemmar till Natotoppmötet i Vilnius i juli.

– Jag noterar att de här sakerna som har framförts under de senaste dagarna framför allt från Ungerns sida gör att man alltid har anledning att se till att moderera sina ord. Jag tycker att uttrycket ”förhoppningsfull” i det här sammanhanget är bättre, sa Billström till Expressen.

Foto: Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen


Få alla pengar tillbaka – nya villkor för folk som åker på semester

2025 11 04

En ny dom i EU-domstolen kan bli vägledande även för svenska turister.

Allt började med två polska semesterfirare som bokat ett femstjärnigt all inclusive-hotell i Albanien.

Resan blev dock en stor besvikelse.

Renoveringsarbeten på hotellet pågick hela dagarna och förde ett förskräckligt oväsen, det var långa köer till restaurangen och ibland tog maten slut.

Det blev för mycket för de två polska gästerna.

Turisterna vidtog rättsliga åtgärder för att få tillbaka sina pengar efter att de ansåg att hela semestern blivit förstörd.

Nu har frågan varit ända uppe i EU-domstolen.

Och där slås det fast att resenärerna kan ha rätt till full återbetalning, rapporterar norska Flysmart24 och Din Side.

Kommer inte undan

Om bristerna är så pass allvarliga att resan inte längre tjänar sitt syfte – eller rent objektivt inte längre är intressant för resenären – bör hela paketresan bedömas som felaktig, enligt domstolen.

Det innebär att arrangören inte kan komma undan med att enbart återbetala en del av priset.

– Om det huvudsakliga syftet med en tjänst går förlorat till följd av brister i tjänsten, bör köparen få full återbetalning, säger Thomas Iversen, chef för konsumenträttigheter på norska Konsumentrådet, till DinSide. 

En återbetalning ska enligt det här resonemanget då gälla även om delar av erbjudandet levererades enligt plan.

LÄS OCKSÅ: Glädjebeskedet: “55 000 kronor billigare för husägare”

Uppmaningen: kräv full återbetalning

Anledningarna till en förstörd semester kan vara flera. Ett byggarbete, som i fallet med de polska turisterna, kan vara ett skäl. Att boendet inte matchar annonsen kan vara ett annat.

– Människor som upplever att deras semester blir förstörd bör försöka kräva full återbetalning, konstaterar Thomas Iversen efter EU-beskedet.

Enligt Europadomstolen ska researrangören inte kunna undgå ansvar såvida inte orsakerna till problemen beror på tredje part.

Felen måste också bedömas vara oförutsedda och oundvikliga för att ansvar inte ska kunna utkrävas.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Foto G. Tischler

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: ”Personliga hot” – USA chockar européer

2025 11 03

USA uppges ha riktat personliga hot mot europeiska förhandlare.

Förhandlare som representerar USA ska enligt flera källor ha riktat personliga hot mot förhandlare från flera europeiska länder.

Hoten ska ha framförts i samband med FN-samtal.

Utsatta för personliga hot

Europeiska förhandlare uppges ha hotats i samband med Internationella sjöfartsorganisationen IMO:s möte i London förra månaden, rapporterar Politico.

IMO har föreslagit att sjöfartens utsläpp ska minska till noll 2050, vilket flera europeiska länder har ställt sig bakom.

Men Trump-administrationen har starkt vänt sig emot förslaget – och enligt flera källor ska USA:s förhandlare ha riktat personliga hot mot sin europeiska motparter.

– Våra förhandlare hade aldrig tidigare sett detta i några internationella samtal, säger en europeisk tjänsteman, enligt tidningen.

– Människor kallades in till USA:s ambassad i London och utsattes för skrämseltaktik, hot om rivna affärskontrakt och hot om att familjemedlemmar kan förlora visum, berättar tjänstemannen.

LÄS OCKSÅ: EU tvärvänder - viktigt besked för Ukraina

Utsattes för starkt tryck

Flera förhandlare ska ha återvänt hem skakade efter mötet.

– Vi fick återkoppling från ett antal personer som var involverade i förhandlingarna om det tryck de utsattes för, säger en annan tjänsteman till tidningen.

De amerikanska förhandlarna ska alltså ha hotat med konsekvenser både för länderna och för tjänstemännen personligen.

Bakgrunden är att president Trump och hans administration har kallat kampen mot global uppvärmning för ett ”lurendrejeri” och bland annat motsatt sig skatter på utsläpp inom handelssjöfarten.

USA har också öppet sagt att man utöver tullar och hamnavgifter kan överväga ”sanktioner mot tjänstemän som sponsrar aktivistdriven klimatpolitik”.

Det har tidigare rapporterats att bland annat Norge har utsatts för direkta hot i samband med förhandlingarna.

Efter förhandlingarna ledde en omröstning till beslutet att skjuta upp den föreslagna utsläppsskatten i ett år, vilket ses som en framgång för Trump-administrationens linje.

LÄS OCKSÅ: Nya missiler till Ukraina - ska slå till i Ryssland

Foto: G Skidmore samt European Parliament

Text: Redaktionen