FINSKT UTSPEL: ”Svenskar är hycklare”

2023 03 31

Svenskar som klagar på att Finland går före Sverige in i Nato är hycklare.

Det anser den finländske politikern Jussi Halla-aho som representerar Sannfinländarna – Sverigedemokraternas systerparti i Finland.

Svenskar som utrycker sin besvikelse över att Finland inte väntar in Sverige i Natoprocessen beskriver Jussi Halla-aho som hycklare.

– Ingen tycker att det är en bra situation att Sverige inte kommer med. Det här handlar inte om att hämnas på Sverige, men det finns starka tvivel om att Sverige skulle vänta på Finland om situationen var den omvända, säger han till SvD.

Vidare konstaterar politikern att Sverige borde vara glada över att Finland närmar sig ett medlemskap.

– Att Finland går med, även ensamt, kommer att vara bra för Finlands nationella säkerhet men också för Sveriges.

Medlemmar om några dagar

Sent på torsdagskvällen godkände det turkiska parlamentet Finlands Natoansökan. Det innebär att samtliga 30 Natomedlemmar har ratificerat den finska ansökan.

Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan ska nu endast godkänna parlamentets lagförslag om Finlands Natomedlemskap. Sedan är Sveriges grannland en fullvärdig medlem av försvarsalliansen.

”Några få dagar”

Enligt Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg kommer Finland att gå med i Nato om några enstaka dagar.

– De kommer att bli medlemmar om några få dagar, säger han i ett uttalande enligt Reuters.

Stoltenberg pratade även om Sveriges möjligheter att få sin ansökan ratificerad av Turkiet och Ungern i närtid. 

Enligt Natochefen är förhoppningen att Sverige ”går med så snart som möjligt”.

– Jag ser också fram emot att välkomna Sverige som fullvärdig medlem så snart som möjligt, säger han.

Nytt besked från utrikesministern

Utrikesminister Tobias Billström (M) kommenterade den svenska Natoprocessen under gårdagen.

Han konstaterade att han inte längre är ”helt övertygad” om att Sverige blir medlemmar till Natotoppmötet i Vilnius i juli.

– Jag noterar att de här sakerna som har framförts under de senaste dagarna framför allt från Ungerns sida gör att man alltid har anledning att se till att moderera sina ord. Jag tycker att uttrycket ”förhoppningsfull” i det här sammanhanget är bättre, sa Billström till Expressen.

Foto: Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen


25 november 2025

JUST NU: Trump ställer ultimatum – då träffar han Zelenskyj

2025 11 25

Donald Trump ställer ett ultimatum.

Ukraina har uttryckt förhoppningar om att president Volodymyr Zelenskyj snart ska kunna träffa president Trump för att diskutera fredsplanen.

Men Trump ställer ett ultimatum.

Trumps ultimatum

Donald Trump uttrycker sig mycket optimistiskt om utsikterna för ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Samtidigt ställer han ett ultimatum:

Han är bara redo att träffa Zelenskyj – och Putin – när fredsuppgörelsen är klar eller nästan klar.

– Jag ser fram emot att förhoppningsvis träffa president Zelenskyj och president Putin snart, men ENDAST när överenskommelsen om att avsluta detta krig är SLUTGILTIG eller i sitt slutskede, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social.

Ukraina har tidigare uppgett att man hoppas på att få till ett möte mellan Zelenskyj och Trump de kommande dagarna – men Trump kräver alltså att fredsuppgörelsen i så fall ska vara klar eller nästan klar.

LÄS OCKSÅ: Flygplan förstörda - enorm prestigeförlust för Putin

”Fåtal punkter återstår”

Trump är emellertid väldigt optimistisk och menar att stora framsteg har gjorts.

– Under den senaste veckan har mitt team gjort enorma framsteg när det gäller att avsluta kriget mellan Ryssland och Ukraina (ett krig som ALDRIG skulle ha börjat om jag vore president!), skriver Trump i inlägget.

Enligt den amerikanska presidenten börjar man närma sig en överenskommelse.

– Den ursprungliga fredsplanen med 28 punkter, som utarbetades av USA, har finjusterats med ytterligare input från båda sidor, och det finns bara ett fåtal återstående punkter där man inte är överens, uppger Donald Trump.

Witkoff träffar Putin

Nästa steg är att Trumps särskilda sändebud, Steve Witkoff, ska resa till Moskva och träffa Rysslands diktator Vladimir Putin, meddelar han.

Samtidigt ska USA:s arméminister Dan Driscoll träffa den ukrainska sidan.

– Jag kommer att informeras om alla framsteg som gjorts, tillsammans med vicepresident JD Vance, utrikesminister Marco Rubio, krigsminister Pete Hegseth och Vita husets stabschef Susie Wiles, skriver Donald Trump.

LÄS OCKSÅ: "Enorma framsteg" i fredsförhandlingarna

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


25nov25

JUST NU: Partiledardebatt i ny tv-kanal

2025 11 25

Den nystartade tv-kanalen 100 procent fortsätter att satsa stort på svensk politik.  

Nu meddelar kanalen att man planerar att anordna en partiledardebatt under nästa års valrörelse.

– Vi vill ha en partiledardebatt, säger Marie Söderqvist, vd och ansvarig utgivare för 100 procent, till SR.

Söderqvist är osäker på om samtliga partiledare kommer att medverka. 

– Vi är inte helt säkra på om vi kommer få hit hela fältet, men vi kommer köra på med de partiledare som kommer.

”Kärnan är rörlig bild”

Bakom den nya tv-kanalen står även högerdebattören och youtubern Henrik Jönsson.

Tillsammans med en redaktion på tio medarbetare ambitionen att producera olika former av rörligt material.

–  Kärnan i verksamheten är rörlig bild och det vi gör är betydligt mer avancerat än att man ställer sig framför en green screen och pratar. Sedan kompletteras det innehållet med mer traditionella publiceringar i form av krönikor och nyheter, säger han till DN.

Både Jönsson och Söderqvist betonar att kanalen på sikt ska bära sina egna kostnader. I nuläget behöver dock 100 procent hjälp i form av donationer. Tittare erbjuds att bidra med 1 249 kronor.

– Tre dagar efter lanseringen har vi 3 000 frivilligt betalande kunder, vilket är 3 000 fler än vad SVT har. Till sommaren siktar vi på att ha 10 000, säger Söderqvist till tidningen.

LÄS MER: TVÅ DAGAR KVAR: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige 

Kritiska mot SVT

Både Jönson och Söderqvist är uttalade kritiker av public service och har en slagsida åt höger i politiken.

Henrik Jönson hymlar inte med att 100 procent kommer att stödja högersidan i valet 2026.

– Jag kan inte tala för alla här men jag personligen tycker att det vore betydligt mindre dåligt om högern kunde sitta kvar vid regeringsmakten än att vi får en dystopisk rödgrön regering igen, har han sagt till Expressen.

LÄS OCKSÅ: Tidöparti kräver: Mer pengar till asylsökande

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen