JUST NU: Hård kritik mot svensk tidning – sprider rysk propaganda

2022 04 11

Dagens ETC och ledarskribenten Kajsa Ekis Ekman anklagas för att sprida rysk regimpropaganda.

Den hårda kritiken kommer från flera håll efter att Ekis Ekman publicerat en text på tidningens ledarsida som handlar om den ukrainska oberoende tidningen Kyiv Independents påstådda kopplingar till nazism.

Nazistkopplingar

I sin text konkretiserar Ekis Ekman sitt påstående genom att påpeka att tidningens försvarsreporter Illia Ponomarenko varit inbäddad med Azovbataljonen.

Vidare kritiserar hon tidningen för att Kanadas regering varit med och betalat för tidningens grundande och hon framhåller också kritik mot att flera anställda på tidningen gjort betald praktik i USA.

Hård kritik

Texten på i Dagens ETC har fått stor uppmärksamhet. Flera medieprofiler och tidningar i Sverige riktar nu hård kritik mot ledarskribenten.

– Under rubriken ”Varför accepteras Kyiv Independent nazistkopplingar?” och vinkeln att ”journalister som utbildats av USA” är politiskt suspekta, misstänkliggörs hela den rapportering som vi får från Ukraina, skriver Expressens Hynek Pallas.

Han beskriver Ekis Ekmans text som ”en unken attack på ukrainska journalister”.

Känns igen

Framförallt kritiserar Hynek Palls textens andra del som innehåller kritik mot Kyiv Independents kopplingar till Väst och USA.

– De här styckena i Ekis Ekmans text är inte bara enormt försåtliga. De känns igen. Från dem som tvingade sina kolonier att vägra Marshall-hjälpen efter andra världskriget. Från dem som misstänkliggjorde hjälpen till östblockets dissidenter. Från dem som hackade på USA:s ambassader och EU när de under 1990-talet krävde insatser för romers rättigheter i utbyte mot bidrag i Centraleuropa. Från dagens ungerska regim och dess oligarkmedier när de stämplar rättighetsorganisationer som ”Soros-lakejer” och ”utländska agenter”. Det känns igen från dem som ständigt envisas med att vara på fel sida av historien, skriver han.

Nytt lågvattenmärke

Forskaren Martin Kragh, biträdande chef för Centrum för Östeuropastudier, är också upprörd.

– Nytt lågvattenmärke i svensk debatt. Påståendet att USA styr över ukrainsk journalistik är en konspirationsteori och en förolämpning, skriver han på Twitter.

Flera andra medeprofiler följer i Kraghs fotspår och kritiserar texten.

Starka reaktioner

– Hej ETC-redaktionen, ni kan sluta mejla mig och be om pengar, jag ger hellre mina stålar till Kyiv Independent, skriver Expressens Jens Liljestrand

– Ok, nu vet jag tyvärr inte om jag vill prenumerera på ETC längre, skriver DN:s ledarskribent Isobel Hadley-Kamptz.

Anklagas för plagiat

Flera personer har även uppmärksammat att texten från Kajsa Ekis Ekman tycks vara ett plagiat från en öppen prorysk sajt. I texten från den Kremlvänliga nyhetskanalen Mintpressnews förekommer samma argument som i ledartexten från Dagens ETC.

Nyhetssidan stödjer bland annat regeringarna i Syrien, Ryssland och Iran.

Intern kritik

Den uppmärksammade texten har även lett till intern kritik hos Dagens ETC.

– Jag är reporter på Dagens ETC och vill betona att jag inte delar de åsikter som en av våra ledarskribenter, Kajsa Ekis Ekman, nu uttrycker, skriver en av tidningens journalister Jenny Lindström, på Twitter.  

Foto: President of Russia

Text: Redaktionen


Kraftig förändring för kronan – första gången på två år

2025 01 14

Sveriges valuta faller ordentligt under måndagen.

Kronan fortsätter att tappa mot den amerikanska dollarn.

Under måndagen noterade Sveriges valuta den lägsta nivån mot dollarn på över två år.

Detta efter att kronan tappat ytterligare 10 öre mot den amerikanska valutan.

Vid lägsta noteringen under måndagen handlades en dollar för 11,32 kronor – den svagaste noteringen för kronan mot dollarn sedan hösten 2022.

För ett år sedan kostade en dollar 10,29 kronor.

Backar lite mot euron

Kronan faller även mot euron.

Under måndagen kostar en euro 11,52 kronor.

Siffran innebär att kronan backar med 2 öre mot euron.

Riksbanken varnar

En alltför svag krona kan sätta käppar i hjulet för kommande räntesänkningar.

Det har Riksbanken tidigare fastslagit.

– Det finns risker kopplade till återhämtningen i den svenska ekonomin och kronans växelkurs.

– Ny information och hur den bedöms påverka konjunktur- och inflationsutsikterna kommer att avgöra hur penningpolitiken utformas, framhöll centralbanken vid sitt senaste räntebesked i december.

Motståndet ökar

Trots kronans svaga värde ökar svenska folkets motstånd mot ett skifte till euro.

Andelen euromotståndare har ökat det senaste året, enligt en mätning från SvD/Demoskop.

Mer än var fjärde svensk, 44 procent, svarar att det skulle vara mycket eller ganska dåligt för Sverige att införa euron som valuta. En ökning med fem procentenheter på ett år.

– När vi fick sämre ekonomi, med hög inflation, stigande räntor och kriget i Ukraina, kändes det lite osäkrare att stå ensamma och utanför euron. Men den senaste tiden känner nog allt fler att vindarna har vänt, och då känns det återigen mindre otryggt att stå utanför.

Det säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till tidningen.

Foto: Riksbanken resp Anne Nygård

Text: Redaktionen


Soldater spränger sig själva i luften – chockuppgifter från Ryssland

2025 01 14

Att Ryssland får hjälp av Nordkorea i kriget mot Ukraina är välkänt.

Omkring 10 000 nordkoreanska soldater uppges delta i strider i ryska Kurskregionen, som delvis ockuperas av ukrainska trupper.

Nu kommer nya uppgifter om den nordkoreanska krigsinsatsen.

Den sydkoreanska underrättelsetjänsten (NIS) har släppt en unik rapport om antalet nordkoreanska förluster på slagfältet.

Enligt rapporten har Nordkorea förlorat omkring 3 000 soldater. Siffran omfattar 300 döda soldater och 2 700 skadade.

– De massiva förlusterna är ett resultat av nordkoreanska soldater brist på förståelse för modern krigföring, framhåller NIS i ett uttalande.

Vidare uppger underrättelsetjänsten att nordkoreanska soldater beordras att öppna eld mot drönare, vilket gör dem till enkla mål på marken.

Det finns också uppgifter som tyder på att nordkoreaner agerar ”lockbete” för att locka fram ukrainska drönare.

Släpper sensationella uppgifter

Utöver förlustsiffrorna förekommer uppgifter i rapporten som beskrivs som ”sensationella”.

NIS hävdar att nordkoreanska trupper har instruerats att begå självmord för att undvika att bli tillfångatagna av den ukrainska armén.

Enligt underrättelsetjänsten beordras soldaterna att spränga sig själva i luften om de riskerar att hamna i fiendens händer.

Video på krigsfångar

I helgen publicerade Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj en video på två nordkoreanska krigsfångar.

Den ena soldaten berättar att han inte visste att han skulle delta i strider. Soldaten uppger att han skickades till Ryssland för att delta i en militärövning. 

Ukraina är redo att överlämna nordkoreanska krigsfångar till Nordkorea om landets diktator Kim Jong-un organiserar en fångutväxling med ukrainare som tillfångatagits i Ryssland.

Kan hoppa av till grannlandet

Sydkorea har öppnat för att ta emot avhoppande nordkoreanska soldater.

NIS uppger att de för samtal med Ukraina om saken.

– Om soldaterna begär avhopp till söder är deras vilja av högsta prioritet eftersom nordkoreaner betraktas som sydkoreanska medborgare enligt lag, framhåller den sydkoreanska underrättelsetjänsten.

Foto: J Kingma resp President of Russia Office

Text: Redaktionen