Hård kritik mot Moderaterna och SD – ”försvagar Ukraina”

2024 03 14

Sverige gör stora insatser för att stödja Ukraina men nu kommer hård kritik mot Moderaterna och SD.

Kritiken mot Moderaterna avser att partiet misslyckats med att styra sin partigrupp till ett beslut som hjälper Ukraina.

Det menar Liberalerna som är den aktör som står bakom kritiken.

EU:s medlemsländer

– I dag har Europaparlamentet röstat om förnyelsen av handelslättnader för Ukrainas export till EU.

– Ukraina har sedan 2022 kunnat handla tullfritt med EU och dagens votering handlade om att förlänga handelslättnaderna till 1 juni 2025, förklarar Liberalerna i EU-parlamentet.

För bara några dagar sedan röstades Europaparlamentets handelsutskott med betydande marginal ja till avtalet. 

– Hade parlamentet gått på samma linje så hade avtalet varit i hamn eftersom medlemsländerna redan sagt ja till förslaget.

– Men så blev det inte, säger Liberalernas EU-parlamentariker Karin Karlsbro efter omröstningen. 

Dåligt för Ukraina

Liberalerna understryker att inför dagens omröstning valde flera partigrupper att försämra  handelsavtalet vilket försvagar Ukraina.

I praktiken handlar försämringen om att man vill utöka antalet varor som undantas från Ukrainas handelslättnader. Förutom kyckling, ägg och socker vill man lägga till ännu fler varor.

Europeiska Folkpartiet EPP där Moderaterna och KD ingår var en av de grupper som agerade mot Ukraina betonar Liberalerna.

Även Vänsterpartiets grupp och högerkonservativa gruppen ECR med SD röstade på samma linje vilket fick stöd av en majoritet, konstaterar L besviket.

SD och Moderaterna

Liberalerna anser att Moderaternas partigrupps agerande både försvagar och försenar handelsavtalet då vidare förhandlingar måste ske med medlemsstaterna i rådet och EU-kommissionen.

– Europaparlamentet gav idag Ukraina en hård spark på smalbenen, säger Karin Karlsbro (L).

– Minskade inkomster slår direkt mot försvarsförmågan.

– Att SD:s Charlie Weimers och Johan Nissinen inte går att lita på när det gäller Ukraina är inget nytt.

– Men jag är oerhört besviken över att Moderaterna inte kunde få med sig sin partigrupp att ställa sig på Ukrainas sida, framhåller Karlsbro (L).

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen


15 januari 2026

Skatteverket varnar svenska folket

2026 02 16

Skatteverket går ut med en varning inför deklarationstider.

Snart ska miljontals svenskar börja deklarera – och inför det går Skatteverket ut med en skarp varning till svenska folket.

Just nu förekommer det falska utskick på återbäringar i Skatteverkets namn.

Svenskarna uppmanas att vara uppmärksamma på suspekta mejl som dyker upp i mejlkorgen, varnar myndigheten via Säkerhetskollen.

Skatteverket varnar

Bedrägliga mejl cirkulerar just nu där bedragare försöker lura svenskarna.

– Om du har fått ett mejl där man uppmanas klicka på en länk för att "starta verifiering" kopplat till återbäring bör man radera det utan att klicka på några länkar eller bilagor, skriver Säkerhetskollen.

Så kan det se ut

I ett exempel på ett av bluffmejlen framgår att bedragaren skriver att granskningen av inkomstdeklarationen är färdig.

– För att säkerställa en korrekt betalning behöver vi en bekräftelse av dina nuvarande bankuppgifter.

Den som får den här typen av mejl uppmanas att omgående radera det utan att följa några uppmaningar.

Läs mer: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

“Efterfrågar aldrig”

Skatteverket understryker att de “aldrig efterfrågar dina kontouppgifter i mejl eller sms”.

Det gör myndigheten bara via e-tjänsten som man loggar in på med e-legitimation.

– Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring, förklarar Skatteverket.

– Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer.

Tänk på detta

Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden.

 Några saker som du kan vara extra vaksam på är:

- om språket i meddelandet inte är korrekt.

- att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats, eller ser konstiga ut med blandade siffror och bokstäver.

- att svenska och engelska (eller andra språk) blandas i meddelandet.

Läs mer: Bekräftat: ”Sämsta” flygbolaget i EU

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


14 februari 2026

UPPGIFTER: Europa slår till mot ryska guldgruvan – Kreml rasar

2026 02 14

I München pågår en internationell säkerhetskonferens med flera av västvärldens toppolitiker på plats.

Vid sidan av de officiella punkterna har också flera europeiska försvarsministrar mötts och diskuterat nästa steg för att sätta press på Ryssland.

Den ryska skuggflottan bidrar starkt till Ryssland krigskassa genom att hjälpa till att runda de tunga sanktionerna mot landet.

Under mötet i München presenterade Storbritanniens försvarschef, Richard Knightton, olika alternativ för att hantera fartyg kopplade till Rysslands skuggflotta, inklusive gemensamma operationer för att beslagta dem, enligt källor till Bloomberg.

– Mötet mellan ledarna hölls i en atmosfär av ömsesidig förståelse. Vi behöver agera mer proaktivt, säger Estlands försvarsminister Hanno Pevkur, rapporterar oberoende Moscow Times.

– Länder som tillhandahåller flaggor till skuggflottans fartyg bör veta att andra länder kan vidta vissa åtgärder.

Bygga vidare på USA:s strategi

USA har sedan tidigare beslagtagit flera fartyg från den ryska skuggflottan.

Nu kan Europa följa i samma fotspår.

– Detta skulle göra det möjligt för européerna att bygga vidare på USA:s framgång med att stoppa tankfartyg till och från Venezuela, uppger tidningen.

– Europa kommer sannolikt att samordna sina åtgärder med USA i genomförandet av en möjlig operation för att beslagta skuggfartyg, under ledning av Storbritannien.

Väcker ilska i Kreml

USA:s aktioner mot fartyg som varit kopplade till Ryssland har väckt stort raseri i Kreml.

– Kremls representanter har krävt att USA ska stoppa sådana åtgärder, uppger tidningen.

Och den ryska reaktionen gör att det råder en viss försiktighet bland de europeiska länderna.

– Det finns en rädsla för eskalering, uppger Margus Tsahkna, Estlands utrikesminister, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk kronjuvel utslagen - kostar 900 miljoner

Uttalande i januari

Under januari publicerade Storbritannien ett gemensamt uttalande från 14 europeiska länder riktat mot den ryska skyggflottan, vilket kan ses som ett första steg mot en kommande aktion.

– I det gemensamma uttalandet får fartyg endast segla under ett lands flagg och måste ha giltiga dokument som bekräftar säkerheten i deras verksamhet och försäkring, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i EU

Foto: Calvin Hanson

Text: Redaktionen