Hård intern kritik mot Ebba Busch (KD) – Känner oro för partiet

2021 07 09

– Det finns inget annat parti som haft en partiledare som är dömd för grovt förtal.

Det säger KD-profilen Lars Adaktusson som nu går ut i tidningen Dagen med att han känner en oro för sitt parti.

– Jag känner en oro över den situation som uppstått. Det finns inget annat parti som haft en partiledare som är dömd för grovt förtal. Ebba började med att säga att hon är oskyldig till brottet, men ställd inför ett åtal så erkänner hon det ändå. Sedan säger hon att det är fel på lagstiftningen. Det blir svårt att få ihop, säger Lars Adaktusson till Dagen.

Han betonar även för tidningen att Ebba Busch borde be om ursäkt till den förtalade personen.

Kritisk mot husaffären

Lars Adaktusson är även fundersam till hur Ebba (KD) hanterat den uppmärksammade husaffären med Esbjörn, 82 år.

– Att låta en process gå så långt, med de konsekvenser det fått, är inte rimligt. Det har tagit fokus från partiets arbete och viktiga politiska frågor. Som det är nu finns det egentligen inget slut, säger Lars och syftar på att det kan bli en lång rättsprocess med överklaganden och turer i media när hon flyttar in i kåken med mera, säger Adaktusson. På frågan om han har förtroende för Ebba Busch som partiledare avger han inte ett ja-svar.

Tyst på partimöten

Den tidigare mångåriga EU-parlamentarikern för KD  blev en jättestor personkryssraket med hela 49% av KD-väljarnas kryss i EU-valet 2014 då Ebba kom tvåa med 5 % av kryssen. Han tror att även andra i partiet är bekymrade och en fråga som han är oroad över är KD:s interna debattklimat.

– Vi har inte den levande och modiga debatt som jag skulle önska, säger Adaktusson som framhåller att det ofta blir påfallande tyst när ordet är fritt på riksdagsgruppens möten. Han uppger även att det bör vara tillåtet att diskutera internt om sakpolitik såväl som politisk strategi gentemot SD samt ifrågasättande av Ebbas hantering av husaffären.

ANALYS

Lars Adaktusson har varit en av KD:s tyngsta profiler och den mest kända KD-politikern bland allmänheten utöver partiledarna. Han är fortfarande populär på många håll inom partiet och han är nu den första KD-profilen som går ut med hård kritik i kölvattnet efter förtalsfrågan och husaffären.

Dessa frågor har försvårat partiets möjlighet att få ut sin politik. Men Adaktussons kritik kring KD:s interna debattklimat avseende sakpolitik och position gentemot andra partier är minst lika kraftig. Det sänder signaler om att det finns ett missnöje som inte kommer upp till ytan. Frågan är nu om Adaktusson uttalande kommer att leda till att fler i partiet håller med honom – eller om han tvärtom är ganska ensam med sin kritik. Prognosen är att hans externa utspel inte stärker partiet och att få KD-personer följer hans exempel.

Foto: Lars Adaktusson, FB

[yop_poll id="335"]

29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 januari 2026

Kina har tröttnat – inför 180 dagars blockad mot Ryssland

2026 01 30

Från den 1 januari har Kina infört nya regler för export till utlandet.

De nya reglerna gäller exporten av bilar som producerats i landet.

När de nya reglerna nu har tagits i bruk drabbas den ryska importen av kinesiska bilar.

– De kinesiska myndigheterna har aktivt börjat blockera leverans av bilar till Ryssland, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vid tullen i Suifenhe har 500 nya bilar, som var avsedda för ryska köpare, beslagtagits.

Den nya regeln

Den nya regeln som Kina infört drabbar särskilt Ryssland då de ryska köparna tidigare har haft en knep för att komma ner i pris för bilarna.

Ryska företag har tagit beställningar av privatpersoner och sedan köpt bilar i Kina, där marknadspriset legat lägre på grund av statliga subventioner.

Sedan har de importerats som begagnade till Ryssland.

Men nu har alltså Kina satt en gräns på att en nyköpt bil måste stanna i landet 180 dagar efter köpet.

– Anledningen till att bilexporten blockeras är förbudet mot export av nya bilar under sken av att de är begagnade, uppger tidningen.

– Trots detta fortsätter säljare och ryska importörer att lova kunder leveranser i strid med reglerna, med hänvisning till avtal med fabriker och subventioner för specifika varumärken, utan att varna köparna.

LÄS OCKSÅ: ”Ni stöttar Ryssland” – Trump slår till

Får stå och vänta

De bilar som nu beslagtas kommer hållas kvar i Kina fram till sommaren innan de kan föras ut ur landet.

– De nya reglerna förväntas effektivt stoppa exporten av bilar från Kina till Ryssland, uppger tidningen.

– Enligt Autostat importeras hundratusentals bilar till Ryssland varje år, varav ungefär en tredjedel importeras av privatpersoner.

Kinas biltillverkning växer

Biltillverkning i Kina fortsätter att växa.

De kinesiska bilarna blir allt vanligare, också på den europeiska marknaden.

– Årssiffrorna för 2025 visade tillväxt i produktion, intäkter och kostnader, med en liten ökning av de totala branschvinsterna, uppger Car News China.

LÄS MER: ”Mycket farligt” – Trump varnar Storbritannien

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen