Hård intern kritik mot Ebba Busch (KD) – Känner oro för partiet

2021 07 09

– Det finns inget annat parti som haft en partiledare som är dömd för grovt förtal.

Det säger KD-profilen Lars Adaktusson som nu går ut i tidningen Dagen med att han känner en oro för sitt parti.

– Jag känner en oro över den situation som uppstått. Det finns inget annat parti som haft en partiledare som är dömd för grovt förtal. Ebba började med att säga att hon är oskyldig till brottet, men ställd inför ett åtal så erkänner hon det ändå. Sedan säger hon att det är fel på lagstiftningen. Det blir svårt att få ihop, säger Lars Adaktusson till Dagen.

Han betonar även för tidningen att Ebba Busch borde be om ursäkt till den förtalade personen.

Kritisk mot husaffären

Lars Adaktusson är även fundersam till hur Ebba (KD) hanterat den uppmärksammade husaffären med Esbjörn, 82 år.

– Att låta en process gå så långt, med de konsekvenser det fått, är inte rimligt. Det har tagit fokus från partiets arbete och viktiga politiska frågor. Som det är nu finns det egentligen inget slut, säger Lars och syftar på att det kan bli en lång rättsprocess med överklaganden och turer i media när hon flyttar in i kåken med mera, säger Adaktusson. På frågan om han har förtroende för Ebba Busch som partiledare avger han inte ett ja-svar.

Tyst på partimöten

Den tidigare mångåriga EU-parlamentarikern för KD  blev en jättestor personkryssraket med hela 49% av KD-väljarnas kryss i EU-valet 2014 då Ebba kom tvåa med 5 % av kryssen. Han tror att även andra i partiet är bekymrade och en fråga som han är oroad över är KD:s interna debattklimat.

– Vi har inte den levande och modiga debatt som jag skulle önska, säger Adaktusson som framhåller att det ofta blir påfallande tyst när ordet är fritt på riksdagsgruppens möten. Han uppger även att det bör vara tillåtet att diskutera internt om sakpolitik såväl som politisk strategi gentemot SD samt ifrågasättande av Ebbas hantering av husaffären.

ANALYS

Lars Adaktusson har varit en av KD:s tyngsta profiler och den mest kända KD-politikern bland allmänheten utöver partiledarna. Han är fortfarande populär på många håll inom partiet och han är nu den första KD-profilen som går ut med hård kritik i kölvattnet efter förtalsfrågan och husaffären.

Dessa frågor har försvårat partiets möjlighet att få ut sin politik. Men Adaktussons kritik kring KD:s interna debattklimat avseende sakpolitik och position gentemot andra partier är minst lika kraftig. Det sänder signaler om att det finns ett missnöje som inte kommer upp till ytan. Frågan är nu om Adaktusson uttalande kommer att leda till att fler i partiet håller med honom – eller om han tvärtom är ganska ensam med sin kritik. Prognosen är att hans externa utspel inte stärker partiet och att få KD-personer följer hans exempel.

Foto: Lars Adaktusson, FB

[yop_poll id="335"]

11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen