VAL 2022: Har räknat fel – Socialdemokraterna fick för många röster

2022 09 23

En besynnerlig felräkning av rösterna har avslöjats och det visar sig att Socialdemokraterna fick alldeles för många röster.

Dramatiken är större än någonsin när det gäller kommunvalet i Malung-Sälens kommun i västra kanten av Dalarna.

M-SD mot S-C-L-V

Det har varit en riktig nagelbitare i kommunvalet som avser tätorterna Malung, Sälen, Malungsfors, Limedsforsen och Transtrand med tillhörande landsbygd vilket sammanlagt omfattar över 10 000 invånare, rapporterar Falu-Kuriren.

Efter valkvällen ledde Moderaterna, Sverigedemokraterna och Oberoende Landsbygdspartiet med 20 mandat mot 19 mandat för Socialdemokraterna, Centern, Liberalerna och Vänsterpartiet.
Det såg ut som att högersidan skulle ta över makten från den sittande vänster-mittensidan.

Stor felräkning

Efter att länsstyrelsen genomfört sin kontrollräkning blev det dock ändring.

De så kallade onsdagsrösterna, det vill säga bland annat de röster som avgivits i förtidsröstningslokaler på valdagen samt sent inkomna utlandsröster gav en skjuts framåt för Socialdemokraterna.

S och såg därmed ut att ta hem segern i kommunvalet tillsammans med sina tre allierade mitten-vänsterpartier.

Men nu visar det sig att det svänger tillbaka igen och slutar med seger för högersidan. Orsaken är en stor felräkning.

S fick för många röster

– En stor felräkning av rösterna under valnatten i Malung-Sälen leder nu till ett nytt majoritetsskifte i kommunen, uppger SVT Dalarna.

– Socialdemokraterna fick först alldeles för många röster och Moderaterna och Sverigedemokraterna alldeles för få.

Det handlar om ett stort fel i rösträkningen som ägde rum någon gång under själva valnatten i kommunens valdistrikt, uppger SVT.

Och man har lyckats lokalisera var någonstans i kommunen felet har begåtts.

Högern vinner

Felet har ägt rum i vallokalen Hole Bystuga.

– Anmärkningsvärt, säger Ronny Larsson (S) valnämndens ordförande till SVT.

Efter att felet avslöjats svänger segern nu återigen tillbaka till högersidan. Moderaterna, Sverigedemokraterna och Oberoende Landsbygdspartiet vinner valet och får styra Malung-Sälens kommun de kommande fyra åren.

– Omräkningen visar att vid rösträkningen i Hole Bystuga fick Socialdemokraterna 28 röster för mycket och Moderaterna och SD fick totalt 24 röster för lite, rapporterar SVT.

Valnämnden inte glada

Valmyndigheten uppger på sin webbsida att Moderaterna därmed vinner ett mandat från Socialdemokraterna och högersidan får därmed återigen 20 mandat mot Vänstersidans 19 mandat.

Valnämnden i Malung-Sälen är långt ifrån nöjda med cirkusen som har ägt rum kring rösträkningen.

– Det kan bli fel med någon enstaka röst men det här är alldeles för mycket.

– Vi ska analysera det här mer nu, säger Ronny Larsson (S).

Slutligt Valresultat Malung-Sälen kommunval

◾Vänster-mittensidan:

36 % Socialdemokraterna

5 % Vänsterpartiet

5 % Centern

3 % Liberalerna

Totalt 49 %

◾Högersidan:

24 % Moderaterna

14 % Sverigedemokraterna

11 % Landsbygdspartiet Oberoende

Totalt 49 %

Foto: Svenska Kyrkan, Magnus Aronsson

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


07 aug 26

LARMET: Svensk rusning till Ryssland

2026 08 07

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har svensk export till Ryssland begränsats kraftigt.

I enlighet med EU:s sanktioner får svenska företag inte exportera varor med dubbla användningsområden, exempelvis elektroniska produkter och maskiner.

Trots det har införelsen av känslig svensk teknik till Ryssland skjutit i höjden, enligt en kartläggning från analysföretaget Strider Technologies.

Sedan den fullskaliga invasionen inleddes 2022 har exporten av svensk teknik med dubbla användningsområden ökat med 455 procent jämfört med 2019–2021.

Förklaringen stavas Indien. Enligt rapporten uppges landet smuggla enorma mängder europeisk teknik till Ryssland.

– Utöver den lokala produktionen ger Indien Ryssland indirekt tillgång till avancerade komponenter och produkter med dubbla användningsområden som omfattas av europeiska exportkontroller, skriver Strider Technologies.

”Ursprung i europeiska ekonomier”

Indien exporterar bland annat vidare elektronik, maskiner, precisionsinstrument, transportutrustning, metaller och avancerade elektriska komponenter.

– En betydande del av exporten sker inom sektorer som normalt omfattas av internationella sanktionsregimer. Många av dessa varor har sitt ursprung i europeiska ekonomier innan de vidareexporteras via indiska mellanhänder, framhåller Strider Technologies.

ANDRA LÄSER: Ikoniskt cykelmärke i konkurs – efter 104 år

Stort frihandelsavtal

EU och Indien har nyligen enats om ett stort frihandelsavtal.

Avtalet beräknas öka EU:s handel med landet med mellan 8 och 8,5 miljarder euro. Den svenska exporten till Indien beräknas öka kraftigt. Det handlar bland annat om export inom tillverkningsindustrin, exempelvis maskiner, papper och stål.

– Beräkningar från 2023 visar att EU:s export kan öka betydligt i flera sektorer där Sverige redan idag har en betydande export till Indien, rapporterar Kommerskollegium.

– För övrig tillverkningsindustri beräknas EU:s export öka med 87 procent i det mer begränsade scenariot och med 154 procent i det mer omfattande scenariot. För pappersvaror är ökningen 93 respektive 154 procent, och för metaller 118 respektive 213 procent.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Clas Ohlson

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen