29 sep 2026

Har förlorat 100 000 – polisen går ut med Bank ID-varning

2025 01 08

Flera personer har blivit bedragna ikväll.

Och polisen går nu ut med en skarp varning.

På onsdagskvällen har bland annat en kvinna i Mullsjö blivit bedragen och förlorat 100 000 kronor.

Samtidigt har en annan kvinna blivit lurad och förlorat guld i Mölndal.

I Mullsjö

Under kvällen har polisen fått vetskap om ett bedrägeri mot en äldre kvinna i Mullsjö.

Kvinnan ska ha blivit uppringd av någon som utgav sig för att representera ett telefonibolag, och ska sedan ha sagt att hon behövde göra någon form av betalning.

– Hon ska sedan ha blivit av med runt 100 000 kronor, framhåller polisen.

Går ut med varning

I samband med händelsen har polisen valt att utfärda en varning.

De framhåller att den som blir kontaktad på ovanstående vis bör lägga på samtalet direkt.

– Lita inte på personer som ringer även om de verkar trovärdiga och har personlig information om dig, meddelar polisen.

– Identifiera dig aldrig med bank-id över telefon och lämna inte heller ut känsliga koder eller kortuppgifter. Seriösa aktörer arbetar inte på det sättet.

Blev av med guld

Under kvällen har även en kvinna i Mölndal blivit bedragen.

En äldre kvinna blev genom ett telefonsamtal vilseledd och lurad till att lämna ifrån sig sitt guld till en främmande man. 

Mannen kom förbi och hämtade upp guldet vid kvinnans bostad. 

Händelsen utreds som bedrägeri, och ännu har ingen gripits för brottet.

Olika typer

Under den senaste tiden har många olika typer av bedrägerier blivit allt mer vanligt förekommande.

Många svenskar drabbas av sådana samtal där bedragaren utger sig komma från ett välkänt företag eller en myndighet.

Därefter uppmanas de tilltänkta offren att använda Bank-ID eller Swish i olika syften.

Polisen och bankerna går ut med återkommande varningar för att informera om riskerna som finns med att lita blint på samtal, sms och mejl som ser ut att komma från pålitliga aktörer.

Den som får sådana samtal eller sms bör alltid polisanmäla det och ta kontakt med banken direkt.

Foto: BankID

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen