Här dyker Elon Musk upp i rivalens reklam – ”Perfekt syndabock”

2025 03 08

Elon Musk verkar ha blivit Demokraternas nya reklamstjärna.

Elon Musk är ett namn som är svårt att undvika just nu.

Nu har demokrater från delstaterna Virginia och Wisconsin valt att försöka vända det faktumet till något positivt. 

Detta genom att använda sig av Musk i sin egen politiska reklam.

Förhoppningen är att miljardären i sin omtvistade roll som federal nedskärare kan få igång motivationen hos demokratiska väljare och donatorer.

Syns svinga motorsåg

En ledande demokratisk grupp har därför enligt CNN lanserat en mängd annonser där Musk syns svinga en motorsåg (se bilden ovan) under en konservativ konferens förra månaden.

Anledningen till motorsågssvingandet ska ha varit att fira de stora nedskärningar som Musk avser driva igenom som chef för den nyetablerade Avdelningen för Regeringseffektivitet (DOGE).

Läs mer: USA:s utrikesminister i storbråk med Elon Musk

“Musk en perfekt syndabock”

Lynda Tran är demokratisk strateg och tidigare anställd i Bidens regering. 

Hon förklarar nu varför Elon Musk används i politisk reklam från ett motståndarparti.

– Han är en perfekt syndabock. Han står för de allra flesta rubriker just nu. Vare sig du vill det eller inte är hans namn på dina läppar eftersom han tar upp så mycket syre i rummet, säger Tran till CNN.

96 procent: Musk har för mycket makt

I en färsk undersökning från Marist Poll har hela 50 procent av de tillfrågade en negativ inställning till Elon Musk. 

Detta jämfört med endast 39 procent som ser positivt på techmiljardären.

Dessutom tycker hela 96 procent av de demokrater som tillfrågades att Musk sitter på alldeles för mycket makt i sin nya roll, samtidigt som bara 16 procent republikaner svarar ja på samma fråga.

Se ett exempel på en av de annonser där Musk syns här.

Läs vidare: Elon Musks historiska mardröm – värsta sviten på 15 år

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


21 mars 26

”Mörk dag för svenskarna” – S-ledarens utspel

2026 03 30

De ekonomiska utmaningarna blir allt tuffare för många hushåll.

Det konstaterar Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson på måndagseftermiddagen.

I samband med att flera storbanker höjt bolåneräntorna menar S-ledaren att det “är en mörk dag” för svenskarna och att “det slår hårt mot många familjer”.

Bankerna höjer

Swedbank och Nordea är de senaste av storbankerna som höjer räntorna.

Båda banker höjer sina tremånadersräntor med 0,15 procentenheter, uppger Placera.

Listräntan landar nu på 3,94 procent hos Swedbank – och 3,99 procent hos Nordea.

“En mörk dag”

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) reagerar starkt på höjningarna.

– Idag är en mörk dag för hårt arbetande svenskar, skriver hon på X.

– Nu höjer bankerna bolåneräntor på löpande band. Samtidigt stiger priset vid pump och elpriserna kan dra i väg. Det slår hårt mot många familjer. SD och regeringen måste vakna och ta fram en skyddsplan för svensk ekonomi.

Läs mer: Iphone-användare varnas – måste installera direkt

Priserna stiger

Drivmedelspriserna fortsätter att stiga med anledning av kriget i Mellanöstern.

Mer än en månad har nu gått sedan USA och Israel inledde sina attacker mot Iran.

På måndagen framhåller USA:s president Donald Trump att diskussioner pågår med Iran – men han passar samtidigt på att skicka ett nytt hot till landet.

“Då spränger vi”

Så här låter det från Trump på måndagseftermiddagen:

– USA för i detta nu seriösa diskussioner med EN NY, OCH MER RESONLIG, REGIM för att avsluta våra militära operationer i Iran, skriver presidenten på Truth Social.

– Stora framsteg har gjorts men om ett avtal, av någon anledning, inte nås inom kort – vilket det förmodligen kommer att göras – och om Hormuzsundet inte omedelbart blir ”öppet för verksamhet”, kommer vi att avsluta vår härliga ”vistelse” i Iran genom att spränga och helt utplåna alla deras elverk, oljekällor och ön Kharg.

Läs mer: Försäkringsbolag får paniksamtal – alla vill avboka

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen