Här blir det kraftig åska i helgen

2023 06 17

Det väntas regn och åska på flera håll i landet kommande dagar.

Lagom till helgen tycks himlen öppna upp sig.

I södra Sverige väller regnet redan ned på sina håll och i Skåne kommer till och med rapporter om kraftigt hagel.

Flera län kan dessutom förvänta sig rejäla åskoväder både under fredagen och under lördagen och söndagen.

Mullrar och blixtrar

Redan nu mullrar det rejält i Småland och blixtarna avlöser varandra.

– Det åskar i Växjö och Emmaboda. Ovädret rör sig söderut och det kan bli regn i nordligaste Blekinge, nordväst om Karlskrona och norr om Ronneby, säger meteorologen Johan Groth, som jobbar på Stormgeo, till Sydöstran.

Från syd till norr

De mörka molnen kommer under söndagen dra sig norrut. Men innan dess lär åskan slå till i fler sydliga regioner.

Bland annat i Skåne, där det redan på fredagen dånat och lyst upp ordentligt från himlen.

– När fronten rör sig söderut kan det bli fler urladdningar och det är risk för intensiv åska över Österlen under lördagen, säger SMHI:s meterolog Erik Höjgård Olsen till Ystads Allehanda.

– Imorgon eftermiddag och kväll ser det ut att kunna bli mer enhetligt regn. Det kan bli en del millimeter av det, tillägger han.

10-25 millimeter

Det är dock inte enbart i söder som det kan blixtra till på himlen.

– Även i västra Jämtland kan det bildas regnskurar med åska. Lokalt kan det förekomma större regnmängder, rapporterar SVT:s väderavdelning inför lördagen.

Sedan fortsätter ovädret in på helgens sista dag i norra delarna av Sverige.

– Regnet bygger på söderifrån och letar sig upp över Götaland och Svealand på söndag, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till tv-kanalen.

Enligt Peter Kondrup kan det bli 10-25 millimeter i flera områden.

– Det kommer på 3-4 dagar så det är ganska mycket regn vi pratar om. 

Dröjer kvar

Åskan kan dessutom dröja kvar även efter helgen.

– Det blir växlande molnighet med en hel del regnskurar med åska i början på nästa vecka, framhåller SVT.

Under onsdagen kommer ett lågtryck med skurar att dra in över Götaland från sydväst.

Kan bli regnig midsommar

När det gäller midsommar finns det risk för besvikelse om man hade hoppats på soligt väder.

I alla fall i västra Sverige och Göteborgsområdet.

– Framåt slutet på helgen och början på nästa vecka börjar allt mer regn trycka på söderifrån, så det kan nå även upp till oss, säger Magdalena Folestad, meteorolog vid SMHI, till Sveriges Radio.

LÄS MER: Här blir det regn på midsommar

LÄS MER: Vädret vänder

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen