Sveriges mest nedladdade app: Kritiserad aktör toppar listan

2024 12 18

De kinesiska shoppingapparna Temu och Shein gör succé i Sverige.

Hela 71 procent av svenska konsumenter uppger att de handlat från Temu eller Shein, rapporterar bransch och arbetsgivarorganisationen Svensk Handel.

De kinaägda shoppingjättarna har ökat sin försäljning rejält de senast åren.

Bara i oktober handlade 2,5 miljoner svenskar från Temu och Shein, enligt Svensk Handels e-handelsindikator.

Temu uppger att man i snitt skickar 2,3 miljoner paket till Sverige i månaden, rapporterar DN.

– Svenska företag tappar marknadsandelar eftersom det är helt omöjligt att konkurrera med de låga priserna som de här bolagen erbjuder, säger Sofia Larsen, vd för Svensk Handel, till tidningen.

”Det är oacceptabelt”

Framgångarna för de kinesiska shoppingapparna märks även av när Apple listar årets mest nedladdade appar. 

Temu toppar listan. Företagets app ”Temu: Shop like a billionaire” är den mest nedladdade i Sverige under 2024.

Här är Sveriges mest nedladdade appar 2024, enligt Apple:

  1. Temu: Shop like a billionaire
  2.  Max: Stream HBO, TV & Movies
  3. Aimo - Ännu enklare parkering
  4.  ChatGPT
  5. Threads
  6. Vinted, preloved marketplace
  7. Google Chrome
  8.  PostNord - Track Your Parcel
  9.  Microsoft Authenticator
  10.  Google, more ways to search

”Det är oacceptabelt”

Svenska folket shoppar loss hos de kinesiska företagen, trots att Svensk Handel och andra organisationer riktat skarp kritik mot både Temus och Sheins metoder.

Enligt Josefin Lundmark, internationell ombudsman på fackförbundet Handels, kan de kinesiska marknadsplatserna erbjuda mycket lägre priser eftersom de inte lever upp till regler kring produktsäkerhet.

– Det är en viktig facklig fråga som vi bevakar både i Sverige och i Europa. Det finns flera aspekter som är ohållbara – det handlar om produktsäkerhet och social och miljömässig hållbarhet, säger hon till Handelsnytt och tillägger:

– Det är oacceptabelt att marknadsplattformar från tredje land får konkurrensfördelar när de inte följer de regler vi har kommit överens om i EU.

Temu har svarat på kritiken.

Foto: D. Coffman

Text: Redaktionen


4 maj 2026

100 flyg och 15 000 soldater sätts in

2026 05 04

USA och Donald Trump inleder operation “Project Freedom”.

Operationen inleds måndag morgon.

Över 100 flygplan och 15 000 amerikanska soldater sätts in för att få ut fartyg från det blockerade Hormuzsundet. Även drönare, missiler och fartyg ingår i den militära insatsen.

– Länder från hela världen har bett USA om vi kunde hjälpa till att befria deras fartyg, framhåller president Trump på Truth Social och tillägger:

– Om denna humanitära process på något sätt störs, kommer den störningen tyvärr att behöva hanteras med kraft.

Varningen: "brott mot vapenvilan"

Iran har reagerat kraftigt på den amerikanska insatsen.

Flera av landets högt uppsatta politiker menar att operationen ska ses som att USA bryter mot vapenvilan.

– All amerikansk inblandning i den nya maritima regionen i Hormuzsundet kommer att betraktas som ett brott mot vapenvilan. Hormuzsundet och Persiska viken kommer inte att styras av Trumps desillusionerade uttalanden, framhäver Ebrahim Azizi, talmannen i det iranska parlamentet, på X.

"En krigszon"

Enligt Negar Mortazavi, verksam vid Center for International Policy, en stiftelse med kontor i New York och Washington DC, ökar spänningarna i och med USA:s besked i natt.

– Det är en krigszon, och jag tror att det kommer att ses på det sättet från iransk sida.

– Detta skulle också föra amerikanska styrkor och resurser närmare Irans skjutfält. Jag vet inte om detta är ett hot, en förhandlingstaktik eller ett påtryckningsmedel i det iranska förslaget, men det kommer definitivt inte att ses som ett humanitärt uppdrag från iransk sida, säger hon till Al Jazeera, enligt Dagbladet.

LÄS MER: Oväntade beskedet – USA-stöd till Ukraina

Trafiken stoppad

Sedan kriget i Iran bröt ut har trafiken genom Hormuzsundet mer eller mindre stoppats helt. Priset på olja och andra råvaror har som följd skjutit i höden.

– En fjärdedel av världens oljehandel till sjöss och betydande volymer bränsle- och gödningsmedelsprodukter transporteras genom sundet, framhåller USA:s centralkommando på X.

Enligt Iran har man minerat sundet och uttryckt att fartyg kan betala dem för en säker passage.

LÄS MER: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige

Arkivfoto: G. Nifakos

Text: Redaktionen


04 maj 26

Kommer höja direkt – storbankerna varnar S

2026 05 04

Socialdemokraterna vill införa en tillfällig skatt på bankernas vinster.

Enligt partiet beräknas bankskatten att inbringa fyra miljarder kronor till staten.

S motiverar förslaget med att bankerna har gjort stora vinster när räntan varit hög och att deras räntenettomarginaler har ökat.

– Det är rimligt att de som tjänat på krisen, på bekostnad av vanligt folk, är med och bidrar till att bygga Sverige starkare, skriver partiet i sin vårbudget och tillägger:

– Vi föreslår därför en tillfällig skatt på bankernas övervinster som betalas tillbaka till vanligt folk och till välfärden och som används för att bygga Sverige starkare. Bankskatten gäller den del av bankernas räntenetton, det vill säga den vinst som uppstår då ränteintäkterna överstiger räntekostnaderna, som överstiger ett historiskt genomsnitt.

Varnar: Kommer höja direkt

Regeringen, med Moderaterna i spetsen, har kritiserat förslaget. Finansminister Elisabeth Svantesson (M) har flaggat för att en bankskatt kommer att slå mot hushållen i form av höjda bolåneräntor.

Nu ger storbankerna henne rätt.

Både Nordea och SEB uppger att en bankskatt kommer att leda till räntehöjningar, rapporterar Di.

– Marginalerna på bolån i dag är mycket låga. Vi verkar på en öppen och konkurrensutsatt marknad och om förutsättningarna på den förändras, till exempel om kostnader tillför, så påverkar det, säger SEB:s presstalesperson Petter Brunnberg till tidningen.

Den statliga storbanken SBAB ger samma besked. Bankens chefsekonom Robert Boije uppger att det är ”mycket troligt” att en bankskatt kommer att påverka räntesättningen.

– Om skatten läggs på bankernas räntenetton kan det leda till höjda bolåneräntor, sänkta sparräntor eller en kombination av bådadera, säger han till Di.

LÄS OCKSÅ:

Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Svenskars favoritdryck blir billigare

Ange inte din adress – många får samma sms just nu

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen