JUST NU: Här är McDonald’s nya logga i Ryssland

2022 06 09

Restaurangen får en ny logga efter ägarbytet.

McDonald’s är ett av alla de företag som har valt att lämna Ryssland sedan landets brutala diktator Vladimir Putin beordrade den blodiga invasionen av Ukraina i slutet på februari.

I slutet av maj såldes de 850 restaurangerna som fanns kvar i Ryssland till affärsmannen Alexander Govor, rapporterar The Guardian.

Får inte heta McDonald’s

Men McDonald’s i Ryssland skulle därmed inte heller få lov att fortsätta heta McDonald’s. 

Flera heta kandidater till nya namn har presenteras, bland annat Fun and Tasty, The Same One och Just Like That. 

Så ska nya loggan tolkas

Inte heller loggan blir kvar, och nu presenteras alltså hur restaurangens nya logotyp ska se ut. 

Två orangea pinnar och en röd cirkel – vilket ska symbolisera två pommes frites och en hamburgare, skriver ryska nyhetsbyrån Ria Novosti. 

Nära originalen

Enligt den ryska nyhetsbyrån kommer däremot hungriga och hamburgersugna kunder inte behöva förvänta sig någon större förändring vad gäller själva smaken. 

Menyerna ska bestå och även namnen på rätterna kommer vara så nära originalen som möjligt.

Lämnade efter 30 år

McDonald’s har opererat i Ryssland i över 30 års tid. När restaurangerna nu säljs uppges affären vara värd mellan 1,2 och 1,4 miljarder dollar, erfar The Guardian.

– Den humanitära krisen som orsakats av kriget i Ukraina, och den framkallande oförutsägbara verksamhetsmiljön, har fått McDonald’s att dra slutsatsen att fortsatt ägande av verksamheten i Ryssland inte längre är hållbart, säger McDonald’s enligt tidningen.

Symbolisk restaurang

När den första McDonald’s-restaurangen slog upp portarna i Moskva 1990 firades det med pompa och ståt, inte minst av politiska skäl.

– Det var väldigt symboliskt. En synlig spricka i Järnridån. Cirka två år senare kollapsade Sovjetunionen, säger den ryska experten Darra Goldstein vid Williams College, till CNN.

Premiären var så populär att man tvingades ha öppet flera timmar längre än planerat på grund av den väldiga folkmassan av sovjetmedborgare som ville shoppa loss inne på McDonalds.

Foto: Pressbild

Text: Redaktionen


USA-jätte dumpar Sverige

2026 04 27

En kapitaljätte drar ned sin närvaro Sverige.

En av världens största kapitalförvaltare minskar kraftigt sin exponering mot svenska aktier.

Flera tunga innehav av bland annat svenska industribolag säljs nu av i snabb takt.

Miljarder lämnar

Den amerikanska fondjätten Capital Group har, under de första månaderna under året, nettosålt svenska aktier för omkring 40 miljarder kronor.

Totalt har bolaget fortfarande cirka 265 miljarder kronor investerade i Sverige.

– Det kan vid en första anblick tolkas dramatiskt, men det negativa flödet drivs i hög grad av ett fåtal storskaliga ”outliers”, säger Harald Wigerstedt dataspecialist på ägardatatjänsten Holdings, till EFN.

Enligt analyserna är det framför allt medelstora bolag, så kallade mid cap som drabbas av utförsäljningarna.

– Samtliga innehav i denna storleksklass har antingen avyttrats i sin helhet eller reducerats betydligt under perioden. Sektormässigt sticker fastigheter ut som den enda kategorin med en enhällig ökning, säger Wigerstedt.

Flera välkända bolag har helt lämnat portföljen under de senaste månaderna, däribland Trelleborg, Inwido och Vitec.

LÄS MER: Här behövs mer personal – nästan 40 000 kronor i lön

Industrisektorn påverkas

Flera svenska industribolag har fått sina innehav ändrade, där stora poster både har minskat rejält och i vissa fall sålts av helt.

Det har gjort att en del börjar fundera på om det här kan vara starten på att svenska investeringar minskar under en längre tid.

Samtidigt sker det här i ett tufft ekonomiskt läge.

Höga räntor, fortsatt inflation och svagare tillväxt gör det svårare för många företag, särskilt inom industrin.

Köp av svenska bolag

Trots de stora försäljningarna finns det också vissa köp kvar i portföljen.

Capital Group har till exempel börjat äga eller ökat sitt innehav i bolag som Sagax och Ericsson i några av sina fonder.

Samtidigt går utvecklingen åt ett annat håll hos konkurrenter – BlackRock har istället nettoköpt svenska aktier för cirka 27 miljarder kronor under samma period, med fokus på bland annat banker och läkemedelssektorn.

LÄS HÄR: Ryskt stridsflygplan har slagits ut

Foto: Official White House D Torok

Text: Redaktionen


27 april 2026

Kungen säger nej – blir inget USA

2026 04 27

Kung Carl XVI Gustaf svarar inte på lockbetet.

I ett långt brev till kungen vädjas det till den svenska statschefen att korsa Atlanten i sommar.

Avsändaren är Fifa-presidenten Gianni Infantino, som personligen bjudit in kungen som “hedersgäst” till sommarens fotbolls-VM, rapporterar Expressen.

Men Carl Gustaf kommer inte. Det bekräftar kungahuset på tisdagen.

– Det finns inga VM-planer för kungen, säger hovets biträdande informationschef Johan Tegel till tidningen.

"Djupt hedrad"

Brevet som Gianni Infantino skickat till kungen är daterat den 8 april. I texten uttrycker Fifabossen sin djupaste förhoppning om att Carl Gustaf ska sitta vid hans sida vid någon av Sveriges matcher i sommar, varav två spelas i USA.

Det skänker mig det största nöje att bjuda in er till fotbolls-VM, det största sportevenemang för en sport i historien, som min hedersgäst, och jag skulle vara djupt hedrad om ni skulle göra mig sällskap på en av ert landslags matcher, skriver Infantino enligt Expressen.

Inga planer

I nuläget finns det inga planer på att någon annan i kungafamiljen heller ska ta flyget över Atlanten för att stötta Sverige på plats. Om det sker är det någonting som hovet kommer att återkomma kring, enligt Johan Tegel.

Sommarens fotbolls-VM spelas i USA, Kanada och Mexiko. Sverige spelar sin premiär mot Tunisien den 15 juni i mexikanska Monterrey, medan matcherna mot Nederländerna (20 juni) och Japan (26 juni) spelas i amerikanska Houston respektive Dallas.

LÄS MER: Ica stoppar skinka – ”Lämna tillbaka till butiken”

Stor supporter

Carl Gustaf och drottning Silvia har genom åren varit på plats för att bevaka många idrottstävlingar där Sverige deltar.

– Kungen är urskillningslös vad gäller att heja på Sverige, har Ebba Kleberg von Sydow, journalist och kunglig expert, sagt till GP tidigare.

Ett av de mest uppmärksammade tillfällena var kanske OS 2012 i London, då en ropandes och framhejandes hans majestät fastnade på en bild samtidigt som en kvinna framför honom höll för öronen.

Mest intresserad är Carl Gustaf dock av vintersport och OS, enligt Ebba von Sydow.

– Kungen lever ett inrutat liv i många hänseenden och det ska mycket till för att han ska bryta sina vanor, men ett OS är definitivt en sån sak som han med glädje avbryter semestern för.

LÄS MER: Lidl-succén kommer till Sverige – kostar 5 000 kronor

Foto: Linda Broström/Kungl. Hovstaterna

Text: Redaktionen