21 april 2026

Har 65 000 svenska ägare – rasar på Stockholmsbörsen

2024 11 06

Det har varit en högintressant börsdag.

Efter det blev klart att Donald Trump efterträder Joe Biden som USA:s nästa president har den amerikanska börsen tagit ett rejält kliv uppåt.

USA-indexet S&P 500 stiger med 2 procent och såväl banksektorn som techsektorn - och Elon Musks Tesla - går starkt.

Surare miner är det i Sverige, där Stockholmsindexet OMSX30 istället backar med 0,8 procent.

Populär aktie i botten

Meddelandetjänsten Sinch är ett av bolagen som backar allra mest.

Sinch-aktien faller med närmare 27 procent på onsdagen - ett bakslag för de drygt 65 000 svenska aktieägarna.

Tidigare på onsdagen presenterade företaget sin kvartalsrapport - och där flaggar man för en lägre tillväxttakt in i 2025, rapporterar Dagens industri.

– Lägre tillväxt i det fjärde kvartalet innebär också att vi förväntar oss en långsam start på 2025, säger vd Laurinda Pang.

Sinch har 55 599 ägare på Avanza och 9 311 på Nordnet.

Flera bolag backar

Flera andra bolag backar även kraftigt på onsdagen, om än inte lika mycket som Sinch.

Nibe faller med knappt 7 procent, Munters Group med drygt 6 procent och även Volvos aktie backar med över 5 procent.

Börsryck i USA

I USA har osäkerheten inför presidentvalet pressat ned börsen, men på onsdagen syns kraftiga uppgångar.

Indexet S&P 500 stiger med hela 2 procent och en av de största vinnarna på andra sidan Atlanten är Elon Musks Tesla.

Musk har bidragit till Trump-kampanjen på många sätt inför valet och ser nu Tesla-aktien stiga med 13 procent.

Förnybart backar

Flera aktier inom förnybar energi backar kraftigt på onsdagen.

Enligt CNBC har det att göra med rädsla för hur stödet kan komma att se ut under Trump-administrationen.

– Solpanelstillverkaren First Solar föll med cirka 12 procent. Solcellsbolagen Sunrun och Sunnova föll med nästan 25 procent respektive 40 procent.

Samtidigt har aktierna i Trump Media stoppats flera gånger för volatilitet efter att ha öppnat upp med mer än 20 procent, uppger CNBC.

Foto: M. Hopman

Text: Redaktionen


Rusning efter Samsung-telefon – därför vill alla ha den nu

2026 07 15

Samsung ökar produktionen av sin senaste mobiltelefon rejält.

Under den senaste tiden har minnesbolagen rusat på börsmarknaden.

Detta på grund av den rådande minnesbristen som driver upp priserna på en rad olika teknikprodukter.

Samsung-kunder befarar att mobiljättens nästa modell – Galaxy S27 – kommer att bli dyrare på grund av det.

Därför sker nu en rusning efter Samsung Galaxy S26, rapporterar Mobil.se.

Kraftig ökning

Samsung planerar nu att öka produktionen av Galaxy S26 med 50 procent.

Detta efter att försäljningen i juni månad blev betydligt bättre än väntat – det såldes tre gånger så många enheter som månaden innan.

Kunder passar på att köpa den senaste modellen på grund av befarade kommande prishöjningar.

Kan öka mer

Produktionen höjs från en miljon till en och en halv miljon telefoner.

Men om försäljningen fortsätter i samma takt som nu så kan produktionen komma att öka ytterligare.

Läs mer: Bolånetagare vänder – nästan alla väljer rörlig ränta

Inte bara Samsung

Det är inte bara Samsungs produkter som kan bli dyrare framöver.

Även Apple höjer priserna på olika varianter av iPads och MacBooks i USA med mellan hundra och trehundra dollar, uppger CNBC.

Det beskrivs som företagets första formella steg för att vältra över de högre minnes- och lagringskostnaderna på konsumenterna.

Apple framhåller att “vi vet att detta inte är några välkomna nyheter, och vi arbetar outtröttligt för att hitta lösningar”.

“Aldrig sett något liknande”

I en kommentar meddelar techjättens team att de aldrig har sett något liknande.

– Konsumentelektronikbranschen står inför en utmaning utan motstycke, menas det.

– Den snabba expansionen av AI-datacenter har skapat en extraordinär våg av efterfrågan på minne och lagring. Vi har aldrig tidigare sett ett komponentpris stiga så mycket, så snabbt.

Läs mer: Volkswagen ökar över 50 procent

Foto: G. Philips

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Grip världsledaren – order från Turkiet

2026 07 15

Turkiet har bestämt sig för att efterlysa en av världens mest omtalade premiärministrar.

Ordern kommer direkt från en turkisk domstol och vänder sig till Interpol, världens största internationella polisorganisation med 196 medlemsländer.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas, lyder beslutet enligt turkiska oppositionsvänliga kanalen Halk TV.

Bakgrunden till ordern är anklagelser om att Israel hindrat Freedom Flotilla, en serie internationella aktivist- och hjälpfartygskonvojer som försökt segla till Gaza för att bryta Israels sjöblockad och leverera humanitärt stöd. 

– Domstolen beslutade att utfärda kod röd till Interpol gällande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är bland de åtalade i fallet, rapporterar Halk TV.

35 åtalade

Förutom Netanyahu omfattas ytterligare 34 högt uppsatta israeliska tjänstemän i det åtal som chefsåklagarmyndigheten i Istanbul vill väcka.

Det yrkas om livstids fängelse för samtliga åtalade. Brotten som personerna misstänks för är följande:

  • Brott mot mänskligheten
  • Folkmord
  • Olagligt frihetsberövande
  • Grym behandling
  • Avsiktlig tillfogande av kroppsskada
  • Rån och fordonskapning

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Beklagade sig till Trump

Relationen mellan Israel och Turkiet är sedan tidigare mycket spänd. Så sent som för några dagar sedan ska Netanyahu i telefonsamtal med USA:s president Donald Trump ha beklagat sig över den turkiska ledaren Recep Tayyip Erdogan.

– Under mötet betonade Netanyahu “allvaret” i president Erdogans och andra tjänstemäns uttalanden angående staten Israels existens, uppger Halk TV.

Sedan tidigare har Inernationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot Benjamin Netanyahu, som bland annat anklagas för krigsbrott i kriget mot Hamas i Gaza.

I höstas överklagade Israel ordern, men fick avslag.

LÄS MER: Ryska trupper strandsatta – tvingas fly

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen