JUST NU: Händelse på skola – barn har förts till sjukhus

2023 04 20

Två barn har förts till sjukhus i Luleå.

Under torsdagseftermiddagen inträffade en händelse på en låg-och mellanstadieskola i Luleå.

Två barn fördes till sjukhus, det ena barnet bedöms vara allvarligt skadat och har tagits till en vårdavdelning.

Polisen och kommunen är mycket återhållsamma med information angående händelsen.

– Vi var på plats vid en skola i Luleå, men det var inget polisiärt utan ett sjukdomsfall, säger polisens presstalesperson Maria Linné till SVT.

Håller krismöte

På kvällen kommer Luleå kommun hålla ett krismöte om situationen.

Dock vill de inte informera vidare om vad det är för slags händelse som inträffat.

– Ett av barnen är allvarligt skadat, mer kan vi inte säga just nu, säger en anställd vid kommunen till Aftonbladet.

Aktiverat krisgrupp

Barnen ska ha förts till Sunderby sjukhus där det ena barnet fått lämna sjukhuset efter lindriga skador.

Ett meddelande har utfärdats till föräldrar om att elevhälsan kommer stärkas på den berörda skolan.

– Denna händelse har inneburit att vi har aktiverat en krisgrupp. Alla barn reagerar olika och kan te sig på olika sätt. Därför har vi uppmanat vårdnadshavare att lyssna in sina barn. Från skolans sida förstärker vi elevhälsan med olika kompetenser på plats, framhåller grundskolechef Louice Stridsman till SVT.

Dödsfall har skett

En flicka hittades död på en skola i Luleå förra veckan.

Flickans dödsorsak är ännu inte fastslagen, men hennes föräldrar menar att hon boffat torrschampo i samband med att ha hittats på skoltoaletten.

Är lättillgängligt

Tidigare har bland annat Sveriges Radio rapporterat om att unga i Luleå missbrukar torrschampo genom att boffa, eller andas in, drivgasen i sprejflaskorna.

Olika typer av sprejprodukter är lättillgängliga för ungdomar i vanliga butiker.

– Det kan vara direkt dödligt i stunden man gör det, man kan få hjärtrubbningar, hjärtrusningar och hjärtstillestånd, säger Johanna Grass som är läkare på giftinformationscentralen.

Foto: Polisen Linköping FB

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen