Han vill göra USA stort igen

2022 11 16

Natten till i dag kom så beskedet under stort pompa och ståt: Donald Trump ställer upp i valet 2024.

Så kom då äntligen beskedet från expresidenten i USA inför valet 2024:

– Jag ställer upp för jag tror att världen ännu inte har sett vad det här underbara landet kan åstadkomma, framhöll han vid en presskonferens vid residenset Mar-a-Lago, nu på morgonen svensk tid.

Händelserik tid i USA

Det händer mycket i USA nu. Dels har mellanårsvalet knappt avslutats, dels har det spekulerats i om den omdiskuterade republikanen Trump ska kandidera till posten nästa gång.

Som vanligt när det gäller Trump är han en ryktenas man. Ena stunden har allt verkat vara klart med hans kandidatur, nästa har det kommit indikationer att han inte ska ställa upp.

När han presenterar sin kandidatur gör han det på amerikanskt manér. Ett dussintals amerikanska flaggor flankerade expresidenten när han i en förgylld balsal delgav inte bara USA utan hela världen att han minsann ställer upp, skriver sajten The Hill.

Skrädde inte orden

Och han skrädde inte orden. Vid presskonferensen var han inte återhållsam i sitt framtidsbudskap.

– USA:s comeback börjar nu.

Och att han ska …:

– … rädda USA:s ekonomi efter Bidens misslyckanden.

Han sträckte sig så långt att han hävdade att kriget i Ukraina aldrig skulle ha inträffat om han och hans republikanska styre hade suttit kvar vid makten 2020.

– Under vårt ledarskap var vi en stor och härlig nation – ord som du inte har hört på ganska länge, framhöll han självsäkert, enligt flera medier.

För, tillade han:

– Nu är vi en nation på tillbakagång. Vi är en sviktande nation. För miljontals amerikaner har de senaste två åren under Joe Biden varit en tid av smärta, svårigheter och förtvivlan.

Han avslutade anförandet med sitt slagord att han vill göra Amerika stort igen.

Fullt sjå för Biden

Biden å sin sida hade fullt upp. Dels med att kommentera den rysktillverkade robot som slog ner i Polen på tisdagen och där dödade två personer. Presidenten menade att den sannolikt inte avfyrades från Ryssland, tillstod nyhetsbyrån AFP

Dels att kommentera Trumps information att han ställer upp som republikansk kandidat.

På sociala medier-plattformen Twitter yttrade han i en tweet, illustrerad med en video över svidande kritik mot Trump:

– Donald Trump svek USA.

Foto: Arkiv

Text: Redaktionen


22 okt 2026

Pinkod till bankkort ska försvinna – det här ersätter

2026 10 22

Tiderna med att knappa in en kod på fyra siffror när du betalar med ditt bankkort är på väg att ta slut.

Redan idag har metoden börjat fasas ut i och med att “blipptekniken” tagit över allt mer när det gäller mindre köp i butik. Nu kan koden dock snart vara ett minne blott även vid större köp.

Ny teknik är nämligen på väg att etablera sig i västvärlden, rapporterar franska Presse-Citron. Det är det så kallade biometriska bankkortet som introduceras, som innebär att kunden istället placerar sitt finger på en inbyggd sensor i kortet.

Den franska industrijätten Thales håller just nu på att utveckla tekniken.

– Det finns inte längre något behov av att ange din hemliga kod eftersom kortet omedelbart känner igen ditt finger, säger Frédéric Martinez, produktmarknadschef på Thales, till tekniksajten.

En tidsfråga

I Frankrike har nu flera stora banker börjat fasa ut pinkoderna och ersätta dem med den nya tekniken. Sannolikt är det bara en tidsfråga innan fler länder hänger på.

Fördelen anses vara säkerheten. Ett fingeravtryck är unikt, medan en kriminell med förhållandevis enkla medel skulle kunna lägga beslag på bankkoden.

Den franska tidningen menar dock att kunderna hittills är relativt splittrade. En del beskrivs som entusiastiska, andra ser inte någon anledning att förändra det nuvarande systemet.

– Men förändringen har definitivt börjat, skriver tekniksajten.

Andra läser: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Inopererade chip

Biometriska lösningar för betalningar är i sig inget nytt, men blir allt mer kreativa. Idag har tusentals svenskar ett inopererat chip i handen som på sikt kan ersätta kreditkort, passerkort och biljetter, rapporterade SVT i fjol.

Och redan 2019 införde Mastercard till exempel att du skulle kunna betala med hjälp av fingeravtryck eller ansiktsigenkännig. Men hittills har det handlat om köp på nätet.

– Biometri matchar konsumentens förväntningar på ännu säkrare och smidigare betalningslösningar i sin allt mer digitala livsstil. Det gör köpet mycket enklare då konsumenten slipper komma ihåg lösenord utan istället använda sitt fingeravtryck eller en bild av sig själv för att autentisera köpet. Något som kommer såväl konsumenter, handlare och banker till nytta, sade Mastercards dåvarande regionchef för Norden och Baltikum vid tillfället.

Andra läser: Biljätte kollapsar

Foto: Axfood resp Jonas Leupe

Text: Redaktionen


22 okt 2026

Jättelik ökning i ny mätning

2026 10 22

Förra veckan konstaterades att Moderaterna stod för en ökning på fyra procentenheter i Novus senaste mätning.

Nu får Ulf Kristersson (M) ytterligare skäl att jubla.

Hans förtroendesiffror stiger med hela sju procentenheter. Nu uppger 45 procent av respondenterna att de har mycket eller ganska stort förtroende för M-ledaren i Verians senaste mätning.

Sådana siffror har Kristersson aldrig varit uppe på tidigare, rapporterar SVT.

– Det är hans bästa notering någonsin, säger kanalens inrikespolitiska kommentator Elisabeth Marmorstein i Morgonstudion.

Stort ras för Dadgostar

Dystrare läsning är det dock för Vänsterpartiets Nooshi Dadgostar. Hon faller med åtta procentenheter. Ett ras som innebär en bottennoering på 11 procent – värsta på sex år.

– Så här lågt förtroende har hon inte haft sedan hon valdes 2020, säger Elisabeth Marmorstein.

Även det beskedet går i linje med Novus mätning från förra veckan, då Vänsterpartiet föll 1,2 procentenheter till den nya opinionssiffran på 7,2 procent.

Kräver omröstning

Under veckan ska Elisabeth Thand Ringqvist (C), som innehar sonderingsuppdraget, träffa alla partiledare. Bland annat just Ulf Kristersson. Tidigare i veckan sade statsministern att sonderingsuppdraget måste avslutas med en statsministeromröstning.

Blir det ingen ny regering är han själv öppen att ta nästa sonderingsuppdrag.

Men då måste någonting i de parlamentariska förutsättningarna ha förändrats.

– Det är ingen mening så länge det är uppenbart att det finns en majoritet som vill att Socialdemokraterna ska leda nästa regering, säger Kristersson till Expressen.

Hela mätningen

Här är Verians nya förtroendemätning uppdaterad 22 oktober.

🔵Ulf Kristersson (M)                        45           +7
🔵Ebba Busch (KD)                             41            -1
🔴Magdalena Andersson (S)          40           +3
🔵Jimmie Åkesson (SD)                     33           +2
🟢Amanda Lind (MP)                          24           +3 
🔵Simona Mohamsson (L)                20           +1
🟢Elisabeth Thand Ringqvist (C)  18          +/-0       
🟢Daniel Helldén (MP)                      13           +1
🔴Nooshi Dadgostar (V)                   11           -8
 
Källa: SVT/Verian.
 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet, Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen