Han tar över Ryssland – ryska källor övertygade

2024 05 29

Rysslands diktator Vladimir Putin har utsett sin ersättare.

Det är den ryska makteliten övertygad om, rapporterar Reuters med hänvisning till den före detta Kreml-rådgivaren Sergej Markov.

Enligt Markov förmodas Putins före detta livvakt Aleksej Dyumin ta över makten när Putin väljer att kliva av.

Under onsdagen utsågs Aleksej Dyumin  av Putin till generalsekreterare för det rådgivande ryska statliga rådet. Utnämningen ses som ett tecken på att Dyumin blir Rysslands nästa ledare.

– Det stormar inom Rysslands elit efter utnämningen av Dyumin, framhåller Sergej Markov enligt Reuters.

Detta ses som en bekräftelse på att Dyumin är Rysslands framtida president. Han är Putins val, vilket det länge har ryktats om, fortsätter Markov. 

Väntas behålla makten

Vladimir Putin förväntas regera vidare i Ryssland under flera år. Det har dock rapporterats flitigt om att diktatorn kommer handplocka en kandidat och förbereda honom inför att en dag ta över makten.

Utnämningen av Aleksej Dyumin ses därför som ett naturligt steg i Putins strategi.

Amerikanska sanktioner

Aleksej Dyumin är ett okänt namn för många i västvärlden, men han är välkänd inom politiska och militära kretsar i Ryssland.

Under Putins första och andra mandatperiod arbetade Dyumin som diktatorns livvakt.

Efter åren som livvakt klättrade han uppåt på karriärstegen. När Ryssland annekterade Krym från Ukraina 2014 var Dyumin biträdande chef för Rysslands militära underrättelsetjänst GRU.

Han tjänstgjorde senare som biträdande försvarsminister och sedan som guvernör i Tula, en region som har en betydande roll för den ryska militärindustrin.

År 2018 riktade USA:s finansdepartement sanktioner mot Dyumin, eftersom han fört befäl över ryska specialstyrkor som spelade en avgörande roll i annekteringen av Krym.

Dyumin förekommer också på en brittisk sanktionslista med anledning av att han lanserat en ”drönarskola” där ryssar utbildas i drönarkrigsföring som används i Ukraina.

– Det finns rimliga skäl att misstänka att Dyumin varit inblandad och fortsätter att vara inblandad i att destabilisera Ukraina och undergräva eller hota Ukrainas territoriella integritet, suveränitet och självständighet, står det i det brittiska beslutet.

Foto: N. Vorobyev

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen