1 maj

Hamburgerkedja expanderar – tar över Burger Kings lokaler

2024 10 23

Hamburgerkedjan Max fortsätter att expandera i Sverige.

På onsdagen meddelar Max att restaurang nummer 156 slår upp portarna i Ödeshög.

Den nya restaurangen öppnar i en lokal som tidigare tillhört den amerikanska snabbmatsjätten Burger King.

Det är den elfte byggnaden som Max tar över från Burger King.

– Vi är stolta över att ha tagit över ytterligare en Burger King, den elfte i ordningen sedan 2018. Vi fortsätter vår expansion och hittills under 2024 har vi nu öppnat nio nya restauranger; sex i Sverige, två i Polen och en i Norge, säger Christoffer Bergfors, vice vd på Max Burgers.

– Max planer för framtiden är höga och vi siktar på att öppna ännu fler nya restauranger, med Köpenhamn som nästa mål i november och många fler planerade för 2025, fortsätter Bergfors.

Släpper udda hamburgare

Samtidigt som Max slår upp nya restauranger meddelar kedjan att man lanserar en udda form av hamburgare.

I slutet av förra veckan lanserade Max en hemlig burgare, utan namn, bild eller ingredienslista.

Burgaren kan beställas på Max Kungsgatan i Stockholm. Kunder som vill ta del av produkten måste uppge en hemlig kod i kassan, som man får genom att ringa 0762 57 77 81.

– Att släppa en burgare utan namn eller bild kan låta kaxigt men vi vill alltid hitta nya sätt att erbjuda våra gäster spännande smakupplevelser på. Med inspiration från hela världen, inte minst från Sverige, har vi tagit fram en riktig vinnarburgare, säger Jonas Mårtensson, chefskock på Max Burgers.

– Våra gäster vet att vår mat alltid håller hög kvalitet och därför vågar vi utmana dem lite och göra något utöver det vanliga, där gästerna får vara med och gissa vad burgaren består av.

Kris i branschen

Max expanderar under en svår tid för restaurangbranschen.

Flera kedjor tampas med höjda kostnader för råvaror och övriga driftskostnader. Samtidigt slår stigande räntor och konsumenternas minskade köpkraft hårt mot många aktörer.

För några dagar sedan meddelade hamburgerkedjan Brödernas att man ansöker om rekonstruktion.

– Brödernas, inklusive Brödernas Group AB (publ), har idag ansökt om företagsrekonstruktion. Syftet med rekonstruktionen är att säkra koncernens långsiktiga finansiella stabilitet och hantera de ekonomiska utmaningar som har uppstått till följd av bland annat pandemi, inflation, stigande räntor och hyreshöjningar, framhöll kedjan i ett uttalande.

Foto: J-C Attipoe

Text: Redaktionen


14 maj 26

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 06 16

En rad kommuner har gått ut med liknande varningar på sistone.

Liknande typer av bedrägeriförsök pågår just nu i flera kommuner.

I bland annat Göteborg, Gagnef, Surahammar och Huddinge försöker bedragare lura intet ont anande människor.

Därför har kommunerna gått ut med varningar – och det gäller att se upp för såväl telefonsamtal som dörrknackningar.

Liknande varningar

Gemensamt för kommunernas varningar är att de handlar om bedragare som erbjuder sig att genomföra någon typ av tjänst i hemmet.

Det kan handla om spolning och undersökning av avloppsrör, tjänster från hemtjänsten eller återvinning.

– De utger sig för att agera på uppdrag av Kretslopp och vatten, varnar Göteborgs stad.

– De kontaktar villaägare via telefon och erbjuder spolning och undersökning av avloppsrören. Allt detta är felaktigt. 

Lägg på direkt

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

Kretslopp och vatten anlitar inte enligt Göteborgs stad företag som ringer upp privatpersoner för att sälja sådana tjänster. 

– Om vi behöver utföra arbeten i ett område informerar vi alltid berörda kunder genom andra kanaler såsom Kivra och brev. Våra medarbetare legitimerar sig alltid vid besök. 

Läs mer: Galen rusning till apotek – “Folk har rest med flygplan”

Utger sig komma från hemtjänsten

Surahammars kommun har fått information om att personer som utger sig för att vara från hemtjänsten har knackat på hos äldre personer i kommunen. 

De riktar tre tydliga uppmaningar till folk som känner sig osäkra:

- Be personen visa sin legitimation

- Kontakta en anhörig eller granne

- Ring hemtjänsten eller kommunen för att kontrollera uppgifterna

Se upp

Även Huddinge kommun har gått ut med en varning.

Där handlar det om bedragare som utger sig att komma från SRV återvinning.

– De påstår att de hittat felsorterat avfall på återvinningscentralen, med personuppgifter på. Aktören kräver därmed fullbetalning för en påstådd straffavgift. 

Läs mer: Ryskt bombplan har kraschat

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


15 jun 26

Oväntad succévara säljer slut på Biltema

2026 06 15

En Biltema-produkt har rusat i försäljning.

En oväntad vara på Biltema har blivit en viral succé på sociala medier.

Nu skyndar kunder till butikerna för att få tag på den innan den tar slut.

Stor efterfrågan på produkt

En tvättkorg i bambu från lågprisjätten har på senaste tiden blivit otroligt populär online.

Tvättkorgen har blivit en viral snackis på TikTok, där flera svenska profiler har visat upp produkten i sina videor.

Videor om produkten har fått hundratusentals visningar på nätet.

Den plötsliga uppmärksamheten har gjort att många kunder nu söker sig till Biltemas varuhus för att köpa samma produkt.

LÄS MER: Nya regler införs på flyg – gratis för alla passagerare

Säljer som smör

Tvättkorgen rymmer 72 liter och har blivit uppskattad både för sin design och sin funktion.

Men det är inte bara utseendet som lockar.

Priset på endast 159 kronor, är något som fått många kunder att reagera.

Kombinationen av både pris och utseende tycks vara förklaringen till den stora efterfrågan.

– Tipsar om en sjukt snygg och prisvärd tvättkorg från Biltema för endast 159 kr! Perfekt inredningstips för hemmet, skriver en användare som lagt up pen video på tvättkorgen.

– Älskar du dem lika mycket som mig? Av mig får den fem av fem solar, skriver en annan.

Intresset har blivit så stort att den populära varan riskerar att sälja slut i flera butiker.

Den som vill lägga vantarna på tvättkorgen kan därför behöva agera snabbt.

I flera varuhus runt om i landet finns det mindre än fem kvar i lager.

Biltema i Sverige

I Sverige har Biltema 65 varuhus.

Biltema startade i Sverige år 1963, i en källarlokal i Linköping, under namnet "BIL-TEMA". 

Verksamheten bestod på den här tiden av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör.

Sveriges första riktigt stora varuhus öppnade sedan portarna 1976 i Linköping, och var Biltemas allra första varuhus av det större slaget i Norden. 

Biltema Sveriges huvudkontor ligger i samma byggnad som varuhuset i Partille, Göteborg.

LÄS MER: Nio av tio säger nej till att slopa omstritt avdrag

Foto: Biltema

Text: Redaktionen