Hamas uppmanar världens muslimer

2023 10 12

Israel genomför en “storskalig attack” mot Hamasmål i Gaza.

Det meddelar de israeliska försvarsstyrkorna idag, torsdag, enligt CNN.

Totalt uppges 1 203 palestinier ha dödats och 5 763 skadats sedan Israel slog tillbaka mot terrororganisationen Hamas chockattack i lördags – den dödligaste i Israels historia.

Kapat el och vatten

Israel har också kapat all elektricitet, vatten och bränsle till Gaza och kommer inte att häva blockaderna förrän Hamas har släppt de israeler som tagits som gisslan i samband med helgens attacker.

Totalt tros mer än 100 personer vara tillfångatagna av den palestinska terrorsekten.

– Ingen elektrisk strömbrytare kommer att slås på, ingen vattenpost kommer att öppnas och ingen bränslebil kommer in förrän de bortförda israelerna har återvänt hem, framhåller ministern Israel Katz på X, tidigare Twitter.

– Mänsklighet mot mänsklighet. Och ingen kommer att predika moral för oss, tillägger han.

Uppmanar världens muslimer

Samtidigt går nu Hamas ut och vänder sig direkt till den muslimska världens befolkning.

I en video uppmanar den förre Hamas-ledaren Khaled Meshaal samtliga muslimer att ta sig ut på gatorna och demonstrera för att stötta Palestina, rapporterar Reuters.

Han uppmanar också grannländernas befolkning att ansluta sig till kriget mot Israel.

– Ge er ut på torgen och gatorna i den arabiska och muslimska världen på fredag, säger Meshaal, som numera leder Hamas diasporakontor.

"Sanningens ögonblick"

Khaled Meshaal pekade särskilt ut regeringarna och folket i Jordanien, Syrien, Libanon och Egypten att stötta Palestina.

Han menar att det är ländernas “plikt”.

– Detta är sanningens ögonblick och gränserna är nära er, ni vet alla ert ansvar, säger Meshaal enligt Reuters.

Överlevde mordförsök

Den förre Hamasledaren anslöt som chef över organisationen 1992.

Fem år senare överlevde han ett mordförsök när Mossad-agenter från Israel förgiftade honom i Jordanien.

Han lämnade sin position som ledare 2012 och är numera hemmahörande i Qatar.

Arkivfoto: J. Amaya

Text: Redaktionen


Pensionärer missar viktigt bidrag – kan få flera tusen mer i månaden

2026 01 17

Svenska pensionärer riskerar att gå miste om tusentals kronor i tillägg.

Många svenska pensionärer som har rätt till tillägg missar det helt – trots enkla möjligheter att söka.

Det är ett stöd som kan ge flera tusen kronor mer i månaden, rapporterar Senioren.

Stort bidrag står outnyttjat

Bostadstillägget ska stödja pensionärer med stram ekonomi.

– Bostadstillägg är ett skattefritt tillägg för dig som har låg pension. Du kan få upp till 7 290 kronor per månad, beroende på din ekonomi, bostadskostnad, dina tillgångar och din familjesituation, meddelar Pensionsmyndigheten.

Det högsta beloppet som ensamstående kan få är upp till 7 290 kronor per månad, medan makar eller sambor kan få upp till 3 645 kronor.

LÄS MER: Moskva hånar hela Europa

Missar bidraget

Men många pensionärer tror felaktigt att de inte är berättigade till stödet och väljer därför att inte ansöka.

Enligt Pensionsmyndigheten bedömdes omkring 123 000 personer som hade rätt till bostadstillägg 2020 – ändå inte sökte det.

– Ett beslut om bostadstillägg gäller oftast tills vidare, men om din ekonomiska situation förändras ska bostadstillägget räknas om, uppger myndigheten.

Krav för tillägg

För att kunna ansöka om bostadstillägg finns några grundläggande krav – du måste bo i Sverige, ta ut hela din allmänna pension och vara minst 67 år.

I vissa situationer kan även den som får änkepension eller utländsk pension ha rätt till bostadstillägg.

Storleken på tillägget beror på din ekonomiska situation, inklusive inkomster, bostadskostnad och tillgångar.

– Det är viktigt att anmäla ändringar så fort som möjligt för att inte gå miste om bostadstillägg. Du kan även bli återbetalningsskyldig om du inte anmäler rätt uppgifter, meddelar Pensionsmyndigheten.

Att ta reda på om man är berättigad är enkelt:

  1. Gör en preliminär beräkning på Pensionsmyndighetens hemsida för att se om det är värt att ansöka.
  2. Fyll i ansökan digitalt med BankID om du har det, eller via blankett om du behöver hjälp.

LÄS MER: Riksbanken övertygade om 2026: Efterlängtat besked för hushållen

Foto: E Ann

Text: Redaktionen


“Dummaste jag någonsin hört” – bakslag för Trump

2026 01 17

Donald Trump ser inte ut att ha något större stöd i Grönlandsfrågan.

Den amerikanske presidenten fortsätter att hota Grönland.

Donald Trump vill se att den danska ön blir amerikansk mark inom en snar framtid – med hänvisning till att den behövs för nationell säkerhet.

Men världsledare, grönlänningar och danskar protesterar – och det gör även kongressledamöter från Trumps eget parti.

En går till och med så långt som att beskriva att det är det “dummaste han någonsin hört”.

Skulle gå samman

Senator Thom Tillis förutspår att ledamöter från båda sidor skulle gå samman och kräva kongressens godkännande om det blev tydligt att Trump förberedde en omedelbar militär insats, rapporterar Politico.

– Om det förekom någon form av handling som såg ut att ha som mål att faktiskt landstiga på Grönland och genomföra ett olagligt övertagande … så skulle det finnas tillräckligt många här för att rösta igenom en “war powers resolution” och stå emot ett veto, säger han.

“Dummaste jag någonsin hört”

Representanthusetledamoten Don Bacon  går ännu längre och förutspår att det skulle leda till riksrätt, samtidigt som han kallar Trumps besatthet av Grönland för “det dummaste jag någonsin hört”.

Senatorn Lisa Murkowski är på samma sida.

– Grönland måste ses som vår allierade, inte som en tillgång, och jag tror att det är det budskapet du hör från den här delegationen, säger hon.

Läs mer: Trump hotar omvärlden – ”Gör det om de inte håller med”

75 procent säger nej

Tre fjärdedelar av amerikanerna säger att de motsätter sig att USA försöker ta kontroll över Grönland, enligt en ny opinionsundersökning från CNN utförd av SSRS. 

Undersökningen visar att endast 25 procent av amerikanerna gynnar ett amerikanskt försök att ta kontroll över det danska territoriet.

Fler republikaner

50 procent av republikanerna och republikanskt lutande oberoende väljare säger att de stöder det, medan 50 procent är emot. 

Demokrater och demokratiskt lutande oberoende väljare är djupt emot förslaget, med 94 procent motståndare totalt, varav 80 procent svarar att de är starkt emot det.

Läs mer: UPPGIFTER: EU gör sig redo – ska tvinga bort Trump från Grönland

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen