JUST NU: Håller pressträff – nytt Natobesked

2023 02 07

Sveriges och Finlands respektive regeringar gav nya besked om ländernas gemensamma ansökan till Nato.

Beskedet gäller i synnerhet det som ska komma från Ungern, som fortfarande inte formellt sagt ja till de två ansökningarna.

Nu närmar sig diskussionerna ett slut.

– Från Ungern har vi fått besked att de i slutet av februari kommer ratificera den finska och svenska ansökan, säger nu Finlands utrikesminister Pekka Haavisto på pressträffen enligt Expressen.

Kan gå före Sverige

Under gårdagen kom återigen nya uppgifter om att Finland står redo att gå med i Nato utan Sverige.

Men från svenskt håll förväntar man sig fortsatt en gemensam resa.

– Vi ansökte tillsammans, säger utrikesminister Tobias Billström (M).

Han vill inte kommentera hur relationerna mellan länderna påverka som Finland ansluter före Sverige.

Finland: "Omöjligt att svara på"

När Pekka Haavisto tillfrågas om samma scenario vill inte han heller ge något definitivt besked.

– Det är nästan omöjligt att svara på frågan om om Finland är redo att gå vidare utan Sverige. Det blir spekulativt. Vårt mål är att både Finland och Sverige ska gå med samtidigt. Processen ligger i Turkiet och Ungerns händer, säger Haavisto. 

"Ny era"

När de två ministrarna samlas under dagen kommer mycket av samtalens fokus att handla om temat “Finland och Sverige och det europeiska samarbetet i en ny era”.

– Jag ser fram emot att för första gången delta i högnivådialogen Hanalys, som blivit ett återkommande tillfälle för Sveriges och Finlands utrikesministrar att tillsammans delta i ett utrikespolitiskt debattforum, säger Tobias Billström i ett pressmeddelande.

Fördjupat samarbete

Han tillägger:

– Det understryker också det nära utrikespolitiska samarbetet mellan Sverige och Finland, som ytterligare fördjupats sedan Rysslands invasion av Ukraina och de svenska och finska ansökningarna om medlemskap i Nato, säger utrikesminister Tobias Billström i ett pressmeddelande.

Nya uppgifter igår

Utrikesministrarna träffas en dag efter att den finska tidningen Iltalehti rapporterat att Finland är beredda att gå med i Nato utan Sverige.

Enligt uppgifter till tidningen nådde Finland en överenskommelse med Turkiet innan jul.

– Turkarna har inga problem med Finlands medlemskap i Nato, säger en finsk utrikes- och säkerhetspolitisk källa för Iltalehti.

Enligt källan är Turkiet mycket nöjda med samarbetet med Finland.

Det handlar bland annat om följande:

- Finska säkerhetspolisen har samarbetat med den turkiska underrättelsetjänsten i kampen mot terrorism

- Finland och Turkiet har båda starka militära markstyrkor och Finland har öppnat för ett samarbete mellan länderna

- Finland har beviljat exporttillstånd för vapen till Turkiet

Text: Redaktionen


18 aug 26

”Lägg undan pengar” – stor ökning väntar hushållen

2026 08 18

Svenska hushåll uppmanas att lägga undan pengar inför hösten och vintern.

Uppmaningen kommer från Patrik Södersten, elprisexpert på Fortum.

Han flaggar för att de höga elpriserna väntas bestå under en längre tid.

Svenska hushåll kan därför räkna med betydligt högre priser under hösten och vintern jämfört med samma period i fjol.

Södersten framhåller att det därför kan vara klokt att upprätta en särskild budget för att tackla prisökningarna.

– Vi har haft torrt väder hela året vilket påverkat nivåerna i vattenmagasinen negativt under lång tid och sommarens väderlek har tyvärr inte förbättrat förutsättningarna. Det kan vara klokt att kika på förra vinterns elräkningar och lägga undan motsvarande summa för att vara förberedd, säger han.

”En krona per kilowattimme”

Energikrisen som uppstått till följd av Irankriget spär på osäkerheten på elmarknaden.

Stängningen av Hormuzsundet, i kombination med låga nivåer i gaslagren och sommarens värmeböljor i Europa, riskerar att leda till fortsatt höga elpriser den närmaste tiden, uppger Södersten.

Han hänvisar till att genomsnittspriset i elområde SE3 ligger på 77 öre per kilowattimme under årets första sju månader. Det markerar en ökning med 64 procent jämfört med fjolåret, då genomsnittspriset landade på 47 öre/kWh.

– Backspegeln är ett sätt att bedöma läget, men man kan också kika på hur marknaden och elbörserna förutspår utvecklingen och där görs bedömningen att elpriset kan landa på runt en krona per kilowattimme i vinter, säger Fortums elprisexpert, 

LÄS MER: Stor rusning på villamarknaden

Lås priset tillfälligt

Inför vintern kan det även vara klokt att kika på ett fast elavtal.

Att tillfälligt låsa priset under en period, exempelvis över vintermånaderna, kan vara en smart lösning för om man är känslig för prissvängningar, konstaterar Södersten.

– Vi ser ett något högre intresse för olika varianter av prislåsningar hos våra kunder just nu, säger han.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i

Foto: V. Solar

Text: Redaktionen


18 aug 26

Larm om Visa och Mastercard

2026 08 18

Det kommer nu larm om svenska bankkort, inklusive de två stora märkena Visa och Mastercard.

Varningen utfärdas av cybersäkerhetsföretaget NordVPN.

Enligt företaget ligger flera svenska bankkort ute till försäljning på dark web, en dold och krypterad del av internet där användare kan vara anonyma.

De stulna betalkorten reas i princip ut.

– På dark web säljs stulna betalkort för ett medianpris på omkring 11 dollar – mindre än vad en kaffe och en kanelbulle kan kosta på stan, rapporterar NordVPN.

Dessutom kan användare på dark web komma över kapade id-handlingar för några extra hundralappar.

– Ett svenskt ID-kort eller körkort kostar cirka 34–35 dollar. En så kallad ”fullz”, alltså en komplett uppsättning personuppgifter kopplade till en individ, kostar runt 90 dollar, framhåller företaget.

”Lätt att stjäla”

Kartläggningen visar även att svenska Office 365-konton säljs för omkring 27,50 dollar, vilket motsvarar cirka 260 kronor. Inloggningsuppgifter till streamingtjänster som Netflix säljs för mindre än 50 kronor och konton på sociala medier värderas till omkring 115 kronor.

– Många föreställer sig att datastöld är en dramatisk och riktad attack. I verkligheten är det ofta betydligt mer vardagligt: lösenordet till din e-post, ditt Netflix-konto eller sparade kortuppgifter, säger Marijus Briedis, CTO på NordVPN.

– Den information du knappt tänker på är precis den som är vanligast och billigast på dark web, just eftersom den är lätt att stjäla

LÄS OCKSÅ: Stor rusning på villamarknaden

Så skyddar du dig

Den som vill skydda sina personuppgifter behöver inte göra några omfattande förändringar, enligt Marijus Briedis.

– Cybersäkerhet handlar i grunden om att ta kontroll över sina digitala vanor. Genom att använda starka och unika lösenord, aktivera multifaktorautentisering, använda VPN på offentliga nätverk och tänka efter kring vilken information man delar kan man minska risken betydligt, säger han och tillägger:

– Cyberkriminella söker ofta efter den enklaste vägen in, så små förändringar i vardagen kan göra stor skillnad.

ANDRA LÄSER: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Jarmoluk

Text: Redaktionen