Håkan Juholt rasar i tv – försvarar påsksillen

2025 04 12

Tidigare S-ledaren Håkan Juholt rasar mot en uppmaning om att inte köpa sill, och menar att människor skuldbeläggs.

Inför stora högtider kommer det ofta rapporter om hur det är ställt med sillen, som är en av de delikatesser som svenskar gärna äter på just högtider.

I år är inget undantag – i veckan gick Världsnaturfonden WWF ut och rödlistade bland annat norsk vårlekande sill, som ofta äts av svenskar.

Nu rasar Socialdemokraternas tidigare partiledare Håkan Juholt mot uppmaningen att inte köpa fisken.

”Försöker skuldbelägga oss”

Håkan Juholt, som var socialdemokratisk partiledare mellan mars 2011 och januari 2012 och idag är ambassadör i Sydafrika, reagerar med ilska mot WWF:s uppmaning.

Han menar att debatten om sillen är missvisande och att människor skuldbeläggs för att de köper sill, rapporterar TV4.

– Jag tycker att debatten är konstig när man försöker skuldbelägga oss som äter sill till påsken. När det är ett väldigt stort fiske som går till djurfoder, säger Håkan Juholt till kanalen.

”Förvandlas till foder”

Juholts kritik handlar bland annat om att utfiskningen inte främst beror på att människor äter för mycket sill. Istället handlar problemet i hög utsträckning om att sill görs till foder.

– Problemet med utfiskningen av sillen löses inte genom att vi inte äter senapssill till påsken, det är det stora överfisket som är problemet. Det syftar huvudsakligen till att förvandla dessa goda små sillar till foder till andra djur eller olja, säger Håkan Juholt till kanalen.

Juholt understryker dock att överfiskningen är ett problem som man måste ta på allvar, men han vänder sig alltså emot uppmaningar om att inte köpa sill.

”Se upp när du väljer sill”

Det var alltså tidigare i veckan som WWF meddelade att norsk vårlekande sill, tillsammans med makrill, flyttas till ”rött ljus (låt bli)” i WWF Fiskguiden.

Detta med anledning av flera år av överfiske, till följd av att de fiskande länderna inte kunde komma överens om hur kvoterna ska fördelas, enligt organisationen.

WWF uppmanar därför människor att ”se upp när du väljer sill i påsk”.

Enligt WWF Fiskguiden är sillen i vatten runt Island och nordvästra Atlanten utanför Kanada bra alternativ till den norska vårlekande sillen.

– Vi måste tänka på att fisk inte bara är mat, utan har en nyckelroll i haven. Under ytan hittar vi ett invecklat nätverk där varje art och livsmiljö har sin unika roll och funktion som tillsammans bevarar balansen, säger Inger Melander, havs- och fiskeexpert på WWF, i ett uttalande.

– Vi äger inte fiskarna i haven, men kan däremot nyttja dem. Men då måste vi göra det på ett ansvarsfullt, respektfullt och hållbart sätt, tillägger Inger Melander.

Foto: Volger, Wikimedia resp Fluff, Wikipedia

Text: Redaktionen


Lägg undan pengar – storbank varnar hushållen

2026 03 19

Riksbanken valde idag att lämna styrräntan oförändrad på 1,75 procent. 

Enligt myndigheten väntas räntan ligga kvar på samma nivå “under en tid framöver”.

Men.

Prognosen är mycket osäker på grund av kriget i Mellanöstern.

Och nu uppmanas hushållen att ta höjd för en högre boränta än den man ser framför sig just nu, förutsatt att läget inte lugnat ned sig innan sommaren, rapporterar Di.

Jag kan tänka mig att det skulle kunna bli ännu högre om man får en mer betydande inflationssmäll. Då pratar vi inte bara en höjning av styrräntan, utan två, tre kanske, säger SBAB:s chefsekonom Robert Boije till tidningen.

Kan bli över tre procent

Experten vill inte nämna siffror på var räntan skulle kunna landa. En boränta på över tre procent är dock inte omöjligt. Idag ligger snitträntan på mellan 2,59-2,65 procent hos de större bankerna.

– Fortsätter konflikten under stora delar av året sitter vi i en helt annan situation. Då ligger det i tangentens riktning att det skulle kunna bli aktuellt med räntehöjningar om vi får ett bredare inflationstryck, säger Robert Boije.

ANDRA LÄSER: Här är banken med dyrast avgift

Riksbanken: "Ha beredskap"

Enligt Riksbanken finns det i Sverige “i grunden goda förutsättningar för att den ekonomiska återhämtningen ska fortsätta”.

Samtidigt flaggar man för att läget kan förändras.

– Det är viktigt att ha beredskap för att den framtida utvecklingen kan bli annorlunda. Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, förklarar Riksbanken och tillägger:

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet.

ANDRA LÄSER: Larm om kyckling: matbutiker tvingas till nödåtgärd

Foto: M. Nilov

Text: Redaktionen


19 mars 2026

Ica vill se förbud – säljs i nästan alla matbutiker

2026 03 19

Ett tomatlarm har utfärdats i Sverige.

I nästan alla matbutiker går det att hitta de populära småtomaterna som passar lika bra i salladen som snacks framför tv:n.

Nu har 20 olika sorter inköpta från Coop, Hemköp, Ica, Lidl och Willys analyserats av konsumentsajten Råd & Rön.

Och då visar det sig att tolv av 17 importerade småtomater, framför allt från Nordafrika, innehåller rester av bekämpningsmedlet PFAS, som ofta beskrivs som “evighetskemikalien”.

Stora mängder hittades bland annat i Icas egna körsbärstomater. Detta trots att Ica vill se ett förbud mot PFAS och har anslutit sig till miljöorganisationens Chemsecs krav på ett sådant.

– Ica har alternativ i sortimentet där PFAS-baserade bekämpningsmedel inte är tillåtna. I ekologiska produkter får inga kemiska bekämpningsmedelsrester förekomma, framhåller Icas kvalitetschef Lisa Olsen i en kommentar till Råd & Rön.

Även Coop säger nej

Coop tillhör också de matjättar som skrivit under på krav om PFAS-förbud. Men även i deras butiker, under Coops eget varumärke, hittas snackstomater med PFAS-rester. Kedjan anser att det är bekymmersamt och någonting man kommer att följa upp med leverantören.

Lidl uppmärksammas också i granskningen. I deras spanskodlade Süss & aromatisch babyplommontomater upptäcks penthiopyrad. Ett PFAS-klassat ämne som sedan ett halvår inte längre får användas i EU.

– Vad gäller det specifika fyndet av penthiopyrad är vi medvetna om att substansens godkännande inom EU löpte ut den 31 oktober 2025. Lidl har genomfört egna analyser av dessa tomater under början av 2026, kommenterar Lids pressansvarige Ingrid Arinell till tidningen och tillägger att analyserna inte har visat att substansen förekommer.

ANDRA LÄSER: Larm om kyckling – matbutiker tvingas till nödåtgärd

"Extremt långlivade"

PFAS är ett samlingsnamn för en större ämnesgrupp på över 10 000 identifierade ämnen. De är syntetiskt framställda och en del av dem har negativa effekter på människor och djur, förklarar Naturvårdsverket.

– PFAS är extremt långlivade och troligen bryts vissa PFAS inte ned alls under naturliga förhållanden. Det innebär att så länge PFAS fortsätter att användas och spridas kommer människor och andra organismer troligtvis att utsättas för alltmer PFAS, skriver myndigheten.

"Ska stoppa spridningen"

I höstas meddelade regeringen att man satsade 1,8 miljarder kronor kommande tre år på att ren natur och giftfri miljö.

– Detta kommer att finansiera skötsel av värdefull natur, miljöövervakning och att stoppa övergödning och spridning av PFAS-gifter, sade klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) då.

Inget av de medel som Råd & Rön hittat översteg de gränsvärden som bestämts av EU.

LÄS OCKSÅ: Svenska matpriser överraskar – ”nu vänder det”

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen