Gym går i konkurs – “Har varit infekterat”

2024 06 23

Ett gym stänger dörrarna efter en intensiv konflikt med hyresvärden.

Konkursansökningarna fortsätter att ramla in i Sverige.

Allt från klädeskedjor till restauranger och pubar har fått slå igen dörrarna.

Men även enskilda aktörer har fått det tufft, bland annat det Göteborgsbaserade gymmet Hela Hälsan.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

“Har varit infekterat”

Hela Hälsan har bedrivit gymverksamhet sedan 2005 men tvingas nu till konkurs.

Detta efter en intensiv konflikt med hyresvärden.

– Det har varit infekterat mellan gymmet och hyresvärden under en lång tid, säger konkursförvaltaren Johan Sölveland till GP.

Stora belopp

Efter att ha förlorat den infekterade tvisten med hyresvärden ålades gymmet att betala två miljoner kronor i förfallna hyror och ytterligare drygt en halv miljon i rättegångskostnader.

De stora beloppen har gjort att Hela Hälsan nu ansöker om konkurs.

– Det är med stor sorg som vi tvingas efter år av rättsliga processer gällande bland annat driftskostnader ge upp kampen, framhåller gymmet i ett brev till de drygt 1 500 medlemmarna.

Ansökningarna ramlar in

På grund av det rådande ekonomiska läget fortsätter konkursansökningar att lämnas in i stor omfattning.

– I maj gick 938 företag i konkurs, en ökning med 14 procent jämfört med maj 2023. Det var också det högsta antalet konkurser i maj månad sedan 1996, framhåller myndigheten Tillväxtanalys om läget.

– Därmed fortsätter utvecklingen med fler konkurser än tidigare under 00- och 10-talet som började i maj 2023. Ökningen i maj 2024 var dock mindre än tidigare månader under året.

Sänkningar väntas

Riksbanken har som bekant redan sänkt räntan en gång, och många ser fram emot ytterligare sänkningar lite senare i år.

Centralbanken har ställt sig tveksam inför en till sänkning redan i sommar, men mot hösten väntas räntan fortsätta neråt utifrån förutsättningarna att inflationen fortsatt är under kontroll.

Såväl företag som hushåll ser fram emot ett mindre ansträngt ränteläge efter ett par tuffa ekonomiska år.

Foto: A. Maragos

Text: Redaktionen


1jan2026

Alla flyg stoppas – Moskva under attack

2026 01 02

Det nya året inleds med nya attacker i kriget mellan Ukraina och Ryssland.

Under torsdagskvällen kommer rapporter om att Ryssland tvingas stänga fyra flygplatser i och omkring huvudstaden Moskva.

– Flygningar från flygplatserna Sheremetyevo, Domodedovo, Vnukovo och Zhukovsky ställs in på grund av drönare riktade mot den ryska huvudstaden, uppger finska Iltalehti med hänvisning till ryska medier.

Hittills har det ryska luftförsvarssystemet lyckats skjuta ner tolv drönare i Moskva under kvällen, enligt uppgifter från stadens borgmästare Sergej Soyan.

I dagsläget är det oklart om attacken orsakat några skador.

Flera attacker under nyårsdagen

I en ukrainsk attack tidigare under dygnet dödades 24 personer i regionen Kherson.

Ytterligare minst 50 personer skadades i attacken.

– Den ryskutnämnde guvernören i Kherson, Vladimir Saldo, uppger att attacken genomfördes mot en byggnad som rymmer ett hotell och ett café. Nyårsfirande pågick i byggnaden, uppger tidningen med hänvisning till Reuters.

Uppgifterna har inte bekräftats av Ukraina.

Ryska attacker

Under nyårsdagen har ryska styrkor slagit till mot en järnvägsstation i regionen Sumy.

– Dessutom slog ockupanterna till mot logistikinfrastrukturen i Odessa med Shaheddrönare. Hotet om upprepade attacker kvarstår, vilket försvårar reparationsarbetet, uppger den ukrainske ministern Oleksii Kuleba, rapporterar Ukrainska Pravda.

LÄS OCKSÅ: Nyårssmäll i Ryssland – Video på explosioner sprids

Attacker mot Odessa

Under den senaste månaden har Ryssland återkommande riktat attacker mot Odessa i Ukraina.

Bakom strategin ligger målet att slå mot Ukrainas ekonomi och förbindelser med sina handelspartners genom hamnen i Odessa, uppger RBC-Ukraine.

Ukraina exporterar omkring 90 procent av sina jordbruksprodukter sjövägen.

– De vill definitivt skära av Odessa och andra städer när det gäller infrastruktur. De slår till och dödar både människor och ekonomin för att minska vår exportkapacitet genom den maritima korridoren, säger Volodymyr Zelenskyj, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: D. Ermolenko

Text: Redaktionen


1jan2026

”Första gången” – historiskt besked från Zelenskyj

2026 01 01

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ger ett historiskt besked inför helgen.

Under avslutningen av 2025 tog arbetet för ett fredsavtal mellan Ukraina och Ryssland ny fart.

Den ukrainske presidenten besökte USA och Donald Trump för att diskutera fram ett förslag inför förhandlingarna med Kreml.

Efter mötet har Volodymyr Zelenskyj avslöjat att ett avtalsförslag är nära.

– Ukrainas president Volodymyr Zelensky uppgav att ett fredsavtal för att avsluta kriget med Ryssland är 90 procent klart, i sitt nyårstal som till stor del fokuserade på motstånd mot Moskvas fullskaliga invasion, uppger BBC.

– Han uppgav att de återstående 10 procenten av avtalet om att avsluta nästan fyra års konflikt skulle "avgöra fredens öde, Ukrainas och Europas öde".

Historiskt besked från presidenten

Mitt i det fortsatta arbetet med fredsavtalet går nu den ukrainske presidenten ut med ett historiskt besked.

På lördag kommer nationella säkerhetsrådgivare från flera europeiska länder att mötas.

Fredsmötet äger, för första gången hittills, rum på ukrainsk mark.

– Det blir första gången ett möte hålls i Ukraina om fred, framhåller Volodymyr Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Europeiska representanter deltar, och vi förväntar oss det amerikanska teamet online,

Representanter från 15 olika länder, samt EU och Nato kommer att närvara på mötet.

LÄS OCKSÅ: Nyårssmäll i Ryssland – Video på explosioner sprids

Möte med Turkiet

I veckan har representanter från Ukraina varit i Turkiet för att träffa den turkiske utrikesministern Hakan Fidan.

Ett av ämnena för mötet var att samordna insatser för att Ukraina ska få tillbaka medborgare som tillfångatagits av Ryssland.

– Som alltid ägnades särskild uppmärksamhet åt humanitära frågor och arbetet att få hem vårt folk, säger den ukrainske tjänstemannen Rustem Umerov, rapporterar RBC-Ukraine.

– Vi diskuterade frigivningen av våra krigsfångar, samt återlämnandet av civila och barn som olagligt kidnappats av Ryssland. Vi fortsätter vårt systematiska arbete i våra befintliga samarbeten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen