GW förbryllad – ”Vet inte varför man gjort så här”

2025 09 21

Leif GW Persson är kritisk efter ambulansmordet igår.

Mordet på en kvinnlig ambulanssjukvårdare i Nordanstigs kommun på lördagen har väckt förskräckelse i hela Sverige.

Samtidigt menar kriminologen Leif GW Persson att mordet hade kunnat undvikas.

”Det som stöter en lite…”

Leif GW Persson är kritisk till hur ärendet hanterades.

Han menar att polisen borde ha följt med ambulanspersonalen när larmet kom, eftersom den misstänkte gärningsmannen var känd av både polisen och sjukvården sedan tidigare.

– Det som stöter en lite är att det fanns kunskap om den här personen och det var ju han själv, alltså gärningspersonen, som ville ha ambulanshjälp. Den kunskapen hade varit av värde för ambulanspersonalen – och om de hade åtföljts av polis, säger Leif GW Persson i TV4.

LÄS OCKSÅ: Svensk myndighet går emot EU - "anmärkningsvärt"

Attackerades under utryckning

Det var vid 11.38 på lördagen som polisen fick ett överfallslarm från en ambulans i Harmånger. En kvinnlig ambulanssjukvårdare hade attackerats med ett vasst föremål i samband med en utryckning, rapporterade SVT.

Kvinnan fördes till sjukhus, men hennes liv gick inte att rädda.

– Som arbetsgivare är vi djupt berörda av det som inträffat och våra tankar går till anhöriga, sade Susanna Björklund, biträdande hälso- och sjukvårdsdirektör i regionen, till kanalen.

Den misstänkte gärningspersonen är en man i 25-årsåldern som nu har anhållits på sannolika skäl misstänkt för mord.

Men även gripandet av den misstänkte gör Leif GW Persson förbryllad.

”Vet inte varför man gjort så här”

Det tog 3,5 timmar innan mannen kunde gripas, eftersom man valde att invänta nationella insatsstyrkan.

Risken för fortsatt våld gör att man bör gripa en sådan här person snarast möjligt, menar kriminologen, som säger att dröjsmålet gör honom fundersam.

– Jag vet inte varför man har gjort så här. En naturlig förklaring kan vara att de vet saker som inte jag vet, exempelvis att han haft tillgång till skjutvapen, säger Leif GW Persson till kanalen.

Men om så inte var fallet borde mannen ha gripits utan dröjsmål av lokala polisresurser, menar kriminologiprofessorn.

LÄS OCKSÅ: Kritikstorm mot Apple efter ny iPhonelansering

Foto: A. Olsson

Text: Redaktionen


JUST NU: Kustbevakningen har bordat fartyg

2025 10 23

På torsdagseftermiddagen kommer besked om att kustbevakningen har bordat ett utländskt fartyg.

Det bekräftar Carl-Oskar Bohlin (M), minister för civilt försvar.

Det rör sig enligt honom om ett Liberiaflaggat fartyg som har bordats utanför Göteborg efter att ha dumpat skräp i Östersjön.

Fartyg bordat

Uppgifterna kommer direkt från Carl-Oskar Bohlin på torsdagseftermiddagen.

– Jag har under eftermiddagen fått information om att Kustbevakningen på svenskt vatten har bordat ett Liberiaflaggat bulkfartyg utanför Göteborg, som enligt uppgift observerats dumpa skräp i Östersjön utanför Fårö, skriver han på X.

"På bar gärning"

Bohlin fortsätter.

– Det är ett tydligt exempel på hur Kustbevakningen bedriver ett aktivt sjöövervakningsarbete för att beivra miljöbrott.

Besättningen har delgivits misstanke om brott, och Kustbevakningen upptäckte nedskräpningen med sitt flygplan.

– Vi tog de på bar gärning, säger Mattias Lindholm, presstalesperson hos Kustbevakningen, till Expressen.

Läs mer: Stormakt viker sig – kan dumpa rysk olja

Det är Kustbevakningen

Kustbevakningen är en civil statlig myndighet under Försvarsdepartementet. 

På uppdrag av riksdag och regering arbetar myndigheten med räddningstjänst, sjöövervakning och är en del av samhällets krisberedskap i den maritima miljön.

Deras ansvar

Kustbevakningen ansvarar för att övervaka maritima miljöer och tillhandahålla sjöinformation till andra myndigheter. 

– Vi bedriver övervakning till sjöss och ordningshållning i sjötrafiken samt utövar tillsyn och kontroll inom fiskeri, tull, gräns, sjötrafik, jakt, naturvård och miljöbrott. Kustbevakningen förebygger och utreder även vissa brott i maritim miljö, förklarar myndigheten.

Kustbevakningen ska även ha beredskap att tillsammans med andra samhällsaktörer förebygga, motstå och agera i händelse av en samhällsstörning. 

Om Sverige råkar ut för ett väpnat angrepp ska de i första hand rikta in sig på uppgifter som har betydelse för totalförsvaret.

Läs mer: ”Hoppas den slås ut” – Polen hånar Ungern

Foto: Johnny Söderberg Kustbevakningen

Text: Redaktionen


Nya regler vid besiktningen – 370 000 svenskar påverkas

2025 10 23

Nu införs tuffare besiktningsregler i Sverige.

Ett nytt EU-beslut slår mot de omkring 370 000 svenskar som kör elbil.

Från och med nästa år införs hårdare besiktningsregler för elbilar. Totalt omfattar regelverket ett 20-tal nya kontrollpunkter som elbilar måste uppfylla.

– Det handlar bland annat om mer kontroller av batterierna, högspäningssystem och ledningar. Sammanlagt är det ungefär tjugo punkter, säger Trasportstyrelsens utredare Anders Gunneriusson till Carup.

Bland annat kommer batteriets skick att undersökas. Vid besiktningen ska det bedömas om batteriet är skadat eller försämrat. Om kraven inte uppfylls kan det resultera i påpekanden, anmärkningar och i värsta fall körförbud, uppger Anders Gunneriusson.

– Det kommer också att bli kontroll av mjukvara och andra saker, det är många punkter, säger han till Carup.

Trendbrott i Sverige

De nya reglerna är en del av ett nytt EU-direktiv som syftar till att öka säkerheten och förlänga livslängden på elbilar i takt med att eldrivna fordon ökar kraftigt i Europa.

I Sverige går dock omställningen långsamt.

Under 2024 minskade antalet nyregistrerade elbilar för första gången, enligt statistik från SCB.

– Andelen nyregistrerade elbilar för privatpersoner var 46 procent 2021 och ökade till 51 procent under 2022. Under 2023 sjönk andelen för privatpersoner till 30 procent och var oförändrad 2024, säger myndighetens statistiker Magnus Nyström.  

– Det innebär en minskning av nyregistrerade elbilar med över 20 procentenheter på två år.

LÄS MER: Nytt körkort lanseras – första gången någonsin

Flera förklaringar

Enligt SCB beror det minskade intresset för elbilar bland privatpersoner på flera olika saker:

- Det generella ekonomiska läget, med höga räntor och inflation

- Att miljöbilspremien togs bort i november 2022

- Bensinpriset som gått från en hög nivå till att sjunka under samma period, vilket kan ha minskat incitamentet för att köpa elbil

LÄS OCKSÅ: Priset för parkering chockhöjs

Foto: B. Brunner

Text: Redaktionen