6 juli 2026

Grundlagen kan ändras – alla kallas in

2026 07 06

Ett första steg har tagits för att ändra en av Sveriges fyra grundlagar.

Regeringsformen, den mest centrala av grundlagarna, slår bland annat fast att Sverige är en parlamentarisk demokrati, att all offentlig makt utgår från folket och definierar de grundläggande fri- och rättigheterna i landet.

Nu kan lagen vara på väg att ändras.

Samtliga riksdagspartier kallas in för att delta i en utredning om att göra ett tillägg i lagens andra kapitel, det vill säga just den del som berör fri- och rättigheterna.

Enligt ett nytt förslag ska rätten till domstolsprövning grundlagsskyddas. Helt avgörande för demokratin, enligt justitieminister Gunnar Strömmer (M).

– Det är centralt i en demokratisk rättsstat att enskilda kan få sina fall prövade i domstol, säger ministern i ett uttalande.

Samtliga partier deltar

Enligt regeringen har en parlamentariskt sammansatt kommitté fått uppdraget att utreda hur rätten till domstolsprövning ska kunna grundlagsskyddas.

Alla riksdagspartier kommer att ha representanter med i kommittén, som kommer att ledas av justitierådet Katrin Hollunger Wågnert.

Idag är rätten till domstolsprövning till viss del skyddad genom Europakonventionen, men den saknar ett generellt och tydligt skydd i våra egna grundlagar. Eftersom rätten till domstolsprövning är så grundläggande finns goda skäl att stärka dess konstitutionella ställning, säger Gunnar Strömmer. 

LÄS MER: Ukraina överrumplar Ryssland – totalkrossar luftvärnet

Sällsynt

Att grundlagen ändras sker mycket sällan. Eftersom det krävs två beslut i riksdagen med ett val däremellan kan det ofta dröja flera decennier innan en grundlagsändring sker. 

Den senaste stora ändringen skedde 2010 när en större revision av just regeringsformen genomfördes. 

Regeringsformen kan i närtid även ändras i annat avseende. Regeringen har tidigare lagt fram ett förslag om att dra in svenska medborgarskap  för personer som döms för brott som allvarligt skadar Sveriges “vitala intressen”, vilket grundlagen idag inte tillåter.

Efter att Socialdemokraterna under våren svängt i frågan kan nu ändringen dock bli aktuell.

LÄS MER: Stor attack på gång i Europa – USA slår larm

Foto: Magnus Liljestrand resp Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Biltema stoppas – får inte öppna

2026 07 05

Biltemas nya etablering har fått nej.

Lågpriskedjan satsar vidare med nya etableringar på flera platser i Sverige.

I maj öppnade Biltemas nyaste varuhus i Säffle.

Samtidigt har nya steg nyligen tagits mot att öppna varuhus i Köping och Falun.

Det goda samarbetet med iblandade parter har varit avgörande när det gäller förarbetet.

– Vi önskar naturligtvis att etableringsprocesser alltid kunde gå lika smidigt som denna, säger Martin Norrman, vd på Biltema Real Estate, i ett uttalande.

Stoppas i norr

Biltema önskar också att öppna ett varuhus i Kiruna.

Men planerna stoppas nu av mark- och miljödomstolen, rapporterar TV4.

Den föreslagna detaljplanen bedöms blockera renar från att röra sig mellan betesområde och kalvningsland.

– Det är inte handelsområdet i sig, utan planläggningen i övrigt som har varit problematisk för oss. Vi ser behov av gröna ventiler i den här staden, att det finns möjlighet för renar, men även andra djur, att kunna passera, säger Lars-Marcus Kuhmunen, ordförande i Gabna sameby, enligt kanalen.

Kommunen vill bygga

Från kommunens håll arbetar man för att få till ett Biltemavaruhus i staden.

Lösningar som stängsel och viadukter kan diskuteras för att få igenom etableringen, menar kommunen.

Men någon annan plats för varuhuset är svår att hitta, hävdar kommunalrådet Mats Taavenikuu (S).

– Marken har varit reserverad för stadsomvandlingen och för nya centrum under en ganska lång tid. Så det är viktigt för oss att vi får Biltema på plats, säger han, till kanalen.

Kommunen har överklagat beslutet till Mark- och miljööverdomstolen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

2 000 anställda

I Sverige finns det för närvarande 65 Biltemavaruhus, samtidigt som kedjan fortsätter att etablera sig på nya platser.

Antalet anställda är omkring 2 000 personer, på lågpriskedjan som startade i en källarlokal i Linköping redan 1963.

Till en början bestod verksamheten av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör.

1976 öppnade det första varuhuset i Linköping.

Huvudkontoret ligger i Partille i Göteborg.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Enormt extremväder breder ut sig

2026 07 05

Utvecklingen är tydlig.

Antalet extremväder blir fler och fler.

Det är inte längesedan en historisk värmebölja låg över Europa, då flera nya värmekord slogs.

Nu breder en gigantisk marin värmebölja ut sig i Stilla havet, rapporterar Washington Post.

– Marina värmeböljor är perioder med ovanligt höga havstemperaturer som hotar livet i havet, förklarar SMHI.

– Dessa extremhändelser har förekommit historiskt, men blir nu allt vanligare på grund av den globala uppvärmningen.

Enormt stor

Den extrema värmen i Stilla havet sträcker sig nu över en yta som är åtta gånger större än USA. Det motsvarar drygt 13 procent av jordens yta, enligt Washington Post.

De ovanligt höga vattentemperaturerna, som väntas få omfattande effekter på vädret under lång tid, når från Peru till Filippinerna.

– Flera månaders värme kan innebära stor påverkan i vinter och vår, säger klimatforskaren Dillon Amaya, till tidningen.

Två anledningar

Bakom de extremt höga temperaturerna ligger två separata värmeböljor. Dels en i södra Stilla havet som tagit form på grund av väderfenomenet El Niño, som är ovanligt stark i år. Dels en värmebölja som vilar över norra Stilla havet.

I närtid väntas de extrema temperaturerna leda till en kraftig tyfon i de västra delarna av Stilla havet.

Dessutom tyder mycket på att en värmekupol är på väg att ta form över västra USA, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland

Ny värme över Europa

Samtidigt väntas en ny värmebölja över Europa.

I Spanien har de statliga myndigheterna gått ut med en orange varning inför veckan som ligger framför, rapporterar Euronews.

– Varningen gäller stora delar av landet när en andra värmebölja slår till, med temperaturer på uppemot 44 grader, uppger nyhetskanalen.

Östersjön

Det är inte bara världshaven som blir varmare. Samma tendens syns i Sveriges direkta närhet.

– Östersjön, som har värmts upp snabbare än något annat kustnära hav, är särskilt sårbar, uppger SMHI.

– För att skydda de marina miljöerna är det avgörande att minska utsläppen av växthusgaser och stärka skyddet för våra hav.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: fiquetdidier1

Text: Redaktionen