JUST NU: Grovt hat mot Ebba Busch (KD) – på regeringens egen sida

2023 02 18

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch drabbas just nu av hat och grova kommentarer – på regeringens egen sociala mediesida.

Regeringen har i dag gått ut med ett filmklipp på Ebba Busch kopplat till energipolitiken.

Regeringens Instagramsida

Filmklippet som har publicerats på Instagramsidan ”Sveriges regering” utgörs av ett 65 sekunder långt videomeddelande.

Ebba Busch berättar i klippet om  regeringens senaste insatser när det gäller att hjälpa svenska hushåll och elkonsumenter avseende elpriserna.

– Nu kommer det efterlängtade elstödet till hushållen, inleder Ebba Busch sitt videomeddelande.

Osakliga och grova kommentarer

– Försäkringskassan börjar arbetet nu med att betala ut den första omgången av elstödet, säger sedan energiminister Busch.

I inslaget berättar hon bland annat vilket datum stödpengarna kommer att börja betalas ut.

– Från och med den 23 februari så ska de första hushållen ha pengarna på sina konton, förklarar Ebba Busch.

Men kommentarsfältet under meddelandet – på Sveriges regerings Instagramsidan – är fullt av osakliga och grova kommentarer.

Mycket grova

Den som tror att regeringen har ordning på sitt kommentarsfält och håller det rent från hat och osakliga kommentarer får snabbt klart för sig att så är inte fallet.

Flera kommentarer är mycket grova.

- Käft j*vla su**a

- Pajas

- Fan din j*ävla lögnerska

- Håll k*äften Ebba

- Försök till bedrägeri

- Bluffmakare och bedragare

- Busch måste avgå tillsammans med sina nissar

Följare reagerar starkt

En snabb granskning visar att inlägget med Ebba Busch inte är något undantag – inlägg efter inlägg har drabbats av grova kommentarer – trots att det finns flera enkla metoder att stoppa näthat.

I flera fall handlar det om grova hån och personangrepp mot enskilda ministrar.

Flera andra som kommenterar reagerar start.

– Jag blir riktigt mörkrädd när jag läser några av inläggen [kommentarerna] här.

– Jag röstar inte på moderaterna men nån måtta får det vara i hur man uttrycker sig. Nättrollen frodas i kommentarerna här.

– Vilka idiotiska kommentarer ingen respekt för vår demokrati. Skäms på er.

ANALYS

Ingen – inte heller regeringen – har någon som helst skyldighet att tillhandahålla kommentarsfält där folk kan skriva vad de vill.

När denna typ av otrevliga och osakliga kommentarer publiceras på regeringens sidor så skrämmer det bort vanligt folk som aldrig skulle uttrycka sig på detta sätt.

Dessutom riskerar det att främja näthat som inte hör hemma någonstans – och definitivt inte på regeringens eller myndigheters egna sidor.

Detta är under all kritik. Ingen minister eller partiledare ska utsättas för detta någonstans. Regeringskansliet är dessutom ministrarnas arbetsplats och där ska man känna sig extra trygg vilket även inkluderar arbetsplatsens digitala plattformar.

Foto: Armin Dröge, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 september 2026

Kraftig vändning – viktig väljargrupp har svängt

2026 09 06

Ett tydligt opinionsskifte syns i en viktig väljargrupp.

Tidöpartierna gick segrande ur valet 2022.

En viktig väljargrupp för de fyra partierna var unga män mellan 18 och 29 år, där stödet var hela 63,7 procent.

Men sedan dess har en stor opinionsförändring skett.

Inför valet om sju dagar är stödet för Tidöpartierna nere på 43,9 procent bland gruppens väljare, enligt en ny mätning från SVT/Verian.

– Det har länge funnits en bild av att unga män står långt till höger politiskt. För fyra år sedan stämde den ganska väl, men i dag har oppositionen till och med en knapp ledning bland unga män, säger Verians opinionsansvarige Per Söderpalm, till kanalen.

Stora förändringar

Spänningen inför valdagen lever i allra högsta grad. Efter att oppositionspartierna länge haft en tydlig ledning i många opinionsundersökningar, har avståndet krympt i de senaste.

Bland annat i en undersökning från Demoskop i veckan, där stödet för Socialdemokraterna plötsligt sjunkit från 30,4 till 27,2 procent.

– Det finns också tecken på att S tapp kommer mer bland kvinnor än bland män. Även om de fortfarande är starkare bland kvinnor, sade Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD då.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

Kan vara avgörande

Oppositionens ledning inför valet kan delvis förklaras med det växande stödet bland landets unga väljare, menar Per Söderpalm.

Men det är också en väljargrupp som snabbt kan svänga.

– Unga väljare är generellt mer lättrörliga än äldre. Stödet för både partier och block kan därför förändras snabbt, vilket gör gruppen särskilt intressant för partierna, säger Per Söderpalm till SVT.

Tufft läge

Läget för Liberalerna ser fortsatt tufft ut. Trots ett lyft i många opinionsundersökningar den senaste tiden är det fortsatt en bra bit kvar till riksdagsspärren på fyra procent.

I den senaste mätningen från Demoskop landade partiet på 2,8 procent.

– Partiet ligger inte över 3 procent, vilket brukar anses som en viktig nivå för att attrahera stödröster, har Johan Martinsson sagt till SvD.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


5 sep 26

IMORGON SÖNDAG: Vädret totalvänder i hela Sverige

2026 09 05

Hösten ser ut att få vänta.

Hösten har de senaste dagarna varit på tydlig ingång med sänkta temperaturer, regn och kraftiga vindar på många håll i landet.

Men under söndagen totalvänder vädret när ett högtryck drar in över Sverige.

Då kommer vändningen

Den som har fått nog av det ruggiga vädret kan se fram emot en betydligt trevligare söndag.

Ett högtryck bygger upp över landet och förändrar väderläget rejält jämfört med de senaste dagarna.

Väderskillnaden är så pass stor att det rent av kan bli sommarväder i vissa delar av landet.

– Till på söndag har högtrycket förstärkts över hela landet. Det bjuds på en ganska så fin sommardag med varierad molnighet runt om i landet, uppger meteorologerna på TV4.

Högtrycksryggen innebär att stora delar av Sverige får en solig söndag, även om en del stackmoln kan bildas under dagen.

I Götaland och Svealand stiger temperaturerna till omkring 22-24 grader.

Det innebär en tydlig förändring från det kyligare och ostadigare vädret som präglat slutet av veckan.

LÄS MER: Ryskt MiG-29-jaktflygplan attackerat

Stor skillnad från lördagen

För den som planerar helgen blir skillnaden mellan lördag och söndag påtaglig.

Under lördagen drar ett regnoväder in över flera län.

– De flesta skurarna berör idag södra halvan av landet i väst eller nordvästvinden och främst över delar av Götaland kan de vara kraftiga med åska. Över södra Götaland även blåsigt med upp mot hårda vindbyar, meddelar SMHI.

Natten mot måndag kan dock bli ganska kylig i norr.

I delar av Tornedalen finns risk för temperaturer under noll grader.

Kyligt i norra Sverige

Längst i norr blir det däremot fortsatt betydligt kyligare.

I norra Norrland väntas temperaturer på omkring 8–13 grader.

I delar av fjällen, Jämtland och sydvästra Götaland kan molnen dessutom ligga kvar från natten.

Under eftermiddagen väntas molntäcket dock luckras upp på flera håll.

Enstaka lokala skurar kan förekomma, framför allt i fjälltrakterna.

LÄS MER: Mardrömssiffror för Putin – 1 000 stopp på en månad

Foto: Vader karta varning

Text: Redaktionen