Grönt ljus för Trump – kan slå till stenhårt mot Putin

2025 06 05

Senaten ger klartecken till Donald Trump att slå till med stor kraft mot den ryska diktaturen.

Det meddelar den republikanska senatorn Lindsey Graham på torsdagen.

Enligt Graham behövs mer för hantera Vladimir Putins "oresonliga beteende” i fredsförhandlingarna med USA och Ukraina.

– Det är tydligt för mig att med tanke på Putins beteende och vägran att vara resonlig kommer senaten snart att ge president Trump fler verktyg i sin verktygslåda, och det kommer inte att vara morötter, framhåller senatorn på X.

"Benkrossande"

Exakt vilka verktyg det handlar om utvecklas inte i beskedet.

Tidigare har den amerikanska senatorn Richard Blumenthal beskrivit föreslagna sanktioner mot Ryssland som “benkrossande”. 

– Jag har alltid trott att Donald Trump är den mest lämpade personen – och kanske den enda personen – som kan avsluta kriget mellan Ryssland och Ukraina på ett hederligt och rättvist sätt, fortsätter Lindsey Graham.

– Jag uppskattar att president Trump har gjort det lilla extra genom att engagera Putin på ett positivt sätt för att försöka få honom att komma till förhandlingsbordet. Jag har alltid stöttat detta tillvägagångssätt, men för att skapa fred måste man ha villiga partners.

Ökar pressen på Trump

Förra veckan ökade pressen på Trump ska agera mot Putin efter att 82 senatorer, både republikaner och demokrater, höjt rösten och krävt att Ryssland ska straffas för sin aggression mot Ukraina.

Det är just Lindsey Graham som leder sanktionskampanjen.

– Förändringen i senaten tyder på en alltmer hökaktig stämning på Capitol Hill och en växande frustration över Rysslands omedgörlighet bland republikanerna, som ökar sina krav på beslutsamma åtgärder, uppger New York Times.

Oklart om Trump slår till

I samma veva uppgav Wall Street Journal att Trump börjat överväga nya sanktioner mot Ryssland. Bakgrunden är en frustration över att Moskva fortsätter att attackera Ukraina parallellt med att fredsförhandlingarna mer eller mindre strandat.

– Jag gillar inte vad Putin gör. Han dödar massa människor och jag vet inte vad fan som har hänt med Putin, sade Trump i en videointervju från Air Force One efter att Ryssland i slutet av maj genomfört sin största luftattack mot Ukraina sedan invasionen.

Under gårdagen samtalade Trump direkt med Putin på telefon.

– Vi diskuterade Ukrainas attack mot Rysslands dockade flygplan, och även olika andra attacker som har ägt rum från båda sidor. Det var ett bra samtal, men inte ett samtal som kommer att leda till omedelbar fred, berättar Trump på Truth Social.

LÄS MER: Stort ras i Ryssland – Donald Trump bär skulden

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


4 februari 2026

”Historiskt” genombrott – ”avgörande för Ukraina”

2026 02 04

Estland presenterar ett stort genombrott.

Landet lanserar Europas största batteripark med en kapacitet på 100 megawatt.

– Batterierna kan lagra elektricitet och förse elnätet när behovet uppstår. Samtidigt kommer systemet att kunna leverera elektricitet till cirka 90 000 hushåll, uppger estniska ERR.

Historiskt steg

Den nya batteriparken öppnar nya möjligheter, också för Ukraina.

– När Europa snabbt övergår till grön energi har Estland tagit ett historiskt steg som kan fungera som en färdplan för att skydda Ukrainas energisystem, uppger RBC-Ukraine.

En så stor batteripark kan vara avgörande för det ukrainska folket vid ryska attacker som slår ut landets elförsörjning.

Förhoppningar finns nu att Ukraina kan göra en liknande satsning.

– Det kommer att vara avgörande för Ukraina för att skydda landets energisystem från strömavbrott och attacker, uppger RBC-Ukraine.

Nödvändig

En liknande satsning som den i Estland beskrivs som nödvändig för Ukraina.

– Ukraina har för närvarande det mest omfattande, men också mest sårbara, energinätet i Europa. Experter säger att liknande batteriparker är landets framtid, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Missiler har slagit ner i Ryssland

Flera fördelar

Bland de stora fördelarna med batteriparker nämns framför allt tre punkter.

- Elförsörjningen decentralisering. Istället för ett enda stort kraftverk kan dussintals batteriparker över hela landet skapa ett flexibelt nätverk som inte kan slås ut av enstaka attacker.

- Snabb reglering. Batterier reagerar på frekvensfall inom millisekunder. De är idealiska för att stabilisera nätet efter att en missil träffat, i väntan på reparation.

- Integration med förnybar energi. Ukraina planerar att bygga många vind- och solkraftparker. Utan batteriparker som den i Estland skulle dessa stationer kunna destabilisera nätet.

Attack mot kraftverk

Under natten till den 3 februari genomförde Ryssland massiva attacker mot Ukraina.

Bland annat träffades energianläggningar i Kiev.

– Preliminära bedömningar visar att kraftverket Darnytska drabbades av betydande skador, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: UPPGIFTER: Ukraina tar tillbaka mark

Foto: Y Milohrodskyi

Text: Redaktionen


04feb26

Dra körkortet direkt – stenhårt förslag lanseras i Sverige

2026 02 05

Sveriges största konsumentorganisation för bilister, Riksförbundet M Sverige, anser att gängkriminella inte ska få köra bil på svenska vägar.

Nu kräver organisationen att gängkriminellas körkort ska ryka med omedelbar verkan. Den som använt körkortet inom ramen för brottslighet bör inte få behålla det, betonar Jacob Sidenvall från M Sverige. 

– Det handlar om normer, säger han och fortsätter:

– Att minska gängkriminellas närvaro i trafiken och deras rörelsemöjligheter skulle kunna leda till bättre brottsbekämpning men framför allt säkrare trafik. Våldskapital och illegala vapen ska helst hållas borta från trafiken.

Sidenvall hänvisar till att det redan i dag finns organiserad brottslighet som försvårande omständighet vid åtal. Om domstolar kan bevisa att brott har begåtts i organiserad form skärpts straffet.

– Och då tycker vi att förtroendet att ha körkort ska anses förbrukat. Gängkriminellas utrymme i samhället behöver minska, och det här skulle vara ett sätt att begränsa deras möjligheter.

LÄS MER: Annika Strandhäll rasar – hotar med lagstiftning

Pekar ut framgångsrik lag

Jacob Sidenvall jämför förslaget med den nya lagen om självständigt förverkande som trädde i kraft i november 2024. Den gör det möjligt för polisen att beslagta tillgångar som kommer från kriminell verksamhet, utan att egendomen kopplas till ett specifikt brott. Polisen behöver endast visa att tillgångarna kommer från kriminell verksamhet – till exempel genom att konstatera att egendomen inte står i proportion till en persons lagliga möjligheter att äga den. Det kan röra sig om en fastighet, bilar eller pengar på ett bankkonto.

Sedan lagen trädde i kraft har Kronofogdens intäkter från utmätningarna tiodubblats – från 7 till 70 miljoner kronor.

– Det här är ett verktyg som vi efterfrågat från politiken, säger Jacob Sidenvall.

– Den organiserade brottsligheten beskrivs ibland som systemhotande. Men i gatubilden märks den ofta i form av dyra bilar som körs på ett störande eller vårdslöst sätt. Det är ett sätt för de aktiva att visa upp en fasad av framgång för att rekrytera yngre till livsstilen, men det sätter också en dålig kultur för trafikbeteende på vägarna.

LÄS OCKSÅ: Trendbrott om jobben – inte hänt på länge

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen