Gröna Lund ställer in

2023 09 01

Det har varit ett mörkt år för Gröna Lund.

I juni skedde en tragisk dödsolycka på nöjesparken i Stockholm när en kvinna förlorade livet efter att berg- och dalbanan Jetline spårat ur.

– I dag är en sorgens dag på Gröna Lund, våra tankar går till de anhöriga och de som har drabbats, sade nöjesparkens vd Jan Eriksson efter olyckan till SVT.

Halverat besöksantal

Efter händelsen har besökarna uteblivit.

Det har blivit ett enormt tapp för Gröna Lund.

Under sommaren minskade besöksantalet med hela 50 procent.

– Vi har aldrig varit i den här situationen tidigare. Det är nytt territorium för oss, sade Jan Eriksson till Svenska Dagbladet i juli.

Besked idag: ställer in

Idag, fredag, meddelar Gröna Lund vilka konsekvenser besökstappet och de förlorade intäkterna har fått.

Nöjesparken tvingas nu ställa in 2023 års upplaga av “Winter Wonderland”, meddelar Gröna Lund i ett pressmeddelande.

Det är den period då parken vanligtvis har öppet i samband med att advent infaller och skolelever går på jullov.

– När sommaren inte gav de besökssiffror som förväntat, kan vi inte ta risken med de investeringar och kostnader som Winter Wonderland innebär, säger Jan Eriksson i kommunikén.

– Därför har vi beslutat oss för att pausa Winter Wonderland, men vi hoppas att konceptet kan vara tillbaka så snart som möjligt

Drog 100 000 förra året

Att ställa in Winter Wonderland är ännu ett betydande tapp för Gröna Lund, då evenemanget förra året enligt Expressen drog ungefär 100 000 besökare.

– Givet hur den här sommaren har varit för Grönan, både förstås med en olycka, ett ganska svårbedömt väder och ett konjunkturläge som slår hårt mot den egna plånboken, så ser vi att vi har färre besökare vi hade hoppats på, säger Jan Eriksson till tidningen.

Höstevent påverkas inte

Halloween på Gröna Lund kommer att arrangeras som planerat.

Enligt nöjesparken kommer alla som köpt en kombinationsbiljett till både Halloween och Winter Wonderland att kontaktas för återbetalning.

Foto: N. Nezzo

Text: Redaktionen


JUST NU: “Kan upphöra som stat” – tung dom från Lukasjenko

2025 10 12

Alexandr Lukasjenko menar att Ukraina kan upphöra att existera som land.

Stridigheterna fortsätter i Ukraina utan slut i sikte.

Ryssland gör fortsatt små framsteg i öst – i utbyte mot enorma förluster vad gäller manskap.

Nu säger Belarus ledare Alexandr Lukasjenko att Ukraina kan upphöra att existera som stat, rapporterar Ukrainska Pravda.

“Kan upphöra”

Den belarusiske ledaren hävdar att han fått mycket information de senaste dagarna som tyder på att problemet för fredssamtalen inte är Ryssland, USA eller EU-ledarna, utan Volodymyr Zelenskyj.

Han menar att Zelenskyj måste pressas.

– Men åtgärder måste vidtas skyndsamt, säger han.

– Ryssland avancerar vid frontlinjen, och jag säger detta med ansvar, eftersom jag observerar det varje dag, och det skulle kunna leda till att Ukraina försvinner som stat.

Kommenterar Tomahawks

Lukasjenko kommenterar även uppgifterna om att USA överväger att förse Ukraina med Tomahawks-robotar.

– Vår vän Donald har en särskild taktik för att hantera de mest akuta frågorna, säger han.

– Det är därför han ibland sätter press på relevanta myndigheter och personer, ibland agerar han hårdare, för att sedan lätta lite på trycket och ta ett steg tillbaka. Så vi ska inte ta det på allvar att allt kommer att sjösättas i morgon.

Läs mer: Succé för Ukraina – ökning med 48 procent

Nya sanktioner

Samtidigt kommer uppgifter om att EU riktar nya sanktioner mot Belarus och Lukasjenko.

Europeiska unionens utrikesministrar enades på måndagen om att införa sanktioner mot Aleksandr Lukasjenko och andra höga tjänstemän.

Detta med anledning av valet den 9 augusti, som väst anser var riggat, och med hänvisning till det förvärrade polisvåldet mot demonstranter, rapporterar Reuters.

I årtionden

Alexandr Lukasjenko har varit Belarus ledare i flera årtionden.

Han fanns inte med på EU:s sanktionslista med 40 namn som man enades om den 2 oktober, men uppgifter pekar nu på att sanktioner kommer att införas mot honom.

Läs mer: Kreml varnar – någonting dramatiskt kommer att hända

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Vill inte skada” – Trump helvänder plötsligt

2025 10 12

Trump kommenterar på nytt relationen med Kina – men nu låter det annorlunda.

På fredagen störtdök börserna med anledning av ett nytt meddelande från den amerikanska presidenten.

Han hotade då med nya tullhöjningar gentemot Kina med anledning av att “de vill införa exportkontroller på varenda produktionselement som har med sällsynta jordartsmetaller att göra”.

Nu – två dagar senare – helvänder presidenten.

Kraftiga kritiken

I fredags var alltså Trump tydlig med kritiken mot Kina.

– Det händer mycket konstiga saker i Kina!, skrev han då på Truth Social.

– De blir väldigt fientliga och skickar brev till länder över hela världen där de meddelar att de vill införa exportkontroller på varenda produktionselement som har med sällsynta jordartsmetaller att göra, och praktiskt taget allt annat de kan komma på, även om det inte tillverkas i Kina.

Trumps nya ord

Men på söndagen tycks den amerikanska presidenten vända gällande Kina.

Under kvällen har han lagt ut ett nytt meddelande på Truth Social som lyder så här:

– Oroa er inte för Kina, det kommer att ordna sig! 

– Den högt respekterade president Xi hade bara ett dåligt ögonblick. Han vill inte ha en depression för sitt land, och det vill inte jag heller. USA vill hjälpa Kina, inte skada dem!!!

Läs mer: Trump varnas – finns bara en sak att göra mot Putin

“Inte rädda”

En talesperson för Kinas handelsdepartement anklagade USA för dubbelmoral efter Trumps hot i fredags om att lägga på ytterligare 100-procentiga tullar på dessa importer efter att Kina införde nya exportkontroller på sällsynta jordartsmetaller.

– Kinas ståndpunkt i handelskriget är konsekvent: vi vill inte ha det, men vi är inte rädda för det, säger talespersonen enligt CNBC.

Inte första gången

Trump har flera gånger tidigare uttryckt missnöje med Kina gällande handeln.

Flera samtal har ägt rum i syfte att nå avtal som både Kina och USA är nöjda med.

Läs mer: Visar upp skräckvapen – har hotat USA

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen