Gröna Lund i krismöte

2023 06 15

Det råder ett mycket stressat läge på Stockholms stora nöjespark.

Efter kraftiga påtryckningar kommer nyheten under onsdagskvällen att Gröna Lund sätter sig i akut krismöte, rapporterar P4 Stockholm.

Detta efter ett flertal nya beslut från andra bolag i landet.

Anledningen är den allt mer omfattande bojkotten av koncernen Mondelez, som inkluderar chokladjätten Marabou, där fler och fler aktörer kapar allt samarbete med chokladjätten.

Liseberg pausar 

Konkurrenten Liseberg såg länge ut att behålla chokladmärket i sin nöjespark – men har under onsdagen gjort en helomvändning i frågan.

Alla inköp av Marabou pausas tills vidare.

– Frågan om Mondelez’s kopplingar till Ryssland är komplex, men berör också många djupt, det har vi stor respekt för, säger Lisebergs styrelseordförande Kurt Eliasson i ett pressmeddelande.

Ökat tryck på Gröna Lund

Lisebergs kovändning ökar trycket på Gröna Lund.

På nöjesparken i Stockholm säljs fortfarande chokladen, men nu kan Marabou stoppas även där.

Allt kommer att avgöras på ett blixtinkallat möte imorgon.

– Precis som Liseberg har flaggat för tittar vi också på den här frågan, säger Gröna Lunds informationschef Annika Troselius till P4 Stockholm.

Alla stora nöjesparker deltar

Hon bekräftar att det rör sig om ett extrainsatt möte. Sammankomsten är inte planerad sedan tidigare.

På mötet kommer hela Svenska Nöjesparksföreningen att delta, vilket inkluderar alla större nöjesparker i landet.

Annika Troselius håller med Kurt Eliasson om att det är en komplex fråga.

– Vi behöver hålla oss informerade, vi behöver föra en kontinuerlig dialog med alla våra leverantörer. Så även Marabou, eller Mondelez, i det här fallet, säger hon.

Svartlistad av Ukraina

Hittills har aktörer som SAS, SJ, Norwegian och Svenska fotbollslandslaget sållat sig till skaran som bojkottar Marabou.

Bakgrunden är att ägaren Mondelez har blivit svartlistad av Ukraina med anledning av att man fortfarande har verksamhet i Ryssland.

I koncernen ingår även exempelvis O’Boy, Philadelphia, Daim, Oreo och V6.

– Vi inser att detta är en emotionellt laddad fråga och respekterar omgivningens åsikter fullt ut, framhåller Mondelez i ett pressmeddelande.

Bolaget betonar även att det inte säljs Marabouprodukter i Norden som producerats i Ryssland och att inga varor heller exporteras till samma land.

Foto: Daniel S

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen