Greta Thunberg i Norge – stor polisinsats

2023 02 27

Den svenska klimataktivisten Greta Thunberg deltar i en omfattande protest utanför olje- och energidepartementet i Norges huvudstad Oslo.

Tillsammans med samiska aktivister protesterar hon mot en vindkraftspark som byggts på ett fjällområde som samerna i århundranden har använt som betesområde för sina renar.

– Det här är en internationell skam som inte bara drabbar Norge. Det pågår en global kamp för ursprungsfolkens rättigheter över hela världen. Det här är tyvärr bara ett exempel på det, säger Greta Thunberg till Aftonposten.

På frågan om varför hon protesterar mot vindkraft, som brukar beskrivas som klimatvänligt, svarar Thunberg:

– Det här handlar inte om motstånd mot vindkraft, utan om att mänskliga rättigheter kränks. Vi kan inte ha klimatförändringar på bekostnad av urbefolkningens rättigheter.

Målet med protesten är att de 150 nya vindturbinerna på fjällområdet ska rivas.

Stor polisinsats

På måndagsmorgonen begav sig demonstranterna till olje- och energidepartementet. Aktivisterna placerade sig utanför flera regeringsbyggnader i Oslo och blockerade samtliga entréer.

Vid 13-tiden började flera av dem kedja fast sig.

Aktionen fick polisen att agera.

– En stor kolonn av polisbilar har anlänt till platsen, rapporterar NRK.

På måndagseftermiddagen har polisen börjat bära bort aktivister från regeringsbyggnaden, erfar Aftonposten.

Minst två demonstranter har omhändertagits av polisen.

– Vi har inte för avsikt att gripa demonstranterna. Men de kommer att tas bort från entréer så att anställda kan ta sig till jobbet, säger insatsledare Brian Skotnes.

Högsta domstolen håller med

Demonstranterna uppmanar olje- och energidepartementet att fatta beslut om att vindkraftsparken ska rivas.

Högsta domstolen i Norge har tidigare fastslagit att vindkraftsbygget anses vara ett brott mot samernas rättigheter.

I ett mejl till NRK har den norska regeringen meddelat att de har tagit del av Högsta domstolens beslut och att domen ”kräver ett klargörande av situationen”.

På torsdag ska Norges olje- och energiminister Terje Aasland träffa sametingets ordförande Silje Karine Muotka. Parterna väntas fortsätta diskussionerna om vindkraftsparken.

Foto: Pascal Bernardon resp Jason Blackeye

Text: Redaktionen


15nov2025

Stort glädjebesked för alla arbetssökande

2025 11 15

Arbetsförmedlingen tvingas backa och öppna upp för arbetssökande igen.

Arbetsförmedlingen har de senaste åren gått över mer och mer mot ett digitalt arbetssätt.

De fysiska mötena med arbetssökande har i stor mån ersatts med digitala möten.

Myndighetens tillgänglighet har fått stark kritik, bland annat från Justitieombudsmannen (JO).

– Arbetsförmedlingen fick under 2023 allvarlig kritik för bristande tillgänglighet och service via telefon och chatt. Efter att anmälningar om detta fortsatt att komma in har JO på nytt granskat myndighetens förmåga att leva upp till förvaltningslagens krav i dessa avseenden, uppger JO, i ett uttalande.

Öppnar upp igen

Arbetsförmedlingen svänger nu och kommer att öppna upp för fysiska möten på sina lokalkontor igen.  

– Från och med 1 mars kommer vi förändra det här med en person som sitter fysiskt på ett lokalkontor och träffas fysiskt, om det är den formen som den arbetssökande och arbetsförmedlingen tycker är bäst, säger Arbetsförmedlingen regionchef Christina Storm Wiklander, till SR.

Och kritiken från både JO och många arbetssökande är det som ligger bakom den kommande förändringen.

– Vi har lyssnat på den kritiken och vi håller med. Där effektiviserar och justerar vi vår verksamhet, säger Christina Storm Wiklander.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

JO konstaterar

Under de senaste åren har telefoni och chatt varit de huvudsakliga kanalerna för arbetssökande som behöver ta kontakt med Arbetsförmedlingen.

JO gör inte bedömningen att myndigheten har kommit till rätta med problemen som man fick kritik för 2023.

– JO konstaterar att Arbetsförmedlingen har haft fortsatt stora brister i tillgängligheten, bland annat har många väntat orimligt länge i telefonkö och få försök att chatta har nått fram till en handläggare, uppger granskningsmyndigheten.

– Tillgänglighetsproblemen har funnits under en lång tid och någon förbättring har inte skett sedan det tidigare kritikbeslutet.

Tillgängligheten hos Arbetsförmedlingen kommer också fortsatt följas upp av JO.

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: Glenn Carstens-Peters

Text: Redaktionen


15nov2025

”Rensar ut ryssar” – Ukraina rapporterar stora framsteg

2025 11 15

En ukrainsk befälhavare går ut och motsäger tidigare rapporter om striderna i södra Ukraina.

Under veckan har rapporter kommit om att den ryska krigsmakten gör framsteg runt staden Zaporizjzja, som ligger i södra Ukraina.

Men nu går en högt uppsatt ukrainsk befälhavare ut och motsäger uppgifterna.

Han menar att de är överdrivna.

– Försöka kontrollera paniken. Försök att lugna ner er, säger befälhavaren Valentyn Manko, rapporterar Kyiv Post.

Stör stridsmoralen

Den ukrainske militärledaren uppmanar media i landet att inte skriva om ryska framsteg som, enligt befälhavaren själv, inte är korrekta.

– Vi soldater respekterar ert arbete och värderar det högt, men när våra soldater läser rapporter om att en plats redan är erövrad av fienden medan de är i strid där, då underminerar det stridsmoralen, säger Valentyn Manko.

Uttalande kommer efter att det tidigare i veckan rapporterades att de ukrainska trupperna dragit sig tillbaka från sina positioner på flera håll i regionen runt Zaporizjzja.

LÄS OCKSÅ: Tyskland ställer tungt krav på Zelenskyj

Motstridiga rapporter

Rapporterna från de olika sidorna skiljer sig åt, men också oberoende källor har svårt att ge tillförlitliga rapporter från slagfältet.

– Enligt rapporter från öppna källor har Ryssland de senaste dagarna tagit kontroll över ett stort område av ukrainskt territorium, uppger Kyiv Post.

Men Valentyn Manko ger en helt annan bild.

Han påstår att ukrainska elittrupper finns på marken i regionen runt Zaporizjzja och metodiskt rensar ut den från ryska fienden.

– Fysiska kontroller av varje hem, källare eller andra potentiella gömställe är tidskrävande och riskabelt, men operationen att rensa ut fienden går framåt, säger han.

– Vi ber ukrainska medier att ha tålamod och att bara lita på bekräftade källor.

Zelenskyj på besök

I torsdags besökte den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj fronten i regionen runt Zaporizjzja.

Han träffade trupper och diskuterade situationen med befälhavarna.

– Jag tackar er för era stridsframgångar, sa den ukrainske presidenten i ett uttalande, rapporterar Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Rysk truppkoncentration utslagen - var på väg till Pokrovsk

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen