Grekland akutstänger landets största turistmål

2024 06 12

Greklands mest besökta turistmål stängs omedelbart.

Beskedet kommer direkt från landets kulturdepartement på onsdagsförmiddagen och gäller omåttligt populära Akropolis i huvudstaden Aten.

Anledningen är att en värmebölja har slagit till mot staden som bedöms så pass allvarlig att den är farlig för allmänheten.

– Akropolis, Greklands mest besökta turistplats, kommer att stängas för allmänheten under onsdagens varmaste timmar när en värmebölja sköljer över landet, framhåller kulturdepartementet enligt nyhetsbyrån AP.

43 grader: Skolor stänger

Temperaturerna beräknas stiga till 43 grader på onsdagen och torsdagen.

Akropolis kommer att hålla stängt under hela eftermiddagarna.

– Åtgärden kan komma att förlängas, understryker departementet.

Även skolor i flera grekiska regioner har stängt kommande två dagar, inklusive i Aten, och landets arbetsdepartement har uppmanat folk i offentlig sektor att jobba hemifrån.

Detta beror också på de höga temperaturerna som nu drabbar Grekland.

Besöks av fyra miljoner

Värmeböljan är årets första som slår mot det populära turistlandet. Grekland kämpar regelbundet med höga sommartemperaturer och det föreligger mycket hög risk för bränder i Attika-regionen som omger Aten, betonar grekiska myndigheter.

Även förra året tvingades Akropolis stänga. Precis som nu var anledningen vädret när en värmebölja utan motstycke fick turistmagneten att hålla stängt i två veckor.

Nästan fyra miljoner besökare strömmade till Akropolis ifjol, vilket var nytt rekord. Dess popularitet har ökat delvis på grund av att turister anländer med kryssningsfartyg i hamnen Pireus nära Aten.

Trots bränder: vallfärdar till Rhodos

Förra året skakades Grekland av massiva skogsbränder på flera populära semestrar. Bland annat Rhodos drabbades hårt och flera hundra svenskar evakuerades från paradiset.

Och årets bränder har redan börjat rasa. I april började det brinna på Kreta på grund av en torr vinter. 

Trots det är både Rhodos och Grekland bland de mest populära charterdestinationerna i sommar.

– I synnerhet ser vi ett högt tryck på de grekiska öarna, säger Vings kommunikationschef Claes Pellvik i ett uttalande.

Didrik von Seth, vd på Svenska Resebranschföreningen, håller med.

– Just Rhodos går väldigt starkt för kommande säsong, säger han till Expressen.

Foto: A. Ischnopoulos

Text: Redaktionen


21 okt 26

Bensin- och dieselförbud på väg – här införs det

2026 10 21

Det rödgröna styret i Stockholms stad räknar med att stoppa bensin- och dieselbilar från att köra på gatorna i Stockholms innerstad.

Ett sådant förbud träda i kraft under mandatperioden, bedömer Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

– Det hoppas och tror jag. Transportstyrelsen ska komma med ett besked innan jul, säger han till Di.

– En av de största kritikerna av miljözonen har varit turistbussbranschen, men på onsdag ska jag tala på en panel där de lanserar en eldriven turistbuss. Det verkar inte längre vara ett problem, fortsätter Strömgren.

”Kliv på vägen”

Det är oklart när förbudet kommer att träda i kraft, men Strömgren räknar med att fossildrivna bilar snart stoppas i innerstaden.

Den så kallade miljözon klass 3 föreslås omfatta 20 kvarter som täcker cirka 180 000 kvadratmeter.

Det rödgröna styret planerar dock att expandera zonen i ett nästa steg.

– Vi ser att omställningen till en utsläppsfri innerstad behöver göras stegvis. Miljözon klass 3 är ett viktigt kliv på vägen mot ett Stockholm med renare luft och trevligare gator, har Lars Strömgren framhållit.

Länsstyrelsen sa nej

I maj upphävde Länsstyrelsen i Stockholm beslutet att införa miljözon 3.

– Skälen för Länsstyrelsen beslut är i korthet att kommunens utredning inte ger stöd för att nyttan av miljözonen överväger de samhällsekonomiska konsekvenser som den får i det aktuella området, löd motiveringen. 

Stockholms stad har överklagat beslutet till Transportstyrelsen, som blir den sista instansen att pröva ärendet. Ett beslut väntas före årsskiftet.

Läs mer: Biljätte kollapsar 

FAKTA: Miljözon klass 3

Följande personbilar, lätta lastbilar och lätta bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon.

Laddhybrider är inte tillåtna.

Följande tunga lastbilar och tunga bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon

- laddhybrider med utsläppsklass Euro 6.

Källa: Stockholms stad

Andra läser: Nya regler för flygresenärer – får ersättning direkt

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen


21 okt 2026

V och SD överens

2026 10 21

Det är inte varje dag som Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna håller sams.

Men idag är en sådan dag då de två partierna faktiskt är överens och gjorde samma sak.

Både V och SD vill nämligen se sänkta politikerlöner. Och båda partierna röstade idag för förslaget när det på onsdagen lades fram i EU-parlamentet. De andra svenska partierna röstade emot, bortsett från Miljöpartiet som lade ned sina röster, rapporterar Expressen.

Hanna Gedin är en av Vänsterpartiets två EU-parlamentariker. Tidigare partiledaren Jonas Sjöstedt är den andra. 

– Det finns inga busschaufförer, lärare, socialarbetare eller städare som tjänar i närheten av parlamentarikernas löner. Utan dem så stannar Sverige, säger Hanna Gedin till tidningen.

Motsvarande månadslön på 400 000

Enligt Gedin finns det “absolut ingen rimlighet” att det finns politiker som tjänar “astronomiskt” mycket mer än vanliga svenska arbetare. 

För två år sedan kunde en granskning av TV4 Nyheterna visa att EU-parlamentariker får ersättningar motsvarande en månadslön på drygt 400 000 kronor. Samma granskning pekade på att det saknades krav på redovisningar.

– Det är svårt att se att förtroendet för demokratin skall stärkas om vi har ett regelverk som gäller för politiker och ett helt annat för alla andra medborgare, sade Christian Ekström, vd på föreningen Skattebetalarna, till kanalen vid tillfället.

Läs mer: Jätteökning efter valet – ”exceptionella siffror”

"Sticker i ögonen"

Grundlönen för en EU-parlamentariker ligger på cirka 10 300 euro, motsvarande omkring 114 363 kronor, enligt siffror från 2024.

Även då röstade EU-parlamentet om att sänka lönerna. Och precis som i år var då V och SD de enda partierna som röstade för förslaget, som då gällde en halvering av lönen.

– I det läget så sticker det verkligen i ögonen att folkvalda ska ha flera gånger högre lön än vad vanliga arbetstagare har, sade Hanna Gedin till Aftonbladet då.

Dagens omröstning slutade i 83 röster för förslaget och 533 emot. Beatrice Timgren, Dick Erixon och Charlie Weimers, de tre SD-ledamoterna, röstade för sänkningen, precis som V-politikerna.

Läs mer: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Foto: Ash Crow, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen