Gränsvakt dödad i Polen

2024 07 11

En polsk gränsvakt har dödats på ett ovanligt sätt.

Den polske gränsvakten Mateusz Sitek, 21 år, har dödats i en spjutattack.

Han omkom i samband med att ett flertal migranter kastade spjut mot gränsvakterna från andra sidan den belarusiska gränsen, uppger The Telegraph.

Spjuten har kastats genom ett fem meter högt stängsel.

Flera skadade i attacken

Ett större antal migranter på den belarusiska sidan av gränsen ska alltså ha kastat provisoriskt tillverkade spjut mot de polska gränsvakterna.

21-åriga Mateusz Sitek dog i attacken och flera andra personer blev skadade, enligt tidningen.

Den senaste tiden har det skett en ökning av antalet migranter vid gränsen till Polen.

Ryssland utnyttjar migranter

Polska myndigheter tror att Ryssland ligger bakom ökningen av antalet migranter.

Man anser att Ryssland använder sig av migranter för att sätta press på EU.

Det är en del av det ryska hybridkriget mot väst, enligt de polska myndigheterna.

Många migranter kontrolleras av privata, Wagner-liknande ryska miliser, uppger tidningen.

Spänd situation vid gränsen

Mateusz Siteks död kan ses som ytterligare en signal om att situationen vid gränsen är spänd.

Bråk mellan migranter och gränsvakter har pågått under en längre tid.

– Vi har avlagt en ed att försvara vårt land med våra liv som insats, säger Katarzyna Zdanowicz, talesperson för Polens gränspatrull.

– Men ingen väntade sig att det skulle bli så här. Efter den här unga soldatens död, insåg vi hur realistisk vår ed är.

Ryssland uppges lägga stor energi på att ta kontroll över migrationsströmmar.

Man har bland annat planerat att skapa en styrka på 15 000 man som ska ha i uppgift att kontrollera vanliga migrationsvägar, enligt tidningen.

Foto: L. Anderson

Text: Redaktionen


14 april 26

UPPGIFTER: Väljer USA – Sverige förlorar jätteaffär

2026 04 15

Sverige går miste om en stor vapenaffär.

I flera år har Sverige och Saab försökt övertala Peru att köpa 24 Jas Gripen-plan. Bland annat har Sverige flyttat sin ambassad från Bolivia till Perus huvudstad Lima och flera representanter från Wallenbergssfären har besökt landet, rapporterar EFN.

Nu väljer Peru bort de svenska stridsflygplanen. Det sydamerikanska landet kommer i stället att köpa F-16-plan från USA, rapporterar försvarssajten defensa.com.

Beskedet innebär att Saab och Sverige går miste om jätteaffären, som tidigare värderats till 33 miljarder kronor.

”Gripen det bästa”

Saabs presschef Mattias Rådström kommenterar uppgifterna i en skriftlig kommentar till EFN.

Rådström uppger att Saab tagit del av medieuppgifterna, men inte mer än så.

– Det finns ingen officiell information som vi tagit del av om att Peru skulle ha fattat beslut om att välja en annan leverantör av stridsflyg. Vi följer naturligtvis processen vidare och vi är övertygade om att Gripen skulle vara det bästa och mest kostnadseffektiva stridsflygplanet för Peru.  

Tvärvändning

Beskedet är en kalldusch för Saab och Sverige.

I somras rapporterades det att Peru bestämt sig för att köpa Gripenplanen.

LÄS MER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Första leveransen

Enligt uppgifter till defensa.com väntas den första leveransen av F-16-planen ske i mitten av 2029.

De amerikanska stridsflygplanen ska ersätta det peruanska flygvapnets ålderstigna Mirage-plan.

Mirage-planen köptes in från Frankrike 1982. De har tjänstgjort i över 40 år i det peruanska flygvapnet.

LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Stor vändpunkt för Rysslands armé

2026 04 15

För första gången under kriget minskar den ryska arméns rekrytering av soldater kraftigt.

Under årets tre första månader har Ryssland lyckats rekrytera mellan 800 och 1 000 soldater dagligen. En minskning med hela 20 procent jämfört med samma period förra året, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Den ryska rekryteringen fortsätter att minska i takt med att antalet förluster på slagfältet ökar, skriver ISW i sin senaste lägesrapport.

Trots rekordhöga bonusar

Den kraftiga nedgången markerar en vändpunkt i kriget. Trots att Kreml har ökat värvningsbonusarna till nya soldater minskar rekryteringarna.

– Värvningsbonusarna uppnådde rekordhöga 1,47 miljoner rubel i mars 2026, rapporterar ISW med hänvisning till den tyske ekonomen Janis Kluge.

Kluge har också analyserat Kremls utbetalningar till familjer som förlorat anhöriga i kriget.

Enligt analysen, som bygger på uppgifter från ryska finansdepartementet, betalade myndigheterna ut ersättning till 25 000 familjer under första kvartalet 2026.

Under samma period 2025 fick 20 000 familjer motsvarande ersättning.

LÄS MER: USA-attack långt från Iran – flera döda 

Mycket viktigt för Ukrainas chanser  

Att Ryssland inte hinner täcka upp för sina förluster på slagfältet är avgörande för Ukrainas framgångar i kriget.  

Robert Brovdi, befälhavare för Ukrainas obemannade styrkor (USF), bedömer att den ukrainska militären kan pressa tillbaka ockupanterna om utvecklingen fortsätter.

Han har vid flera tillfällen sagt att Ukraina kan besegra Ryssland om landets drönarstyrkor lyckas döda eller såra ryska soldater i snabbare takt än Kreml förmår rekrytera nya.

Den ukrainske försvarsministern Mykhailo Fedorov har framhållit att Ukrainas målsättning är att eliminera 50 000 ryska soldater i månaden.

I nuläget beräknas Ryssland förlora mellan 30 000–35 000 soldater varje månad. I mars uppgick de ryska dödsfallen till 35 000, enligt den ukrainska militärledningen.

LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen